9. červenec 2020
Svátek slaví Drahoslava, zítra Libuše / Amálie

Máte vysoký tlak? 7 potravin, které nám škodí!

/
 • Máte vysoký tlak? Tak pozor na tyto potraviny!
  11. srpna 2016 ● 21:53

  Vysoký krevní tlak představuje rizikový faktor mnoha kardiovaskulárních onemocnění, která mohou zkrátit lidský život. Léčba hypertenze nespočívá jen v užívání léků, důležitá je také vhodná změna životosprávy. Víte, které potraviny krevnímu tlaku nesvědčí?

 • 1.

  Cukr

  Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak mít normální krevní tlak, je hubnutí. Pokud se chceme zbavit nadbytečných kil, začněte s omezením jednoduchých cukrů. Ty najdeme například v čokoládách, sušenkách, bonbonech nebo slazených nápojích.

  Cukr

 • 2.

  Hranolky a slanina

  Smažené hranolky nebo slanina jsou tučné potraviny s vysokým obsahem soli. Těm bychom se měli rovněž vyhnout, pokud nás trápí zvýšené hodnoty krevního tlaku.

  Hranolky

 • 3.

  Plnotučné mléko

  Mléko je sice bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a vitaminu D, pokud je ale plnotučné, obsahuje rovněž velké množství nasycených tuků. „Trpíte-li hypertenzí, raději zvolte polotučnou či nízkotučnou variantu,“ doporučuje MUDr. Veronika Richterová ze serveru uLékaře.cz.

  Mléko

 • 4.

  Káva

  Kofein, který je obsažen v kávě, ale také energetických nápojích, může způsobit krátkodobý vzrůst krevního tlaku. A to může mít neblahý dopad na naše zdraví. Jedinci, kteří trpí vysokým tlakem, by proto jejich konzumaci měli omezit na minimum.

  Káva

 • 5.

  Zmražené a konzervované potraviny

  Přestože si tyto potraviny kupujeme v dobré víře, že je v nich ukryta například zelenina, raději dejme přednost čerstvé variantě. Ve zmražených a konzervovaných potravinách se totiž pro udržení vyšší trvanlivosti často skrývá velké množství soli, která krevnímu tlaku neprospívá.

  Zmražené potraviny

 • 6.

  Stolní sůl

  Nebojme se výrazně omezit dosolování svých jídel. Existuje celá škála bylinek a koření, díky kterým nám mohou pokrmy chutnat i bez soli.

  Sůl

   

   

 • 7.

  Alkohol

  Jedna sklenka vína krevní tlak nijak výrazně nezvýší, a alkohol proto nelze z tohoto hlediska přímo zakázat. Ovšem jeho nadměrná konzumace je prokazatelně spjata s nárůstem tlaku krve a mnohými dalšími zdravotními riziky.

  Alkohol

   

  Fotogalerie
  23 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy