Nejlépe se plísním v uzavřených prostorách daří při teplotách kolem 25 stupňů Celsia a při vlhkosti vzduchu nad 60 %. Důležité je tak v případě potřeby vlhkost vzduchu regulovat. Jak zjistíte, jaké hodnoty panují právě ve vaší domácnosti? Na trhu existují vlhkoměry určené pro interiér, čidla pro sledování vlhkosti vzduchu bývají rovněž součástí např. domácích meteostanic či pokojových termostatů. I bez měření ale poznáte zvýšenou vlhkost v prostoru, např. podle toho, že se vám rosí okna, vzduch v místnosti je zatuchlý, že se na stěnách objevují stopy plísní, je-li pozdě a jsou-li plísně na špatně viditelném místě, pak i podle toho, že se vám hůře dýchá a trápí vás záněty sliznic či příznaky alergie.

Pravidelně větrejte

Ideální vlhkost vzduchu může být individuální, nicméně pro letní měsíce je podle odborníků optimální rozmezí 40 až 55 %, v zimním období přibližně 45 až 60 %. Snížit vlhkost vnitřního prostředí můžete pomocí odvlhčovačů (aktivních či pasivních), čističek vzduchu nebo klimatizací, které mohou disponovat odvlhčovací funkcí. Důležité a účinné je však v první řadě pravidelné větrání obytných prostor – ať intenzivní v menších intervalech, nebo častější krátkodobé, to např. v zimních měsících, kdy je vnitřní teplo cenné. Ideální je vytvořit v bytě průvan, který zajistí rychlejší výměnu vzduchu.

Akvárium nejen pro radost

Snížení vysoké pokojové vlhkosti můžete pomoci i odstraněním rostlin či akvária, z nichž se do prostředí odpařuje voda, nebo také tím, že nebudete v pokoji sušit prádlo. K tomu, aby se plísním nedařilo, pomůže i odsunutí nábytku dál od zdí, které tak budou lépe dýchat. Moudré je pořídit si pomocníka na boj s vlhkostí (a pachy) v kuchyni – a to účinnou digestoř, jejíž výkon bude odpovídat velikosti prostoru. Důležité je určitě zajistit odvětrání koupelny, kde je vlhkost na denním pořádku. Pozor také na nová okna, která dnes mají skvělé izolační schopnosti a zabraňují úniku tepla z interiéru. Měla by mít možnost mikroventilace, která vpustí dovnitř čerstvý vzduch a přitom stále chrání vnitřní teplotu.

Problémy s vlhkostí mívají často místnosti, které jsou vytápěné, ale sousedí s nevytápěným prostorem, sklepem, chodbou nebo třeba dlouhodobě opuštěným bytem. To vede ke kondenzaci vody na stěnách a k tvorbě plísní. V takovém případě je vhodné stěnu zateplit.

Na plísně s opatrností

Pokud už se plísně u vás doma usadily, pak je nutné se jich zbavit a zamezit jejich návratu, tedy ideálně se pídit i po příčině a tu odstranit. Pustíte-li se do boje se samotnou plísní např. na stěně, buďte opatrní a raději tak čiňte s rouškou přes ústa. V žádném případě postižené místo neškrábejte nasucho, místo postříkejte prostředkem proti plísním a postupujte podle návodu. Máte-li však pocit, že se v postižených místech plíseň stále drží, bude nejspíš nutné zeď renovovat, odstranit malbu až na omítku a následně ji ošetřit nejen protiplísňovým přípravkem, ale také penetrací a pro novou malbu použít speciální nátěrové hmoty, např. antibakteriální nebo určené do vlhkých prostor atp. S jejich výběrem vám pomohou prodejci barev, případně můžete nechat úkol na profesionální malířské firmě.

Jak pracují odvlhčovače

Aktivní odvlhčovače nasávají vlhký vzduch pomocí ventilátoru přes výparník chladícího systému. Kontakt vlhkého vzduchu se studeným povrchem způsobí, že vlhkost obsažená ve vzduchu kondenzuje a kondenzát odtéká z výparníku do sběrné nádržky. Suchý vzduch pak proudí přes kondenzátor chladícího systému, kde se ohřeje, zpět do místnosti. Vyfukovaný vzduch je o něco teplejší než vzduch v místnosti, může tak být opět nasycen vlhkostí a celý proces se opakuje, než vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne požadovaných hodnot.

Pasivní odvlhčovače využívají absorpčního granulátu. Ten na sebe váže vodu, která odkapává do zásobníku. Pasivních odvlhčovače mají menší účinnost a jsou vhodné do menších prostor.