Zbavte se v domácnosti lapačů prachu – drobných dekorativních předmětů, koberečků a předložek. Pro alergiky nejsou bohužel vhodné ani těžké koberce či koberce s dlouhým vlasem, textilní závěsy, přehozy, polštářky, a deky.

Pečujte o své lůžko – matraci pravidelně vysávejte, měňte často povlečení. Je známo, že pro alergiky jsou nevhodné péřové polštáře či přikrývky. Ačkoli se ukazuje, že se to týká spíše méně kvalitních péřových výplní, kde jsou spouštěčem potíží v peří zachycené částice prachu, můžete si pomoci tím, že pořídíte výrobky určené speciálně pro alergiky.

Nesušte prádlo na slunci. Není to slunce, které je pro alergiky hrozbou, ale drobné částečky prachu či pyly, které na prádle ulpívají při sušení na vzduchu. Vhodné je do domácnosti s alergikem pořídit sušičku. Při sušení prádla v tomto spotřebiči předejdete ulpívání alergenů mezi vlákny tkanin, některé typy sušiček navíc nejčastější alergeny z prádla likvidují díky speciálním antialergickým cyklům.

Už samotné praní prádla může být prováděno s ohledem na alergiky. Kromě používání speciálních nedráždivých přípravků se nabízí možnost pořídit pračku, která využívá sílu páry. Na rozdíl od vřelé vody umí totiž pára udržet optimální teplotu nutnou k odstranění hlavních alergenů. Pomoci může i extra máchání a obecně praní na vyšší teploty.

Používejte v domácnosti kvalitní a účinné vysavače s vysokým stupněm filtrace. Schopnosti HEPA filtrů zaručují takřka 100% zachycení všech částic větších než 0,3 mikrometru. Rozlišení čísly znamená stupeň filtrace. Stupně jsou čtyři: HEPA 10 zachytí 85 % částic, HEPA 11 95 %, HEPA 12 až 99,5 % a HEPA 13 dokonce 99,95 % částic.

Uklízejte pravidelně a navlhko, aby nedocházelo k víření prachu, a pokud už se do úklidu pustíte, alergiky pokud možno na tuto dobu vyšlete pryč z místnosti. Nepoužívejte pro „navonění“ domácnosti vonné svíčky, tyčinky, parfémy, spreje apod. Nechte ji jednoduše vonět čistotou.

Eliminujte výskyt plísní, větrejte. Pokud už se plíseň objeví, řešte nejen důsledek, ale především příčinu. Pro boj s plísněmi jinak nabízí trh širokou skálu výrobků určených nejen pro koupelny.

Čistotu vzduchu v domácnosti můžete zvyšovat za pomocí nejrůznějších domácích spotřebičů. Uplatní se nejen zmíněné účinné vysavače, ale také robotické mopy, čističky vzduchu, zvlhčovače.

Pokud se ani přes to, že trpíte alergií na prach či zvířecí srst, nehodláte vzdát potěšení chovat domácího mazlíčka, je nutné v porovnání s domácností bez zvířete častěji vysávat, větrat a utírat prach.

Víc už pro běžný boj s alergií v domácnosti udělat nemůžete. Poslední rada tedy zní – buďte raději připraveni, pokud by se dostavilo známé nepříjemné kýchání, slzení, svědění apod. Samozřejmou výbavou alergika jsou přípravky, které lze pořídit ve volném prodeji bez receptu, přičemž v současnosti nejprodávanější jsou výrobky obsahující účinnou látku cetirizin. w