Před silnou závislostí, kterou vyvolává nikotin nejen v nikotinových sáčcích či cigaretách, varují odborníci u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten připadá právě na 31. května.

Nikotinové sáčky bez regulace

Závislost na nikotinu vzniká podle odborníků už u dětí. Typický věk pro první cigaretu je 10 až 12 let. Po svých 18. narozeninách si poprvé zapálí jen jeden kuřák z deseti. Mezi dětmi jsou ale nyní populární nikotinové sáčky, které nepodléhají žádné regulaci. Sehnat je lze v trafikách a běžně i na internetu. Ceny obvykle začínají nad stokorunou.

„Nikotinové sáčky nepatří mezi tabákové výrobky. Kdokoliv si je proto může koupit v libovolném množství. Nikotin v nich obsažený přitom způsobuje těžkou závislost. Z šetření prováděných zdravotními sestrami při osvětových akcích ve školách vyplývá, že zkušenost s touto návykovou látkou má polovina dětí v 5. a 6. třídách,“ upozorňuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP.

Závislost nastupuje velmi rychle

Na problém nedávno upozornila i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. „Víte, že je v poslední době mezi dětmi na základní škole a mladistvými velkou módou žvýkací tabák? Má sice méně negativních vlivů na organismus než samotné kouření, ale je vysoce návykový.

Totéž platí o dalším trendu: nikotinových sáčcích. Žvýkání tabáku je méně škodlivé pro plíce, srdce a cévy, ale lokálně narušuje sliznici ústní dutiny a zažívacího ústrojí včetně sliznice žaludku, protože ho uživatelé při žvýkání polykají. A silná závislost na tabáku/nikotinu nastupuje velice rychle,“ varují odborníci z Kliniky adiktologie v pražské Apolinářské ulici.

Nikotinové sáčky si uživatelé umisťují pod horní nebo spodní ret. Nikotin se jim tak do těla dostává ústní sliznicí, což s sebou nese především riziko vzniku závislosti. S vyššími koncentracemi navíc stoupá riziko otravy, která může vést k bezvědomí nebo smrti. Předávkování může nastat například tehdy, pokud dítě žvýká více sáčků najednou nebo sáčky omylem spolkne.

Zdražování kuřáky neodradí

Odborníci v rámci Světového dne bez tabáku řešili i vliv covidu na naše kuřácké zlozvyky. Pandemie koronaviru přinutila přibližně čtvrtinu českých kuřáků omezit, nebo se dokonce zcela zbavit závislosti na cigaretách. Podle lékařů za to nejčastěji mohl strach z případného horšího průběhu onemocnění. Zatímco pandemie do statistik kuřáků zasáhla, současné zdražování na ně podle odborníků mít dopad nebude. Kouření se přesunulo především mezi obyvatele s nízkým socioekonomickým statusem a nízkým vzděláním, kteří si jím kompenzují vyšší míru stresu, jenž na ně nyní dopadá.

„Závislí kuřáci si cigarety opatří vždy. I za cenu, že se musí omezit v jídle, vzdělání nebo jiných důležitých aktivitách. Vidíme to dobře na psychiatricky nemocných, kde je vysoké procento kuřáků. Třetina jejich čistého příjmu padne na cigarety. Vysoká cena cigaret je však účinnou prevencí – díky ní by mnoho mladých vůbec kouřit nezačalo,“ vysvětluje prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Kuřáci podle ní velmi často tvrdí, že cigarety jim pomáhají zmírnit stres. „Realita je však taková, že přestože se po potažení z cigarety krátkodobě vyplaví hormony štěstí – především dopamin, zrychluje se srdeční akce kuřáka a do krve se vyplavují stresové hormony,“ dodává prof. Králíková.

Ročně kouření zabije až 18 tisíc Čechů

Každoročně podle Státního zdravotního ústavu zemřou na následky kouření tisíce lidí, v rámci České republiky se ročně jedná o 16 až 18 tisíc osob, které umírají nejčastěji v souvislosti se zhoubným novotvarem průdušnice, průdušek a plic, případně chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Na jednoho zemřelého kuřáka připadá 15 ztracených let života.

Většina dospělých kuřáků se přitom již v minulosti snažila své závislosti zbavit. Bez odborné pomoci to však zvládne jen 3–5 % z nich. Při intenzivní léčbě pod dohledem specialistů nekouří po roce přibližně 35 % kuřáků, kteří ji podstoupili. Pomoc lidé najdou v centrech pro závislé na tabáku nebo u plicních lékařů, kteří jsou garantem a iniciátorem programu včasného záchytu karcinomu plic.

Odhalte nádor včas

Rakovina plic je zákeřné onemocnění: dlouhou dobu může být bez jakýchkoliv projevů a pacienti tak často přicházejí k lékaři ve stadiu, kdy se nádor nedá účinně léčit. Řešením, jak situaci zlepšit, je odhalit nádor včas. To je také cíl programu časného záchytu karcinomu plic, kdy lékaři chtějí  aktivně vyhledávat rizikové pacienty, kteří podstoupí reventivní CT (výpočetní tomografie) vyšetření s nízkou dávkou záření.

Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor. V případě, že se chcete zapojit do programu, domluvte se s vaším praktickým lékařem. Ten vám vysvětlí potřebné kroky a odešle vás k ambulantnímu plicnímu lékaři. Více inforamcí ZDE.

 

Video
délka: 03:13.64
Video se připravuje ...

Mrtvice u žen: Příznaky a příčiny Videohub

Fotogalerie
3 fotografie