Indikátor zdraví

Kůže je největší orgán našeho těla, který nás chrání, reguluje naši teplotu a pomáhá dalším orgánům s látkovou výměnou. Jestliže jsme v kondici, hodně pijeme a celkově dodržujeme zásady zdravého životního stylu, naše kůže vypadá hezky. Má zdravou barvu a není vysušená. Jakmile je ale s naším tělem něco v nepořádku, ihned se to na ní odrazí. Zkušený dermatolog tyto změny dokáže rozpoznat a najít jejich příčinu.

Žluté šupinky – projev AIDS

Nejen změny na kůži, ale i kožní nemoci mohou ukazovat na závažnější onemocnění. Například u pacientů trpících seboreou neboli seboroickou dermatitidou. Nemoc se projevuje ve formě žlutavých šupinek, nejčastěji ve vlasech nebo v obličeji. „Seboroická dermatitida trápí v posledních letech hodně mladých lidí. Její těžká forma může být i jedním z projevů AIDS,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Rozšířené cévky jako ukazatel nádoru

„Rozšířené cévy na břiše mohou značit jaterní onemocnění z přemíry alkoholu, vrásky kolem úst a žlutý ukazovák zase na to, že dotyčný kouří více než 20 cigaret denně. Rozšířené žilky na dolních končetinách mají třeba za příčinu dlouhé sezení, variantou je ale i nádor v trávicím traktu. Důvodem plísně mezi prsty nebo hnisavého valu na kožním okraji kolem nehtu může být zase cukrovka,“ vysvětluje lékař.

Covidové prsty

„Kůže je zrcadlem vnitřních chorob. Některé změny přímo odkazují k nemocem plic, jater nebo imunity. Jiné zase pouze ukazují, že je v našem těle něco špatně. Příčinu ale ukážou až podrobná vyšetření. Příklad odhalení nemoci podle změn na kůži můžeme vidět i u tzv. covidových prstů. Jde o nateklé červené skvrny na prstech, hlavně u dolních končetin, které svědí a bolí. Někdy může jít i o jediný příznak koronaviru, který pacient má.“

Vyrážka by mohla být jedním z hlavních příznaků nákazy koronavirem
Autor: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Dětský příznak

Covid-19 totiž způsobuje ucpání drobných kapilár, což může vyvolat vyrážku po těle. Typicky se projevuje co nejdál od srdce, takže na prstech dolních i horních končetin. „V naší nemocnici se s covidovými prsty setkali. Především u dětí to může být jediný příznak nemoci,“ uzavírá prof. Arenberger.

Video
délka: 22:25.52
Video se připravuje ...

Babiš o covidu: Situaci zvládáme, formuláře v hospodách nebudou a nákupní doba pro seniory také ne Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička