Udělat slavnostní výčes, seřídit ventily čtyřválcového motoru nebo vypracovat vlastní kulinářské menu a okomentovat je v angličtině – nové závěrečné zkoušky mají kromě písemné a ústní i část praktickou, stejně jako dřív, větší důraz se ale klade na praktické zvládnutí oboru a komunikační schopnosti. Zatím nejsou jednotné zkoušky povinné, většina učilišť se k nim však už loni připojila dobrovolně.
„Tvorbě jednotných zadání pro školní rok 2011/2012 se věnovalo téměř 600 odborníků ze škol a praxe, kteří připravili celkem 113 jednotných zadání pro tříleté učební obory i pro učební obory, v nichž se připravují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Očekáváme, že zadání využije ještě více škol než loni, kdy to byly zhruba tři čtvrtiny,“ uvádí hlavní manažerka projektu Dana Kočková.
Propiskou nebo na počítači
Školy si také budou moci vybrat, zda budou písemnou část zkoušky žáci absolvovat elektronicky nebo psát klasicky na papír. „Zájem škol o elektronickou formu písemné zkoušky stoupá spolu s tím, jak se zkvalitňuje vybavení počítačových učeben,“ dodává Libor Berný, zástupce manažerky projektu.
Projekt nové závěrečné zkoušky realizuje Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) s tím, že od školního roku 2014/15 ji budou povinně skládat žáci na všech školách, které mají obory s výučním listem.
Zadání zkoušek jsou školám, které mají obory s výučním listem, přístupné vždy od března na webových stránkách NÚV. Na rozdíl od státních maturit probíhají jednotné zkoušky na učilištích bez problémů a jsou i nepoměrně levnější.
Zadání zkoušek najdete ZDE.