Rozdílná léčba

Pupínky se nejčastěji objevují na obličeji, zádech a dekoltu. V souvislosti s hormonálními změnami i na bradě a čelisti. Léčba je rozdílná u akné v pubertálním věku a v dospělosti.

Akné v pubertě

 Nevymačkávat!

Podle dermatologů na akné v pubertě není vhodné používat náhodně vybranou kosmetiku. „Ta pleť zbytečně vysušuje a může stav ještě zhoršit. Zásadní je také v žádném případě projevy akné nevymačkávat,“ říká MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology a pokračuje: „Doporučuji vyšetření dermatologem a nastavení vhodné terapie. Velmi důležitá je péče o pleť doma. Je nutné vybrat nedráždivou, jemnou a nekomedogenní kosmetiku, která efektivně, ale šetrně ošetřuje pokožku.“

Akné v dospělosti

Pozor na léky!

Co způsobuje akné v dospělosti a jak se léčí?

„Akné je nemoc mazových žláz a ústí vlasových/chlupových folikulů, její přesnou příčinu neznáme. Víme ale, že podstatná je nadprodukce mazu, zvýšené rohovění kůže, hormonální změny a účast kožních baktérií.

V dospělosti přistupují navíc některé léky, které samy vedou ke vzniku vyrážky. Proto je třeba nejprve odhalit, o jaký typ akné se jedná, a podle toho zvolit léčbu,“ vysvětluje prof. MUDr. Jana Hercogová z Dermatologie prof. Hercogové a dodává: „Základem terapie je ovlivnit rohovění kůže pomocí derivátů vitaminu A, protizánětlivých léčiv, některých fyzikálních metod (chemický peeling, lasery). U těžké formy se využívají celkově podávaná antibiotika a u nejtěžších forem deriváty vitaminu A. Je důležité začít s léčbou včas, aby se předešlo vzniku jizev.“

Nečekané ochlupení

Akné někdy může ukazovat na vážnější zdravotní problém. Například na syndrom polycystických vaječníků, některé nemoci nadledvin a další. Jedním ze signálů nerovnováhy je také zvýšený růst tmavých chloupků na netypických místech, jako je obličej či hrudi. Za jejich růst mohou mužské pohlavní hormony. Běžně potrápí některé ženy po menopauze. Vhodná je konzultace s dermatologem a někdy i podrobnější vyšetření.