Změny u zubaře se blíží. Amalgám „na pojišťovnu“ bude jen v kapslích

Autor: ČTK, FiM - 
8. února 2019
20:00

Z veřejného zdravotního pojištění bude nejspíš do budoucna hrazen amalgám pro zubní výplně jen v předem připravených kapslích. Zakotví to vládní novela, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha vychází z unijního nařízení o rtuti, které využívání takzvaného nedózovaného amalgámu zakazuje.

Novela počítá také s tím, že pro ošetření zubů u dětí mladších 15 let a těhotných nebo kojících žen bude placena z veřejného pojištění až na výjimky pouze plastická výplň. U ostatních skupin obyvatel bude z pojištění amalgám, který je slitinou rtuti a dalších kovů, zejména stříbra, mědi a cínu.

Zákaz používání nedózovaného amalgámu dopadne na veřejné zdravotní pojištění. Dodatečné výdaje se odhadují na 2,1 miliardy až 2,6 miliardy korun ročně. Za přestoupení zákazů vyplývajících z evropského nařízení ohledně amalgámu bude poskytovatelům zdravotních služeb hrozit peněžitá sankce. Její horní hranici vláda navrhuje stanovit na 200 tisíc korun.

Zákon upraví nad rámec unijního nařízení zpětný odběr použitých pneumatik. Nyní jde o nejméně 35 procent hmotnosti pneumatik, které uvedli v konkrétním roce na trh. Od příštího roku to bude nejméně 65 procent.

Novinky i v zacházení s rtutí

Novela mění také chemický zákon, do něhož doplňuje sankce za chybné nakládání s rtutí, a upravuje proces, který se týká žádostí o povolení uvádět na trh nové výrobky s přidanou rtutí nebo používat nové výrobní procesy. Sankční mechanismy a ohlašovací povinnost předloha doplňuje do odpadového zákona. Novela rovněž vytvoří právní rámec pro nakládání s chemickými látkami pro bezpečnost státu.

Rtuť i její sloučeniny jsou toxické a poškozují zejména nervový a kardiovaskulární systém živých organismů. Hlavními zdroji rtuti a jejích sloučenin, souvisejícími s lidskou činností, jsou spalování fosilních paliv, krematoria, těžba a zpracování zlata, baterie, měřicí přístroje a kosmetika. Rtuť se používá i v chemických výrobách, například při produkci chloru a alkalických hydroxidů pomocí amalgámové elektrolýzy.

Pití sladkých nápojů může vyjít pořádně draho, může vás připravit o zdravý chrup: 

Video Mladému muži zničilo pití sladkých nápojů zuby - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

kdo-si ( 9. února 2019 13:17 )

Nemůžu tak úplně souhlasit. Samozřejmě, záleží na zubaři. Mám stejného zubaře už 30 let. A amalgámová plomba, kterou mi dělal před 30 lety, dodnes drží. Ale také mám zkušenost se synem. Jako malé dítě měl zubařku, která se mu na zubech podepsala tak, že když se mi podařilo ho dostat k mému zubaři, půl roku mu dával dohromady zuby, aby byly v pořádku. A dnes je v pohodě.

kdo-si ( 9. února 2019 08:04 )

Může mi někdo poradit, jak se to má s reklamací špatně odvedené práce zubaře? Dnes je to placená služba jako jakákoliv jiná. Pokud někomu vypadne po pár měsících amalgámová plomba, je to pro něj sice ztráta času, protože musí znovu k zubaři, ale neplatí novou plombu. Jak to bude po této změně? To jako když mi po pár měsících vypadne plomba (z důvodu špatně odvedené práce), kterou jsem si zaplatil, tak si budu platit novou plombu?

tomik007 ( 8. února 2019 20:50 )

PENIZE nebo ZIVOT - sudruhovia

jajas ( 8. února 2019 20:40 )

Můj otec (72 let) má ještě dost svých zubů (kromě dvou můstků) a má tam amalgámové plomby. Drž mu tam už snad 30 let! Nedávno se mu udělal kaz na pětce a zubařka mu dala bílou a chtěla po něm 1200 kč. Se zdálo, že otce šlehne! Se jí ptal 2x, protože myslel, že se přeslechl.Ještě dodnes to nevstřebal.......

hejhej ( 5. prosince 2018 19:45 )

bibijana: To je účel, jak tahat z pacientů peníze. Zubařů je čím dál více, ale především, čím dál chtějí více peněz. To, že mají v čekárně Wifi připojení ať si připlatí ten, který toho využívá. Oni se mladí zubaři ani nestydí oznámit: jsme drazí !!!!! Vždycky se doplácelo, ale ne za plomby, jenom za korunky a zubní náhrady.Nyní, mimo prevence 1x za půl roku, Rtg, anestezii a exktrakci zubu si musí pacient zaplatit všechno. Takže k zubaři s půjčkou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud