Kde se berou šediny?

Šedivé vlasy zapříčiňuje úbytek pigmentu, který se tvoří v melanocytech vlasových kořínků. „Nejčastěji díky procesu stárnutí dojde ke zpomalení produkce melaninu. Dochází k němu zčásti kolem třicátého roku života, u někoho i dříve. Ve čtyřiceti už většina lidi pozoruje nějaké šedivé vlasy. Věk začátku šedivění podmiňuje především predispozice. Stejně jako vypadávání vlasů. Pokud tedy maminka nebo tatínek objevili první šediny ve třiceti letech, tak se brzké šediny nevyhnou ani vám,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. Na vzniku šedin se může podílet i každodenní UV záření.

Roli hraje i kouření

Kromě genetiky může rychlejší šedivění způsobit i nehezký zlozvyk – kouření. Nikotin totiž snižuje produkci melaninu. Dalším faktorem mohou být anemie nebo nedostatek vitaminu B6 a B12 či vitaminu D a E, ale i porucha štítné žlázy nebo některá genetická onemocnění.

Šedivé vlasy ve skutečnosti nejsou šedivé, ale jsou bílé. Jen na první pohled vypadají šedivé, protože jsou promíchané s vlasy tmavými.

Já z tebe zešedivím...

Traduje se, že zešedivět může člověk ze stresu. „Stále nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus, či nikoli. Mnoho legend například tvrdí, že Marie Antoinettě prý noc před její popravou zešedly všechny vlasy.

Je známý i případ kapitána Moodyho, kterému se povedlo velmi náročně přistát poté, co letadlo, které pilotoval, vletělo do sopečného oblaku. Následkem stresu v krátkém čase zešedivěl,“ popisuje doktorka Mansfeldová s tím, že některé studie zvažují účinek hormonu norepinefrinu, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu.

„Hormon poškozuje kmenové buňky důležité při obnově pigmentu ve vlasových folikulech. Objevuje se i varianta, že účinkem stresu vypadnou pigmentované vlasy a zůstanou bílé, což se projeví rychlým zešedivěním. Není jistě, zda k tomu muže dojít během hodin, ale v průběhu několika dní a týdnů nejspíš ano,“ vysvětluje dermatoložka.

dermatoložka Lucia Mansfeldová
dermatoložka Lucia Mansfeldová
Autor: Perfect Clinic

Neznamená to stáří

Mnoho lidí má pocit, že šedivění je znak toho, že jsme již tělesně staří. Deprimující je, když se šedivění objeví už ve třiceti. Jde ale spíš jen o vizuální stárnutí. Nemoci, které se často projevují ve starším věku, jako jsou špatné srdce, vysoký cholesterol, nemají se šedivěním nic společného.

Jak to zpomalit?

Šedivění nelze zastavit, k mírnému zpomalení může přispět zdravá výživa s dostatkem vitaminů, minerálů nebo i některé vlasové produkty s kofeinem a niacinamidem.