Helma je základ
Nejhorší zranění s trvalými následky mají na svědomí úrazy hlavy a páteře. Ne každý, kdo vyráží na svah, je ale správně vybaven. Podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny používá helmu jen sedm z deseti a chránič páteře jen jeden z deseti dospělých. Nesprávně seřízené lyže jsou pak příčinou každé šesté nehody, a obzvláště před první jízdou je důležitá alespoň lehká rozcvička. Na tu ale zapomíná celých 59 % lyžařů. „Často se stává, že ne všichni používají bezpečnostní prvky, což může mít vliv i na případné následky střetu, které by v případě jejich použití nenastaly,“ připomíná právnička Barbora Pospíšilová z pojišťovny právní ochrany D.A.S.
Bez pojištění ani do Krkonoš
Bez pojištění odpovědnosti raději vůbec lyžovat nevyrážejte. Stačí malá chybka ve vyšší rychlosti nebo souhra náhod, a můžete se stát viníkem. Především v zahraničí to může být problém. „Jelikož právní systémy jsou odlišné, je i výše škody stanovována podle jiných pravidel. Doporučuje se proto, aby limit pojistného plnění byl minimálně 2 až 3 mil. Kč. To však platí i u nás, protože nikdy nevíte, jak velkou újmu a následky druhé straně způsobíte,“ říká právnička Pospíšilová. I v Krkonoších můžete srazit generálního ředitele nadnárodní firmy a hradit mu ušlou mzdu po dobu léčení.
Dělá se rekonstrukce
Předtím, než vyrazíte na svah, si raději oprašte lyžařská pravidla FIS. Přestože nejsou právní normou, právě podle nich se po celé Evropě určuje, kdo za srážku může. Když do někoho vrazíte zezadu nebo náhle zastavíte uprostřed sjezdovky, je vina skoro jistě na vás. Vypovídají svědci a věc jde i před soud. „Kupříkladu v Rakousku platí, že v případě újmy na zdraví způsobené srážkou na sjezdovce zahájí orgány činné v trestním řízení příslušné právní kroky. Dále je pro tuto zemi typické, že v rámci civilního soudního řízení bývá za účasti žalovaných stran, svědků, tlumočníka, znalce a samozřejmě soudního orgánu prováděna rekonstrukce přímo na sjezdovce,“ upozorňuje
Využijte právníka
Dobré pojištění na lyže by mělo obsahovat i právní ochranu. Odpovědnost a následné odškodnění se řídí právem státu, kde došlo k lyžařskému úrazu, a rada odborníka se určitě hodí. Poradí vám, jak se zachovat ještě na místě, ale i v průběhu, a následně zajistí kompletní právní servis. „Způsob rozhodování o výši stanovené náhrady škody je vždy závislý na příslušné právní úpravě země, kde je vedeno soudní řízení, a není výjimkou, že jednotlivé strany sporu vedou jednání o uzavření soudního smíru,“ dodává Barbora Pospíšilová z pojišťovny D.A.S.
Pomáhejte, ale nepodepisujte!
Vaší povinností je především poskytnout první pomoc. Ať už jste účastník, nebo jen svědek. A v případě, že jste do nehody zapleteni, musíte i zajistit svědky. Ti hrají klíčovou roli při určení viny, která se jen málokdy určí ihned po kolizi. Pak byste měli kontaktovat pojišťovnu a následně i oznámit vznik události policejnímu orgánu. I když to vypadá, že vina bude na vás, neukvapujte se s přiznáním. „Není vhodné hned na místě cokoliv písemně uznávat, pokud nějakému dokladu nerozumíte, je zapotřebí před podpisem věc konzultovat, případně k podpisu přidat, že textu nerozumíte,“ radí právnička Pospíšilová.
Jste poškozeni? Chtějte maximum!
Srazil vás neukázněný lyžař nebo snowboardista? Pak si nenechte nic líbit. Máte totiž nárok na úhradu škod nejen na zdraví, ale i věcných škod a případně i dalších, souvisejících s nemajetkovou újmou. „Je zapotřebí si od všeho uchovávat doklady, a to třeba i za nákup léků, které byste si za normálních okolností nepořizovali. Základem pro uplatnění nároků je kontakt na osobu škůdce a případně kontakt na jeho odpovědnostní pojišťovnu. Není-li možné zajistit přímo, je nutné požádat policejní orgán, který je oprávněn provádět identifikaci a zajišťovat důkazy pro případné budoucí uplatnění vašich nároků soudní cestou,“ doplňuje právnička.
VIDEO: Největší rakouský ledovec Stubai: Tady si zalyžujete až do června!