Za extra panenský olej se označují olivové oleje kvůli své výjimečné kvalitě, použití prvotřídních oliv. Mnohdy tomu odpovídá i cena. Velkým překvapením testu proto bylo, že si s některými drahými oleji můžete koupit třeba 40 let zakázaný přípravek DDT, který nalezli ve třech vzorcích, nebo nervový jed (pesticid chlorpyrifos), který byl v každém druhém.

DDT i v oleji pro děti

Olivy jsou zdravé, oleje z nich už tak zdravé být nemusí
„Zklamáním byly dva bio oleje, ve kterých analýzy prokázaly přítomnost DDT, přípravku proti škodlivému hmyzu, jehož používání bylo v evropském zemědělství zakázáno takřka před 40 lety. Jednalo se o značky Billa naše bio/ extra panenský olej a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids, tedy výrobek určený dětem,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.

Třetí olej se zbytky nejenom DDT, ale i dalších dvou pesticidů nese značku Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive Oil. Také extra panenský olivový olej Bertolli vypadá jako by ho lisovali z oliv vyrostlých podél dálnice nebo v průmyslově znečištěném prostředí. Test v něm totiž odhalil nápadně vysoké hladiny rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků.

Bát se nemusíme

„Porovnáme-li nalezené hodnoty rizikových látek s evropskými limity, musíme konstatovat, že nedošlo k jejich překročení. Nicméně náš test prokázal, že olivy určené k výrobě extra panenských olejů nejsou až tak pečlivě vybírány,“ dodává Rozová. Podrobný test 17 olivových olejů najdete na internetových stránkách časopisu. (red)

Cena za olej není měřítkem kvality
Cena za olej není měřítkem kvality
Autor: Infografika Blesk

Tohle našli v drahých olejích

Pesticidy

Jsou to chemické látky na ochranu plodin před hmyzem, houbami či plevelem. Narušují funkci hormonů v těle. Zvyšují riziko vzniku rakoviny a způsobují poruchy reprodukce.

Peroxidy

Peroxidy vznikají při kažení tuku. Peroxidové číslo se používá pro určení toho, jak moc je olej zvětralý a žluklý. Do oleje se dostanou použitím špatných surovin nebo špatným skladováním.

DDT

Rakovinotvorné DDT se ukládá v tuku a játrech a v těle se hromadí. Při kojení přechází do mateřského mléka na děti. Použití DDT je už sice 40 let zakázáno, ale velmi pomalu se rozkládá a v přírodě i živých organizmech se nachází doposud.

Polycyklické aromatické uhlovodíky

Jsou to silně rakovinotvorné látky, které vznikají především při spalování motorových paliv a uhlí nebo v cigaretovém kouři. Jsou-li v potravě, způsobují rakovinu zažívacího traktu.

Vyberte dobrý olivový olej

* Při výběru oleje se vyhněte těm, na kterých najdete slovíčka „pomace“, „sanza“, nebo „pokrutiny“. Jsou vyrobeny v chemických rafineriích z odpadu při výrobě olivového oleje. Takový olej není nejen zdravý, ale ani dobrý.

* Vybírejte za studena lisovaný olej, ne ten rafinovaný. Při rafinaci olej zahřáli na vysokou teplotu a přišel o většinu zdraví prospěšných látek.

* V průhledné lahvi olej rychle oxiduje, žlukne. Lepší oleje proto najdete v tmavých zelených nebo černých lahvích.

* Sledujte stupeň kyselosti, acidity. Čím je nižší, tím lepší. Nejlepší oleje mají stupeň acidity okolo 0,8% a nižší.

Fotogalerie
6 fotografií