Martina se o své rakovině dozvěděla před Vánoci v roce 2018. „Byl to nechtěný dárek, který jsem musela rozbalit a netušila, co vše se na jeho dně skrývá,“ vzpomínala na první chvíle plné nepředstavitelné hrůzy pro Blesk.cz.

Takovouto odvážnou fotku se nebála zveřejnit.
Takovouto odvážnou fotku se nebála zveřejnit.
Autor: archiv Martiny

Operace i nádor v podpaží

Přišla o prso, lékaři jí ale našli i nový nádor v uzlinách v podpaží. Následovala další operace a velké bolesti. Martina navíc musela jako samoživitelka bez zaměstnání, zato s hypotékou a úvěrem, zvládat péči o děti i dlouhodobou léčbu.

„Tolik jsem ráda malovala, zpívala jsem dlouhá léta nejen ve sboru, ale i v divadle v operách, hrála na kytaru, moc ráda čtu, ale teď už jen zpívám písničky pro děti a čtu pohádky, svět jakoby se zastavil. Stačí procházky- a jsem unavená. Stačí nákup - a jsem unavená. Stačí uvařit- a jsem unavená,“ popisovala mladá žena svou bolestnou každodenní zkušenost.

Martinko, pozdrav do nebe

Podporu jí tehdy vyjádřili i její přátelé, kteří pro ni zorganizovali finanční sbírku. Letos bohužel přišla smutná zpráva. Martina boj s nemocí prohrála. „Martinko, pozdrav do nebe,“ vzpomněla na ni na sociální síti jedna z organizátorek sbírky.

Život máte jen jeden, vzkázala...

Mladá žena, která se nebála nechat nafotit po odstranění ňadra, po sobě zanechala jeden silný a jasný vzkaz. „Moc prosím, udělejte pro své rodiny a blízké vše, aby s vámi mohli prožít krásný a ve zdraví naplněný život. Hlídejte své zdraví, nepodceňujte nic a zajděte si, byť preventivně, na jakákoli vyšetření, pokud budete mít pocit ohrožení zdraví. Rodina a blízcí vás potřebují. A vy je. Život máte jen jeden,“ vzkázala v rozhovoru s Blesk.cz Martina.

Hledáte pomoc?

Potkalo vás také onemocnění rakovinou prsu? Pomoci může Bellis, projekt Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Zaměřuje se na mladé pacientky (do 45 let věku), které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu.

Fotogalerie
5 fotografií

Rakovina prsu je v poslední době velkým tématem, u žen je to nejčastější zhoubný nádor. Vít Samek si na vlastní prsa vyzkouší ultrazvuk, ale protože tu jde především o ženy, další vyšetření za Víta přebere Terezka Buzková.