Bolí klouby, svaly i záda

„Seniorům ubývá svalové síly, jejich pohyby jsou stále pomalejší a celkově hůře reagují. Tělesné změny postihují i kosti, zvláště pak ženám po přechodu ubývá kostní hmota a kosti jsou křehčí a snadněji se lámou. Také klouby jsou méně ohebné a pružné a často jsou postiženy artrózou, což zhoršuje obratnost a pohyblivost,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Další velmi častou nemocí pacientů starších 60 let je bolest v bederní oblasti zad, přičemž závažnost i četnost obtíží se zvyšuje s narůstajícím věkem. Pokud není bolest dostatečně léčena, bolest může vést k četným pádům, rapidnímu zhoršení schopnosti sebeobsluhy, ale i k poruchám spánku, psychickým poruchám či ke zhoršení rozpoznávacích procesů.

Bolest se nesmí přehlížet

Rozvíjející se bolest není nikdy náhodná. Je varovným signálem, který organismus upozorňuje, že něco není v pořádku. U déletrvající chronické bolesti, zejména hlavy, však již tento fyziologický mechanismus působí negativně na celý organismus a bolest se sama o sobě stává nemocí.

 U seniorů se bolest často podceňuje. Pramení to z rozšířeného názoru, že bolest k vyššímu věku zkrátka patří. Ano, doprovází ho, nicméně nikdy se nemá přehlížet, vždy se má řešit a zajistit tak staršímu člověku dostatečně kvalitní a důstojné stáří. Bolest může někdy provázet i pocit strachu, omezení, úzkosti či tísně. To přináší další problémy – okolí těmto pocitům nerozumí, čímž se senior dostává do fyzické, ale i psychické izolace

Jak ji porazit vlastními silami

Obecně lze mírné akutní bolesti tlumit volně prodejnými analgetiky nebo nesteroidními protizánětlivými léky, které ulevují od bolesti různého původu. Dobrým pomocníkem při léčbě lokálních bolestí pohybového aparátu jsou analgetické krémy a pilulky.

Na co se hodí krémy?

✔ na léčbu místních projevů akutních a chronických forem revmatických onemocnění zánětlivého původu ✔ na bolestivé stavy při osteoartróze ✔ ulevují při zhmoždění a podvrtnutí kloubu ✔ na otoky a poranění měkkých částí kloubů

Na co použít pilulky?

✔ na tišení bolesti svalů, kloubů a zad  ✔ při pohmoždění a podvrtnutí

Pohyb jako prevence

Řadě pohybových obtíží lze předcházet pravidelným cvičením. Důležité je posilovat svaly trupu, břicha a zad, protože tím zpevníte svalový korzet a zlepšíte držení těla. Cvičení stehenních a hýžďových svalů zase posiluje kolenní vazy, což ulevuje při bolestech kolen. Důležité je také cvičení obratnosti a pohyblivosti kloubů, senioři by proto měli každé ráno a večer pravidelně cvičit protahovací cvičení.

Se ztrátou svalové hmoty se dá také bojovat i prací na zahradě, procházkami nebo výlety do přírody. Myslet byste rovněž měli na své kosti, jejich kvalitu lze ovlivnit zejména stravou. Osteoporóze lze předcházet dostatečným příjmem vápníku, vhodné je i opatrné slunění a malé dávky vitaminu D.