Změřit hladinu cukru přitom trvá jen několik minut. Přibližně 92 % diabetiků trpí diabetem 2. typu, kterému se dá ve většině případů předejít. Změřit hladinu cukru v krvi si přitom může jednoduše každý během několika minut ve vybraných lékárnách.

Cukrovka přichází pomalu a nenápadně

Cukrovka přichází pomalu a nenápadně, pacient ji často nemusí vůbec zaznamenat. Možná právě kvůli pomalému postupu cukrovky celá jedna třetina potenciálních pacientů v Česku o své nemoci netuší. Přitom právě nemoci spojené s cukrovkou jsou šestou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Nejčastěji jde o kardiovaskulární onemocnění, tedy infarkt, mrtvici či selhání ledvin. Diabetikům hrozí i oslepnutí či ztráta končetin. 

Hlídejte si krevní tlak

Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací. Ke snížení krevního tlaku se doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu. „Zdravý životní styl pomáhá snížit krevní tlak, ale velká většina pacientů musí současně užívat léčbu. Dosažení uspokojivé kontroly krevního tlaku je nezbytným předpokladem úspěchu prevence nebo oddálení onemocnění cév a srdce, které se u diabetiků vyskytuje pravidelně,“ doplňuje kardiolog Michal Vrablík.

Kontrola tlaku z pohodlí domova

Bohužel krevní tlak je dostatečně kontrolován asi jen u jedné třetiny nemocných. Ideálním řešením je domácí kontrola krevního tlaku (tzv. selfmonitoring). Ta se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou pacienta spíše stresovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, ideálně vybavených Intelli manžetou, které jsou uživatelsky příjemné, a na výsledky měření se lze spolehnout.

Nechte se otestovat!

V některých lékárnách se můžeme také nechat otestovat. Jak to probíhá? Měření si může provést každý sám pod dohledem lékárníka. „Pacient se píchne do prstu, vytvoří kapičku krve, ta se nabere na testovací proužek. Výsledky lékárník pacientovi zapíše do speciální karty a vysvětlí. Celé to trvá pár minut,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí BENU Lékárny v Mladé Boleslavi, a dodává, že stanovit diagnózu může u pacienta pouze lékař. Pražané se mohou vydat ve středu 14.11. od 10 do 17 hodin na Karlovo náměstí, kde u vchodu do metra proběhne akce Poznejte příznaky cukrovky.

Kdo je nejvíce ohrožen?

➤ lidé s nadváhou, a především pak ti obézní ➤ osoby, unichž se v rodině cukrovka již vyskytla

Varovné příznaky

➤ vysoký krevní tlak ➤ brnění v dolních končetinách ➤ rozmazané vidění ➤ parodontóza ➤ problémy s koordinací a rovnováhou ➤ únava

Video: Každý osmý člověk v Česku má cukrovku

Video
délka: 10:17

Každý osmý člověk v Česku má cukrovku Andrea Ulagová, Aleš Brunclík