Když chci manželovi říci něco nepříjemného, ale přitom pravdivého, což je v téhle době častěji než dříve, musím si před tím dát panáka na kuráž. Někdy i dva, protože střízlivá v sobě nějak nemám odvahu. Když jsem se v minulosti k takové střízlivé zteči odhodlala, vždycky jsem se nechala rychle zahnat do kouta. Považujete tenhle „doping“ ještě za povolený, přijatelný? S. F.

Odpovídá: Prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D

Vidím to jako problém...

Mrzí mě to, ale nepovažuji, a to ani trochu. Není to dobré, a to z mnoha důvodů. Nejde o to, že možná čas od času se asi stane něco takového každému z nás, ale pokud se z toho u vás stalo pravidlo, je to fakt problém a není to ani trochu v pohodě.

S ohledem na to, že to asi netrvá týden nebo dva, a s ohledem na to, že naznačujete, že těch panáků potřebujete nyní více než dříve, tak bych doporučil skutečně zvážit návštěvu u dobrého terapeuta. Určitě to celé není jen o vás a o tom, že se necítíte bezpečně a nejde vám s vaším mužem tak dlouhou dobu komunikovat napřímo bez alkoholu.

To je velmi významné a vypovídá to hodně o vašem vzájemném vztahu a jeho stavu. Tedy rozhodně to celé nebude tak jasné a jednoduché a jeho samotného se to bude týkat pekelně hodně také. Je otázkou, zda byste neměli spolu oba začít rovnou u párového terapeuta. Nicméně pokud to váš manžel odmítne, začal bych na vašem místě klidně sám někde žádostí o terapeutickou pomoc a uvidíte, jaké možnosti se postupně podaří najít.

Michal Miovský
Autor: Blesk:Jakub Poláček

Zeptejte se odborníků!

Své dotazy pište na psycholog@blesk.cz. Nebo na adresu redakce: Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, na obálku, prosíme, uveďte heslo PSYCHOLOG. Vaše otázky a odpovědi odborníků postupně zveřejňujeme na stránkách Nedělního Blesku.

Pokud máte potíže vyžadující okamžitou pomoc, volejte, prosím, krizová centra (kontakty otiskujeme na straně 30), v krajním případě pak Záchrannou zdravotnickou službu – tel. 155.

Adiktolog Michal Miovský v Epicentru: Nejmladšímu pacientovi se závislostí na alkoholu bylo 12 let.

Video
délka: 20:56.04
Video se připravuje ...

Adiktolog Michal Miovský v Epicentru: Nejmladšímu pacientovi se závislostí na alkoholu bylo 12 let Andrea Ulagová, Blesk