Udržujte rovnováhu

„Balanční cvičení znamená takové cvičení, kdy „balancujeme”, tedy udržujeme rovnováhu, a tím zapojujeme celý hluboký svalový stabilizační systém, do kterého patří bránice, svaly uložené v hlubokých vrstvách okolo páteře, příčný sval břišní – tedy nejhlubší vrstva břišních svalů – a svaly pánevního dna,“ vysvětluje zkušená trenérka Hana Toufarová, která si sama už před lety oblíbila cvičení s Flexi-barem, speciální vibrační tyčí.

Lepší koordinace i stabilita

Do balančního řadíme cvičení v nestabilních polohách (stoj na jedné noze, ve výponu apod.), na nestabilní ploše (BOSU, velké míče, overbally, ale i válce, otočené lavičky, přechody po zúženém prostoru apod.) a právě cvičení s pomůckami, které nás vychylují z rovnováhy (například Flexi-bar).

Na cvičebním nářadí a náčiní u balančního cvičení velmi záleží! „V rámci balančního tréninku se obvykle jedná o komplexní trénink, kdy pracují hluboké stabilizační i povrchové svaly, a dochází tak k propojení aktivní pohybové složky těla – tedy svalů, i těch pasivních – tedy kostí. Balanční cvičení je náročné z hlediska koordinace, koncentrace, stability, rovnováhy a vůbec vnímání celého těla,“ vysvětluje další přínosy tohoto cvičení Hana Toufarová.

Důležitá je pravidelnost

Cvičení se nemusíte bát, protože jeho obtížnost je velmi individuální. „Pro někoho je velmi obtížné stát na jedné noze nebo ve výponu, pro dalšího je výzvou např. stát na BOSU, sedět na velkém míči nebo kmitat s Flexi-barem. Pokud ale zvolíte pravidelný trénink, rychle uvidíte velké pokroky, a to i v každodenním životě. Naše tělo prostě bude fungovat líp, i co se týká jeho celkového správného držení,“radí Toufarová.

Odpočine si hlava

Síla balančního cvičení podle odbornice spočívá také v tom, že nemáte možnost myslet na nic jiného – musíte se soustředit, a tak dochází i k psychickému odpočinku, kdy člověk „vypne“ a soustředí se jen na daný pohyb.

Pro koho se hodí?

Jednou z nejpopulárnějších pomůcek pro balanční cvičení je v poslední době speciální vibrační tyč. Cvičení s ní je totiž velice jednoduché a vyzkoušet ho tak mohou všechny věkové kategorie, senioři, děti, ale oblíbený je i mezi vrcholovými sportovci.

Posílíte záda i paže

Dá se s ním cvičit vsedě, ve stoji, při pohybu… Posilují se jím zádové svaly, svaly pánevního dna, ale velmi výrazně také svaly na pažích – zvláště tricepsy, jejichž oslabení trápí zejména ženy. Při balančním cvičení s Flexi-barem navíc dochází k přirozené nápravě chybného držení těla, posiluje se ochablé hluboké svalstvo a zlepšuje se naše schopnost koncentrace.

Jak se cvičí?

„Podstatou balančního cvičení s Flexi-barem je neustálé cvičení v tlaku a tahu – jak tyč kmitá, střídavě nás „tahá“ z osy/ze stabilní pozice a následně na nás tlačí – tím nás neustále vychyluje z rovnováhy. Je to podobné, jako kdyby do nás někdo neustále strkal, a my se bránili tomu, abychom spadli, vykročili ze základní pozice. Proti tomuto tlaku a tahu musí neustále pracovat všechny svaly našeho hlubokého svalového stabilizačního systému, a tím dochází k jeho masivnímu posilování,“ uzavírá Toufarová .

Co je Flexi-bar: skládá se z tyče vyrobené z umělé hmoty vyztužené skelným vláknem, dvou koncových závaží a držadla z polyuretanu, které je uprostřed. Vibrační tyč je vyrobena speciálním výrobním postupem, jímž dosahujeme správné frekvence a pravidelnosti kmitů (pozor tedy na falzifikáty, kterým tato zásadní vlastnost chybí).

Video: Podívejte se, jak je také možné posílit svaly pánevního dna.

Video
délka: 16:49.18
Video se připravuje ...

Cvičení svalů pánevního dna Roche, Česká republika