Změny u zubaře se blíží. Amalgám „na pojišťovnu“ bude jen v kapslích

Autor: ČTK, FiM - 
8. 2. 2019
20:00

Z veřejného zdravotního pojištění bude nejspíš do budoucna hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem připravených kapslích. Zakotví to vládní novela, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha vychází z unijního nařízení o rtuti, které využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje.

Novela počítá také s tím, že pro ošetření zubů u dětí mladších 15 let a těhotných nebo kojících žen bude placena z veřejného pojištění až na výjimky pouze plastická výplň. U ostatních skupin obyvatel bude z pojištění amalgám, který je slitinou rtuti a dalších kovů, zejména stříbra, mědi a cínu.

Zákaz používání nedózovaného amalgámu dopadne na veřejné zdravotní pojištění. Dodatečné výdaje se odhadují na 2,1 miliardy až 2,6 miliardy korun ročně. Za přestoupení zákazů vyplývajících z evropského nařízení ohledně amalgámu bude poskytovatelům zdravotních služeb hrozit peněžitá sankce. Její horní hranici vláda navrhuje stanovit na 200 tisíc korun.

Zákon upraví nad rámec unijního nařízení zpětný odběr použitých pneumatik. Nyní jde o nejméně 35 procent hmotnosti pneumatik, které uvedli v konkrétním roce na trh. Od příštího roku to bude nejméně 65 procent.

Novinky i v zacházení s rtutí

Novela mění také chemický zákon, do něhož doplňuje sankce za chybné nakládání s rtutí, a upravuje proces, který se týká žádostí o povolení uvádět na trh nové výrobky s přidanou rtutí nebo používat nové výrobní procesy. Sankční mechanismy a ohlašovací povinnost předloha doplňuje do odpadového zákona. Novela rovněž vytvoří právní rámec pro nakládání s chemickými látkami pro bezpečnost státu.

Rtuť i její sloučeniny jsou toxické a poškozují zejména nervový a kardiovaskulární systém živých organismů. Hlavními zdroji rtuti a jejích sloučenin, souvisejícími s lidskou činností, jsou spalování fosilních paliv, krematoria, těžba a zpracování zlata, baterie, měřicí přístroje a kosmetika. Rtuť se používá i v chemických výrobách, například při produkci chloru a alkalických hydroxidů pomocí amalgámové elektrolýzy.

Pití sladkých nápojů může vyjít pořádně draho, může vás připravit o zdravý chrup: 

Video Mladému muži zničilo pití sladkých nápojů zuby - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
kdo-si ( 9. února 2019 13:17 )

Nemůžu tak úplně souhlasit. Samozřejmě, záleží na zubaři. Mám stejného zubaře už 30 let. A amalgámová plomba, kterou mi dělal před 30 lety, dodnes drží. Ale také mám zkušenost se synem. Jako malé dítě měl zubařku, která se mu na zubech podepsala tak, že když se mi podařilo ho dostat k mému zubaři, půl roku mu dával dohromady zuby, aby byly v pořádku. A dnes je v pohodě.

anonym01 ( 9. února 2019 10:52 )

spoluučast pacienta je vice nez nutna. Extrakce zubu aby nebolel. To je jedinny co by mela pojistovna hradit. U ostatního spoluucast pacienta.

anonym01 ( 9. února 2019 10:02 )

odeska mela dost casu, ale neudelala nic.Nahravala zubařům a spol. . Proč podnikatel Babiš vyhral volby? Vsichni si uvědomujeme, ze zmeny ve zdrav. a duchod. s. jsou nutny! Kdo jiny nez on, podnikatel by je mohl udelat? Pane Babisi, do toho!

anonym01 ( 9. února 2019 09:59 )

nijak. Jak za socika. Za socika to neumeli, nyní to delaji schvalne aby si vydelali a vytahli z poj.co nejvíce penez. Klient není pacient, ale pojistovna. Zubaru malo. Tak ze zmeny tady potrebujeme. Postupne, ale zacit se pane Babiši musí! Smele do toho!

anonym01 ( 9. února 2019 09:56 )

za komunistu nebylo nic zadarmo. jen se malo peníz prerozdelovaly. Vyplatu a zakladni lekarske ošetreni dostali vsichni stejne bez rozdilu.. Pracujes, nepracuješ, nazrat dostat musíš! To bylo za komunistu. a lemplm jako ty, tohle vyhovovalo. Vzpominaji s laskou jak zili na ukor společnosti .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa