Konzumujete často červené maso a uzeniny? Kouříte, holdujete alkoholu nebo trpíte cukrovkou 2. typu? Jste obézní? Pak patříte mezi rizikové skupiny, kterým hrozí rakovina slinivky břišní. Jde přitom o zákeřného zabijáka, protože podle lékařů se pacienti po odhalení onemocnění v pokročilém stadiu dožívají v průměru 4 měsíců.

Záludný start nemoci

Tak vypadá rakovinový nádor.
Autor: archiv
Proč se karcinom málokdy odhalí včas? Počínající nádor je totiž většinou bez příznaků a právě v tom spočívá jeho zrádnost. O něco později se nádor může vyznačovat zažloutnutím sliznic a kůže (tzv. ikterem čili žloutenkou, která nemá infekční původ), po němž se s odstupem asi tří měsíců dostavuje bolest břicha, stavy nevolnosti a další neurčité obtíže. Pacienti také výrazně ubývají na váze.

Proč máme slinivku

Bez slinivky se neobejdeme, v těle plní funkci trávicí a endokrinní. Vylučuje enzymy, které rozkládají potravu, neutralizuje žaludeční obsah a produkuje významné hormony, například inzulin. Je tedy v našem těle jedním z nejdůležitějších orgánů.

Postihuje i mladé

Slinivka je velmi důležitý orgán
Autor: archiv
Rozšířeným omylem ve společnosti je, že rakovina slinivky postihuje pacienty nad 50 let věku. To už prý dávno neplatí, výjimkou nejsou ani třicetiletí pacienti. Jenže preventivní vyšetření, které by odhalilo rakovinu v raném stadiu, zatím neexistuje. Nejlepším způsobem, jak zákeřnému zabijákovi předejít, je dodržovat zásady zdravého životního stylu, především nekouřit, nepít alkohol a jíst dostatek čerstvé zeleniny, naopak omezit konzumaci červeného masa a uzenin.

Náročná léčba

Léčba bývá náročná jak časově, tak psychicky. Chirurg při operaci odstraní ložisko nádoru, avšak u 30 až 40 % už odstranění není možné, protože nádor v době odhalení metastazuje do mízních uzlin, cév, plic i jater. Další možností léčby je radioterapie a chemoterapie. „Bohužel ani stále výkonnější přístroje nepřinášejí výraznější změnu v osudu nemocných,“ říká známý onkolog Luboš Petruželka. Operace navíc trvá až 6 hodin. „Karcinom je u každého pacienta jiný, někdy prorůstá do střev, jindy do jater nebo sleziny,“ vysvětluje Petruželka. Léčba je navíc i finančně nákladná, cena jednoho zákroku převyšuje sto tisíc korun.

Příznaky nemoci

* přetrvávající bolest v nadbřišku, vystřelující do zad
* náhlé hubnutí * žloutenka
* nechutenství * mastné průjmovité stolice

Rizikové faktory

* kouření * diabetes 2. typu
*  obezita * tvrdý alkohol