Poprvé byli trudníci objeveni u psů, kde způsobovali závažné kožní choroby. V roce 1842 objevil Francouz Berger Demodex folliculorum v lidském ušním mazu.  „Žijí ve folikulech, tedy místech v kůži, z nichž vyrůstají chloupky či vlasy. Nejčastěji se objevují u řas a na obličeji," vysvětlila dermatoporadkyně Alexandra Fričová z kliniky Krásy Phyris.

Možnost nákazy stoupá s věkem

A máme je téměř všichni! „Uvádí se, že je napadeno 20 až 100 % lidské populace. Jeho patogenita, tedy schopnost vyvolat onemocnění, je ale nízká," uklidňuje MUDr. Anna Jiráková, Ph.D. z Dermatologie Prof. Hercogové - Kliniky preventivní dermatologie.  Pravděpodobnost nákazy vzrůstá s věkem, nad 60 let se uvádí nákaza už u více než 50 % populace.

A jak se roztoči šíří? Například společným používáním ručníků či ložního prádla…

Vliv na akné i růžovku?

Deník Daily Mail uvádí, že zatímco pro naprostou většinu z nás není trudník nebezpečný a děsí nás spíše myšlenka, že nám něco takového „bydlí“ na těle, u některých jedinců ale může mít parazit vliv na rozšíření akné a zhoršení choroby zvané růžovka. Jde o kožní nemoc podobnou akné, která se projevuje zčervenalými plochami v obličeji a pocitem pálení. 

Jak k tomu může dojít?

Když roztoč uhyne, vypustí všechen obsah, který za svůj život v těle natrávil. Ten  často obsahuje mnoho bakterií a toxinů, které mohou způsobit podráždění obličeje, informuje Daily Mail.

Co na to přední dermatologové?

„Studie posledních let naznačují, že jeho výskyt u pacientů s růžovkou může prodlužovat výskyt nemoci a zvyšovat riziko výskytu zánětlivých projevů," řekla pro Blesk.cz MUDr. Anna Jiráková, Ph.D. z Dermatologie Prof. Hercogové - Kliniky preventivní dermatologie.

To potvrzuje i dermatoporadkyně Alexandra Fričová: V souvislosti s akné nebo růžovkou je spojován tento roztoč již několik let, což potvrdila i Světová zdravotnická organizace. Zanícené, teplé místo s dostatkem kožního tuku je ideálním místem pro rozmnožování trudníka tukového. Je vysoce pravděpodobné, že při těžší formě akné i růžovky, bez dlouhodobého zaléčení bude trudník stále v těle člověka," vysvětlila.

 „Z našeho, kosmetického hlediska však tomu nepřipisujeme důležitost. Často posílám ženy i muže k lékaři, kteří sáhnou po lokálních antibiotikách nebo kortikoidech," uklidňuje Fričová.

Parazitovi se líbí v dolepovaných řasách

Jiní pacienti, kteří trpí těmito roztoči, si mohou stěžovat na svědění obočí či očních víček. Volným okem neviditelná, ale v poslední době zjevná, je míra jejich přemnožení. V našich podmínkách se více setkáme s výskytem v oční linii na úrovni řas, převážně u dívek ze semipermanentními řasami. Nedostatečná hygiena a špatně odlíčený oční  make-up mnohokrát způsobí přemnožení. Oko je nateklé, šupinaté, lepí se a vznikají nehezké ospalky," dodává Alexandra Fričová z kliniky Krásy Phyris.

Jak se trudníkovi bránit?

„Bohužel není možné vyvarovat se parazitovi úplně. Určitě je ale důležitá správná péče o pokožku obličeje. Tedy její pravidelné čištění," uzavírá Anna Jiráková , Ph.D. z Dermatologie Prof. Hercogové - Kliniky preventivní dermatologie.

Čím se živí?

Záhadou stále je, čím se mikroskopičtí parazité živí. Někteří vědci se domnívají, že pojídají bakterie na obličeji, jiní se domnívají, že se živí odumřelými kožními buňkami, další soudí, že mazem, který kůže produkuje.

Seznamte, se...trudník!

Trudníci jsou drobní specializovaní roztoči, jejich protáhlé tělo doutníkovitého tvaru se čtyřmi páry zakrnělých nožek je dobře uzpůsobeno k životu ve folikulech. Pouhým okem jsou neviditelní, měří zhruba čtvrt milimetru.

Uvnitř vlasového folikulu v blízkosti mazových žláz klade samice 15 až 20 vajec. Podle Daily Mail zůstávají dospělé samice na jednom místě, samec opouští folikul a hledá partnerku. Trudníci jsou nejaktivnější v noci a jejich životní cyklus trvá okolo 14 dní.

VIDEO: Víte, jak správně vytáhnout klíště?

Video
délka: 00:57.08

Jak správně vytáhnout klíště Youtube