Během covidu jsem zjistil, že moje přítelkyně je alkoholička. Před ním jsem nic moc nepozoroval, společně jsme pili velmi zřídka a málo. Teď se mi ale přiznala, že »kalila« už tehdy – se svými kamarády, když jsem odjel na služební cestu. Jenže nic z toho se teď nekoná a tak vidím, co je schopna vypít a jak se potom chová.

Tvrdí, že se tím potřebuje uvolnit, vypustit páru, zapomenout na šílenosti dnešního světa atd. Zkusili jsme to vyřešit tím, že doma nebude žádný alkohol, ale když jsem onehdá procházel účet z obchodu, byly na něm i dvě lahve tvrdého alkoholu, které ale domů nedonesla, nebo je spíše někde v bytě schovala. Nechci se s ní rozejít, chci jí pomoci, ale nevím jak. Děkuji za pomoc. Tomáš

Odpovídá: Klinický psycholog, psychoterapeut a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN Michal Miovský

Situace zašla daleko...

To není úplně jednoduchá situace, ale postup je vždy stejný – začíná otevřenou reflexí situace a problému. Co přesně vidíte a co přesně se děje. Již tam se láme chleba – tedy zda je schopna a ochotná se s vámi vůbec bavit a připustit, že je třeba něco řešit.

Z toho, co popisujete, je ale situace tak daleko, že tohle je již na společnou návštěvu u někoho v našem oboru. Tohle již není pohodový rámec pití a tohle již možná nebude úplně jednoduché na zvládnutí. Tedy doporučuji nečekat a objednat se a dohodnout s ní, že společně jdete a navštívíte někoho, kdo se věnuje adioktologickým tématům.

Zeptejte se odborníků!

Své dotazy pište na psycholog@blesk.cz. Nebo na adresu redakce: Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, na obálku, prosíme, uveďte heslo PSYCHOLOG. Vaše otázky a odpovědi odborníků postupně zveřejňujeme na stránkách Nedělního Blesku.

Pokud máte potíže vyžadující okamžitou pomoc, volejte, prosím, krizová centra (kontakty otiskujeme na straně 30), v krajním případě pak Záchrannou zdravotnickou službu – tel. 155.

Pít na očkování je stejně chytré jako pít na antibiotika, říká Vít Samek. Většina z nás ví, že na antibiotika se nepije. Proč?