Evropský průkaz pojištěnce (modrou kartičku EHIC) máme k běžnému zdravotnímu pojištění už od roku 2004. Zaručuje, že se nám v rámci Evropy dostane stejné péče jako místním. A podle průzkumu Poštovní spořitelny na ni spoléhá zhruba každý pátý Čech.
Především při lyžařských výpravách za hranice je ale téměř k ničemu. Nemáte v rámci ní žádné pojištění odpovědnosti, o právní asistenci ani nemluvě, a ani samotné ošetření zranění není nejlevnější. Hradí totiž pouze ošetření ve státních zařízeních, a ta v horských oblastech bývají málokdy. V případě zranění na svahu se vás záchranáři nebudou ptát, kam chcete odvézt.
Vážný úraz vyjde na statisíce
Také musíte počítat se spoluúčastí, která bývá velmi vysoká, a zpoplatněné bývají také recepty i samotné léky. „Co se týká oblíbených lyžařských destinací, mezi země s největšími náklady na zdravotní péči patří zejména Švýcarsko, Rakousko a Francie a země mimo EU. Cestovní pojištění obvykle stojí mezi 20 až 50 korunami na den, ale vážnější úraz může nepojištěného vyjít na statisíce,“ varuje Kateřina Vencbauerová z Europ Assistance.
Za kolik vyléčí zlomenou nohu podle Europ Assistance?
Švýcarsko: 85 tisíc Kč
Francie: 34 tisíc Kč
Rakousko: 29 tisíc Kč
Itálie: 18 tisíc Kč
Slovensko: 7 tisíc Kč
VIDEO: Kde v autě vozit záchranné pomůcky