24. leden 2020
Svátek slaví Milena, zítra Miloš

Epidemiolog varuje před kousnutím klíštěte: Hluchota, slepota i ochrnutí! Pořád se nechceme očkovat!

/
 • 7. března 2019 ● 09:28

  Už koncem února hlásili epidemiologové, že se v přírodě objevují klíšťata. A chovatelé domácích mazlíčků již tyto parazity tahali z kožichů psů a koček. Co způsobilo tak časný výskyt? Docent Rastislav Maďar před nepříjemným parazitem varuje s tím, že možné následky přisátí klíštěte bohužel podceňujeme.

   „Sněhová pokrývka a nepříliš nízké teploty klíšťatům umožnily v klidu přezimovat a tající sníh vytvořil prostředí, které klíšťatům velmi vyhovuje. Jejich aktivitu nastartovaly nynější teploty nad 5 stupňů Celsia,“ říká doc. MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

 • 1.

  Neúprosná statistika

  Nejvíc případů klíšťové encefalitidy za posledních 10 let bylo v Česku zaznamenáno v roce 2011, kdy se jednalo o 861 nemocných.  Loni to bylo 712 nemocných, což je zvýšení o 100 % oproti roku 2015 (355).

  Co způsobuje kousnutí?

 • 2.

  Ohroženy jsou nejen děti!

  Před klíšťovou encefalitidou nejlépe chrání očkování. Bohužel u nás je proočkovanost stále nízká (25 %) a očkované jsou hlavně děti. Ovšem nejvíce případů i vážných komplikací se objevuje ve věkové kategorii 45 – 64 let a následně ve věku nad 65 let. Vážné komplikace po onemocnění klíšťovou encefalitidou se zhoršují s věkem.

   

  „Už jen středně závažné potíže, jako je třes prstů, bolesti hlavy, poruchy paměti a nespavost, narušují významně kvalitu života,“ vypočítává doc. MUDr. Rastislav Maďar a dodává: „Vážné následky po zánětu mozku znamenají například těžké deprese, hluchotu, slepotu či ochrnutí končetin. Tito lidé tvrdí, že nesnášejí sami sebe. Buď jim totiž funguje hlava a tělo neposlouchá, nebo naopak. Přicházejí tak o soběstačnost, své záliby, koníčky a lidé v produktivním věku nezřídka i o práci.“

   

  Video: Podívejte se, co může encefalitida způsobit.

  Video
  délka: 01:08.82

  Petra dostala enecefalitidu Nemocnice na Bulovce

 • 3.

  Kdy a za kolik na očkování

  ◆ Nyní, než začne aktivita klíšťat naplno


  ◆ Očkuje se třemi dávkami vakcíny

   

  ◆ Druhá dávka se podává za 1 – 3 měsíce po první a třetí pak s odstupem max. 12 měsíců

   

  ◆ K dispozici jsou dvě vakcíny, ve variantě pro děti a pro dospělé

   

  ◆ Cena je obdobná (orientačně něco málo přes 700 Kč pro děti a přes 800 Kč pro dospělé)

   

  Pojišťovny na očkování přispívají – např. VZP ve výši 500 Kč, ZPMV 500 Kč, dětem až 1000 Kč

   

  VIDEO: Jak správně vytáhnout klíště

  Video
  délka: 00:57.08

  Jak správně vytáhnout klíště Youtube

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy