Konzumujete často červené maso a uzeniny? Kouříte, holdujete alkoholu nebo trpíte cukrovkou 2. typu? Jste obézní? Pak patříte mezi rizikové skupiny, kterým hrozí rakovina slinivky břišní. Jde přitom o zákeřného zabijáka, protože podle lékařů se pacienti po odhalení onemocnění v pokročilém stadiu dožívají v průměru 4 měsíců.
Záludný start nemoci

Proč máme slinivku
Bez slinivky se neobejdeme, v těle plní funkci trávicí a endokrinní. Vylučuje enzymy, které rozkládají potravu, neutralizuje žaludeční obsah a produkuje významné hormony, například inzulin. Je tedy v našem těle jedním z nejdůležitějších orgánů.
Postihuje i mladé

Náročná léčba
Léčba bývá náročná jak časově, tak psychicky. Chirurg při operaci odstraní ložisko nádoru, avšak u 30 až 40 % už odstranění není možné, protože nádor v době odhalení metastazuje do mízních uzlin, cév, plic i jater. Další možností léčby je radioterapie a chemoterapie. „Bohužel ani stále výkonnější přístroje nepřinášejí výraznější změnu v osudu nemocných,“ říká známý onkolog Luboš Petruželka. Operace navíc trvá až 6 hodin. „Karcinom je u každého pacienta jiný, někdy prorůstá do střev, jindy do jater nebo sleziny,“ vysvětluje Petruželka. Léčba je navíc i finančně nákladná, cena jednoho zákroku převyšuje sto tisíc korun.
Příznaky nemoci
* přetrvávající bolest v nadbřišku, vystřelující do zad
* náhlé hubnutí * žloutenka
* nechutenství * mastné průjmovité stolice
Rizikové faktory
* kouření * diabetes 2. typu
* obezita * tvrdý alkohol