* Dostali jste výpověď? Pokud chcete po skončení výpovědní lhůty pobírat podporu v nezaměstnanosti, musíte zamířit na úřad práce. Tam vyplníte dva formuláře: Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti.
* Na úřad práce chodit nemusíte. Pokud si ale nepožádáte o podporu a zprostředkování práce, nedostanete peníze a budete si za sebe muset platit zdravotní a sociální pojištění.
* Do evidence uchazečů o zaměstnání budete zařazeni od toho dne, kdy si podáte žádost o zprostředkování zaměstnání.
* Na úřad práce se vyplatí vyrazit nejpozději do tří dnů od skončení zaměstnání. Pak totiž budete zařazeni do této evidence hned od následujícího dne po skončení zaměstnání. Takže například, pokud vám končí pracovní poměr např. k 30. 9., potom se zajděte na úřad práce zaevidovat nejpozději 3. 10. Pokud na tyto první tři dny vychází státní svátek nebo sobota či neděle, lhůta se o tyto dny prodlužuje.
* Při evidenci na úřadu práce si můžete přivydělat. Váš výdělek nesmí být vyšší než polovina minimální mzdy, tedy 4250 Kč hrubého. Během doby, kdy si přivyděláváte, se vám však přerušuje vyplácení podpory.
* O tom, jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budete brát, rozhoduje váš minulý výdělek. Podpora se totiž vypočítává z průměrného měsíčního čistého výdělku ve vašem posledním zaměstnání.
* Částka podpory, kterou budete brát, nebude pořád stejně vysoká. První dva měsíce dostanete 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
* Dali jste v zaměstnání výpověď sami nebo dohodou bez vážného důvodu? Tak to poznáte na výši podpory. Po celou dobu, kdy ji budete brát dostanete jen 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
* Doba, po kterou budete podporu dostávat, se odvíjí od vašeho věku. Pokud je vám méně než 50 let, budete podporu brát 5 měsíců. Ve věku od 50 do 55 let máte nárok na vyplácení podpory po dobu 8 měsíců a nad 55 let už jí budete pobírat 11 měsíců.
* Podpora v nezaměstnanosti není vyplácena hned. Napřed musíte dodat všechny příslušné doklady. Na jejich základě rozhodne úřad práce o přidělení podpory a teprve až rozhodnutí nabude právní moci, začne výplata podpory. Od registrace si tak na první peníze počkáte zhruba měsíc. Bát se ale nemusíte, podporu dostanete zpětně.
* Pokud jste v evidenci úřadu práce, nemusíte se starat o placení zdravotního a sociálního pojištění.
* Zdravotní pojištění za vás bude hradit stát. Sociální pojištění za vás sice nikdo platit nebude, ale doba, po kterou budete vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání, se vám započítává jako účast na důchodovém pojištění (tedy jednoduše řečeno se vám tahle doba započítá do »odpracovaných« let na důchod). Do důchodu se vám započítá doba, během které berete podporu a dále, pokud je vám méně než 55 let, maximálně jeden rok z doby, kdy už na podporu nemáte nárok. Pokud už vám bylo 55 let, započítává se vám doba nejvýše tří let.
* Podpora v nezaměstnanosti má svůj »strop«. Za měsíc je možné dostat maximálně 0,58násobek průměrné mzdy v České republice, tedy zhruba 14 157 korun pro rok 2013.
* Při rekvalifikaci se podpora zvyšuje na 60 procent dřívějšího výdělku. Letos je ale možné maximálně dostat 15 866 korun měsíčně.
* Až skončí doba, po kterou máte nárok na podporu (správně se jmenuje podpůrčí doba), můžete od státu dostávat sociální dávku ve výši životního minima, tedy 3410 korun. A pokud se nebudete snažit hledat práci, dostane jen existenční minimum, tedy 2200 korun. Samozřejmě si ale můžete požádat o jiné dávky, například na bydlení. Pokud ale nežijete sami, je možné, že na ně nebudete mít nárok. Příjmy rodiny se totiž posuzují dohromady.
* Jste v evidenci úřadu práce a našli jste si sami práci? V tom případě musíte oznámit úřadu práce nástup do zaměstnání nejpozději do 8 kalendářních dnů.