Cukrovkáři mají například až o 70 % větší šanci, že budou mít kardiovaskulární problémy. A právě onemocnění srdce a cév stojí za úmrtím každého druhého diabetika. Ovšem lidé vůbec netuší, jak moc je cukrovka rozšířená a jaké nemoci jsou s ní spojeny. Nemocní jsou vystaveni až 2x vyššímu riziku infarktu, mrtvice a dalším potížím.

Život kratší o 12 let

Zatímco se cukrovkáři, kteří ještě nemají nemocné srdce, dožívají o 6 let méně než zdraví lidé, ti, co mají nemocné srdce, dokonce o 12 let méně. „Diabetes je stále velmi podceňovaná nemoc. Lidé si neuvědomují, jaké komplikace mohou nastat, pokud jim nejsou předepsány vhodné léky a není jim upravena životospráva,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie VFN.

Moderní léčba se k pacientům dostává pomalu

Starší léky na cukrovku nedokázaly kardiovaskulární rizika snížit, ale dnes už je to jinak. „Díky novým přípravkům na bázi gliflozinů máme mnohem víc možností, jak redukovat riziko srdečně-cévních onemocnění u cukrovkářů až o 38 %,“ vysvětluje profesor Linhart s tím, že tyto léky jsou k dispozici už 5 let, ale k pacientům se nedostávají snadno.

Tyto léky pomáhají nemocnému zhubnout pomocí odbourávání tukové tkáně, což vede k poklesu krevního tlaku. Nová léčba však nestačí, pacient musí zásadně změnit svůj životní styl. „To není nijak složité, stačí 6000 kroků denně, které změní váš život. Informace můžete najít na www.6000kroku.cz nebo na www. jaknacukrovku.info,“ shrnuje lékař.

Odborníci se shodují, že aktivní přístup právě v kombinaci s vhodně zvolenou moderní léčbou je zárukou výrazného zvýšení kvality života pacientů a snížení úmrtnosti na onemocnění srdce a cév.

Co pro sebe můžete udělat?

Nejen diabetici, ale i starší lidé by měli sledovat svůj krevní tlak. Ten, pokud je vyšší než norma, ukazuje na možné kardiovaskulární problémy. Dnes už se dají zakoupit tlakoměry, se kterými se zvládne změřit úplně každý. "Doporučuji tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření,“ vysvětluje kardiolog doc. MUDr. Michal Vrablík.

Víte, že...

...u dospělého by se krevní tlak správně měl pohybovat kolem hodnoty 120/80? Pokud však překračujete tlak 140/90, je vhodné vyhledat lékaře.

VIDEO: Každý osmý člověk v Česku má cukrovku