Špína v bytě, bolestivé klečení

Údajně problémový syn Ondřej (9) byl svým otcem každou chvilku tvrdě trestán. Táta Lukáš donutil malého Ondru klečet v koutě několik hodin! Mimo kamery navíc prý musel takhle trpět na dřevěné podložce k masáži chodidel!

Rodiče si neuvědomili, že jsou za hranou!

„V našich rodinách je bohužel velmi často dobře skryto, že je dětem ubližováno,“ přiznává psycholog. „Tady jasně vidíte, že lidé, co trestali to dítě, si vůbec neuvědomovali, že jsou za hranou. Že to neidentifikovali sami od sebe jako problém. Že se vůbec nebáli, že se to zveřejní v televizi,“ vysvětluje Čedík, kterému je jasné, že hlavní motivací pro vstup do soutěže je často slušná finanční odměna od televize.

Nicméně si dokážete přestavit, že každý člověk, který by vnímal, že tímhle způsobem by mohlo být vyzrazeno, že se chováte špatně, tak by do toho nešel. To znamená, že tu míru rozlišení, jak já se chovám, jestli je to ještě vhodné, nebo ne, si ten otec vůbec nebyl schopen vyhodnotit,“ soudí psycholog.

Důvěra k cizímu

„Ondřej za mnou po natáčení přišel a řekl mi – teto, já dělám ty průšvihy a poznámky jen proto, abych tady nebyl, protože chci jít do ústavu,“ popsala náhradní maminka Lucie moment, kdy plně pochopila, co se za dveřmi garsonky děje. 

„Je strašně pozitivní, že ta druhá maminka si získala důvěru a sympatie chlapce a on byl schopen s někým o své trýzni promluvit. Prosil tak vlastně, aby mu někdo pomohl,“ hodnotí situaci ze zákulisí natáčení Čedík, podle něhož je divné, že se chlapec nesvěřil ještě někomu jinému. „Je s podivem, že o tom nehovořil ve škole, nebo o tom i hovořil, ale nebyla tam žádná pomoc,“ přemýšlí Čedík.

Dítě jako rukojmí dospělého

„Takže paradoxně to, že tam přišla cizí paní, mu umožnilo svěřit se, že je v nějaké nevýhodné situaci. Protože to dítě, co může samo dělat, když je v rukách dospělého…“ zamýšlí se psycholog.

Tyran byl týrán?

Podle psychologa častokrát své děti týrají lidé, kteří sami byli vychováváni dost drsně. „A oni nedělají nic jiného, než že pokračují v tom způsobu chování, který převzali ze svých rodin, protože jiný neznají. Otec sám mohl být narušený,“ říká Čedík a  soudí, že by se mělo těmto rodičům pomáhat přímo v rodinách. „Třeba má toho kluka i rád, jen nevěděl, jak to dělat správně,“ dodává psycholog.

Proč diagnostický ústav?

Chlapec, jehož rodiče jsou oba údajně bez práce, nakonec skončil v diagnostickém ústavu. Proč právě tam? „Vždy jde nejprve o to, dostat dítě do bezpečí. Tedy aby dále nepokračovala agrese vůči dítěti, a také zmonitorovat situaci v rodině. V diagnostickém ústavu pracovníci dítě sledují, zkoumají, jak se chová k okolí, samo k sobě… to víte, že to není ideální, ale nabízí to časový prostor pro to najít dobré řešení celé situace,“ uzavírá Miloslav Čedík.

 VIDEO: Výměna manželek: Deset zvířat v mini bytě!

Video
délka: 00:42

Výměna manželek: Deset zvířat v mini bytě! TV Nova