Mia přišla na svět císařským řezem v mostecké nemocnici o jedenáct týdnů dříve. Vážila 1290 g a měřila 39 cm. Týden po narození se objevily první komplikace v podobě křečí a nezvykle bledé pokožky. „Příčinou bylo masivní krvácení do hlavičky,“ vzpomíná se slzami v očích maminka Klára Kopelentová (23) z Mostu s tím, že poté byla holčička převezena do ústecké nemocnice, kde prodělala první operaci hlavy. Bylo potřeba odstranit přebytečný mok. Zákrok se bohužel nepovedl. Následovala druhá operace, při které byl operován V-P SHUNT.

Léčba hydrocefalu

Touto metodou se léčí právě hydrocefalus, tedy hromadění mozkomíšního moku v hlavě. Do mozku se zavede hadička, která odvádí přebytečný mok do břicha. Na hadičce je malý ventil, který reguluje množství odváděného moku. Celý tento systém se nazývá ventrikulo - peritoneální shunt (V-P shunt).

Druhá, třetí, čtvrtá operace…

A smůla miminko provázela dál. „Za dva dny dostala malá zánět a V-P shunt musel být odstraněn. Po další operaci to vypadalo, že se stav malé lepší, a byly jsme z nemocnice propuštěny. Jenže Miina hlavička rostla dál.“ Při kontrole na neurochirurgii lékař usoudil, že je potřeba zahájit další léčbu. Jenže zasáhla pandemie.

„Kvůli covidové situaci měla nemocnice zavřenu JIPku a tak nás lékař poslal domů s tím, ať zkusím kontaktovat jiná zdravotnická zařízení,“ popisuje stav beznaděje Klára, která napsala snad všem neurochirurgickým oddělením v republice. Z mnoha velkých nemocnic jí odpověděli, že kvůli situaci s koronavirem je nemohou přijmout nebo že dcera je pro ně příliš komplikovaný případ. A holčičce šlo o život.

Trasa Most – Olomouc

Pak se stal zázrak. Až z Olomouce se ozval doc. MUDr. David Krahulík z neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice. „Ano, je to cesta přes celou republiku, ale věci najednou dostaly spád. Pan docent dceři znovu voperoval V-P SHUNT a tato operace byla konečně poslední a úspěšná,“ chválí lékařův postup maminka Klára.

A co dál?

Diagnóza Mii zní celkové kombinované postižení, centrální vada zraku, mentální postižení a epilepsie. Mie je nyní rok a 7 měsíců, nemá sílu udržet hlavičku ani sama sedět. „Jezdíme pravidelně na rehabilitace a k mnoha dalším specialistům. Momentálně je dcerka pod dohledem neurochirurga v ústecké nemocnici, který je tu pro nás ve dne i v noci. To vše je pro naši rodinu těžké jak psychicky, fyzicky i finančně,“ uzavírá smutný příběh své maličké dcery maminka Klára. Miin příběh můžete sledovat ZDE.

Balíte do porodnice? Zabalte si dvě tašky v jedné.

Video
délka: 01:37.24
Video se připravuje ...

Balíte do porodnice? Zabalte si dvě tašky v jedné. Videohub

Fotogalerie
10 fotografií