Nové případy v Moravskoslezském kraji, vážná situace na Karvinsku, Česko střídavě na seznamu i mimo seznam bezpečných zemí. To jsou dopady koronaviru, nad kterým jsme stále ještě nevyhráli. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zabránit šíření nového typu koronaviru, je mytí rukou. Za normální situace byste měli takovou hygienu praktikovat alespoň 10x denně. Nyní je to třeba mnohem víckrát! Třeba když se dotknete svého obličeje nebo se vysmrkáte.

Stále jako obvykle

Samozřejmě byste ale neměli zapomínat na správnou hygienu rukou i po použití toalety, vysypání odpadků, pohlazení zvířete či domácího mazlíčka, po výměně plen, před péčí o miminko, pokud máte ruce špinavé, před a po ošetření zranění apod.

Mýdlo, nebo dezinfekce?

Obecně platí, že pokud si myjeme či dezinfikujeme ruce důkladně, jsou oba způsoby proti koronaviru účinné. Příruční dezinfekce na bázi alkoholu je pohodlnější, pokud jste mimo domov. Technika správné aplikace je podobná jako u správného mytí rukou mýdlem.

Dvacetisekundové mytí s mýdlem způsobí, že bílých ploch už je na rukou minimum.
Dvacetisekundové mytí s mýdlem způsobí, že bílých ploch už je na rukou minimum.
Autor: Good Health

Mytí rukou 20 vteřin? Dvakrát si zazpívejte Hodně štěstí...

Důležitá je správná technika mytí rukou. Namydlit byste měli nejen důkladně dlaně rukou, ale i jejich hřbety, zápěstí, mezery mezi prsty, konečky prstů a nehty a palce. Celý proces by měl trvat alespoň 20 vteřin. Abyste nemuseli nudně počítat vteřiny, můžete si u toho zazpívat! Na tu dobu vám vystačí známá písnička »Hodně štěstí, zdraví« zazpívaná dvakrát za sebou. Na závěr nezapomeňte ruce pořádně osušit.

Čistýma rukama to nekončí

Ruce si sice myjeme jako nikdy předtím, ale co předměty, na které často saháme? Důkladně a často bychom měli čistit i mobily, kabelky či šperky!

Jak ruce, tak mobil

Třeba mobilní telefony bychom měli podle odborníků čistit stejně často jako si myjeme ruce. Na mobily byste měli používat přípravky na bázi alkoholu (např. ty, které obsahují 70 % isopropylu). Před čištěním nezapomeňte telefon vypnout, abyste nechtěně nespustili nějakou aplikaci. Přípravek naneste na papírový kapesník či hadřík z mikrovlákna. Mobil vyjměte z obalu a důkladně vyčistěte. Obzvlášť pečliví buďte u všech záhybů. Stejným způsobem dezinfikujte i obal.

V MHD se sluchátky

Pokud možno, nevytahujte mobil ve veřejné dopravě. Pro přijímání hovorů můžete použít např. bezdrátová sluchátka. Ani telefon nepůjčujte ostatním.

Kabelka špinavější než záchod

Věřte nebo ne, ale pokud si pravidelně nedezinfikujete kabelku, můžete na ni »nachytat« až 10 000 druhů bakterií a virů. Takovou divočinu nenajdete ani v záchodě! A právě na kabelce se může dařit i novému typu koronaviru. Pokud máte textilní kabelku, hoďte ji do pračky.

Na koženou byste měli používat speciální čisticí spreje. Ucha kabelky, která jsou vystavena nejčastějším dotykům, je lepší omotat šátkem, který můžete snadno vyprat. Pokud jezdíte veřejnou dopravou, mějte kabelku vždy na rameni nebo na klíně, nikdy ji nikam neodkládejte.

Šperky lepší nenosit

Nejlepší je náramky, prstýnky a další šperky, které rádi nosíte, teď na čas uložit do šperkovnice. Nový typ koronaviru se totiž obzvlášť na hladkých a kovových površích drží dlouho a rozhodně mu nedělá problém ulpět na jakémkoliv šperku. Pokud se ale bez šperků neobejdete, nezapomínejte je dezinfikovat.

Samozřejmě některé dezinfekční prostředky šperkům rozhodně nesvědčí (drahokamy, perly apod.) a je lepší je čistit speciálními přípravky. Například bižuterii nebo hladké prstýnky či náramky můžete opláchnout vodou, poté omýt mýdlovou pěnou a opět opláchnout. 

 

 

Video
délka: 36:55.32

„Epidemii jsme zvládli dobře.“ Hygienička Rážová o práci svých kolegů a taky o vyčerpání Markéta Volfová, Lukáš Červený

Fotogalerie
19 fotografií