Už teď se dá očekávat, že pylové alergie udeří v plné síle a čekárny lékařů budou plné smrkajících a slzících lidí. Jsou ale osoby, které trpí alergií celý rok. Hlavně ti, kteří jsou citliví na některé složky potravin, roztoče, kovy a domácí zvířata. Alergii můžete zdědit nebo jí získáte kdykoli během svého života.

Nejčastější alergie

Na pyl: Nemocní trpí od jara do podzimu. Obtěžuje je kýchání, svědění a ucpaný nos, často mají - tzv. sennou rýmu a zánět spojivek. Alergie se také

pyl
Autor: profimedia.cz
projevuje ekzémem, kopřivkou, kašlem, dušností i astmatem.

Léčba: Není vhodné pobývat venku v době okolo poledne, nejlepší doba je po dešti. V místnostech je vhodná klimatizace s filtrací vzduchu nebo čistička vzduchu. Z léků jsou podávána antihistaminika, tedy léky tlumící alergii celkově, a potom léky přímo na sliznice – nosní kapky a spreje a oční kapky, při astmatu se podávají léky inhalační cestou. V některých případech je účinné očkování. Podává se malé množství alergenu, aby si organismus posílil imunitu a nereagoval nevhodně, tedy alergicky.

Na potraviny (například na lepek)a léky: Alergické reakce na potraviny i léky mohou být vyvolány jejich požitím, ale i

léky
Autor: profimedia.cz
vdechováním a kontaktem s kůží. Příznaky mohou být různé: otoky očí, dušení, zvracení, fleky na kůži, vyrážka.

Léčba: Nejdůležitější je nechat si udělat u lékaře testy, aby nemocný věděl, co mu vadí. Pak se musí konkrétní potravině, léku nebo jejich složkám vyhýbat. Pokud to není možné, musí alergolog předepsat léky.

Na zvířata: Ta patří k nějčastějším, protože stále víc rodin má doma nějakého mazlíčka. V České republice je to skoro polovina domácností. Většina lidí se mylně domnívá, že alergie na zvířata spočívá v jejich srsti. To 884508:gallery:true:trueplatí jen částečně. Řada alergenů je obsažena v tělních tekutinách – slinách, moči, někdy i v mléce. Nejvíc jsme alergičtí na psy, kočky, hlodavce, koně, holuby a kožešinová zvířata. Zvířecí alergie může vyvolávat i astmatické záchvaty, vyrážku, svědění očí a rýmu. Ideální je zvířata nechovat a vyhýbat se jim. Nebo si pořídit mazlíka bez chlupů. Pokud už ho máte, nepouštějte ho do ložnice nemocného. Zvíře pravidelně koupejte a perte pelíšek a oblečení, které se zvířetem přišlo do styku. Vymezte mu prostor bez koberce a často vytírejte. Odstraňte z bytu čalouněný nábytek, používejte antialergické povlaky. Pořiďte si HEPA filtry do vysavačů.

Léčba: Mějte po ruce antihistaminika a nosní spreje. Navštěvujte pravidelně alergologa, může vám pomoci i vakcinace.

Na kosmetiku a kovy: To už zažila skoro každá žena. Použila poslední kosmetickou novinku a do rána otekla jak balón. Nebo si pořídila

kov
Autor: profimedia.cz
nový náramek a naskákala jí vyrážka. Bižuterie či krém prostě obsahovaly složku, která nežádoucí reakci vyvolala.

Léčba: Tady je rada jednoduchá. Stačí změnit značku nebo se vrátit k té své osvědčené. Pokud by se otoky objevovaly i po jiné kosmetice, je potřeba navštívit alergologa. U kovů sáhněte po pravém zlatu a stříbru ( i když i ty u někoho alergie vyvolávají) nebo po chirurgické oceli.

Fotogalerie
1 fotografie