Krize kolem dolů na Ostravsku: Hrozí až 71 tisíc propuštěných!

Důl Paskov je v provozu od sedmdesátých let. Pokud bude uzavřen, tak podle krizového scénáře může přijít až 71 tisíc lidí.
Důl Paskov je v provozu od sedmdesátých let. Pokud bude uzavřen, tak podle krizového scénáře může přijít až 71 tisíc lidí.  (Autor: Blesk - Ivana Žáková, ČTK, archiv)
Autor: kru, tbc, lmk - 
20. září 2013
08:12

Zavření konce dolu Paskov je jen začátek, Ostravsku hrozí sociální katastrofa. V regionu s vysokou nezaměstnaností může dojít k dalšímu velkému propouštění, protože těžký průmysl je v útlumu. O práci tu podle krizového scénáře může přijít až 71 tisíc lidí!

Konec dolu Paskov, který ohlásila těžební firma OKD, znamená konec práce pro 2500 horníků. „Dle našich informací společnost OKD část zaměstnanců z dolu Paskov přemístí na jiná pracoviště. Na úřadech práce by mělo skončit okolo 1200 osob. Na důl Paskov jsou navázána další místa v jiných odvětvích. I tam jsou lidé ohrožení ztrátou zaměstnání,“ uvedla vedoucí Referátu trhu práce Ostrava Vladana Piskořová. Nejvíce lidí přijde o práci z okresu Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava. Podle krizového scénáře vlády přijde o práci v návazných profesích dalších 5000 lidí.

Krachnou i další?

Vládní materiál propočítal i katastrofickou variantu, při níž by padlo celé OKD, z Česka by odešly hutě ArcelorMittal a skončil by také výrobce oceli Evraz. Výpověď by pak dostalo dohromady neuvěřitelných 71 tisíc lidí.

V současnosti marně hledá práci v Moravskoslezském kraji 84 tisíc lidí. Zdvojnásobení jejich počtu by se rovnalo sociálnímu rozvratu. „To, že by přišlo o práci 70 tisíc lidí, považuji za nereálné číslo. Ale pokud vezmem v potaz, že by opravdu padl na Ostravsku celý težký průmysl, tak by to byla katastrofa,“ dodala Piskořová.

Dotace elektřiny

Ministerstvo průmyslu a obchodu vládě navrhuje několik opatření, jak Ostravsko zachránit. Mohlo by to být snížení cen elektřiny pro obří firmy, státní pomoc nebo odložení povinných investic do ekologie, aby se firmám v kraji ulevilo. Vláda ale státní pomoc dolu Paskov odmítla. Stát by do tzv. sociální těžby musel investovat 6 miliard a důl by stejně do pěti let skončil. „Vláda nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků OKD. Rozhodně nebude kupovat OKD, ani důl Paskov, a to ani, kdyby stál jen jednu korunu,“ prohlásil premiér Jiří Rusnok.

1940 ( 20. září 2013 15:27 )

Až si budeš stavět barák, nepojede ti auto, budeš se chtít nažrat, v nemocnici utřít ***..... tak jdi za robotem blbe.

salto ( 20. září 2013 15:07 )

Tak to je. V 89 cinkali klíčema, radostně se účastnili největší zlodějny v historii tohoto národa (snad jen Bílá Hora by mohla konkurovat) a teď je ouvej. Mám obavy z toho, že začnou nabývat na významu slova jako "třídní boj, dělnická třída atd.". Jenže je pozdě - nic se tady nezmění, ani kdyby komouši měli ve volbách 100% a nikoliv obligátních 99,8%. Zpytujte svědomí a divte se (takhle to přece nikdo nechtěl). Teď je potřeba zvolit ne toho nejlepšího (ten neexistuje), ale toho, který bude nejméně krást a nejméně škodit

andreslawicky ( 20. září 2013 12:22 )

S ciká.nů bude strach jen do té doby dokud nějaký ten ci.g.oš neznásilní třeba dítě některému vyvolenému z PS potom jistě bude vstřícnost nechat fungovat stranu která si navlkékne hnědou košili a v těch cikáns.kých lokalitách udělá pořádek jdnou a pro vždy.Jinak je tady budeme živit dálších stovky let.

andreslawicky ( 20. září 2013 12:19 )

Může mi tady někdo napsat jeden podnik který vede stát a funguje v zisku???Jestli ano budu mile překvapen ale z dostupných zdrojů vidím jen státní žumpy ČSA,ČD,ČP,a další vždy jen žumpa.

enriko ( 20. září 2013 12:17 )

Z horníků měli komunisti strach podobně jako z cikánů. Proto jsou horníci zvyklí, že když si dupnou, tak si vyřvou co potřebují. Nevím, nyní budou moct dupat jak králíci a asi marně. Stát není vůl, tomu se sakra ulevilo, když doly i s horníkama prodal.

Zobrazit celou diskusi