Jedna část pracujících důchodců vám řekne, že doma je to nebaví, že rozhodně nepatří "do starého železa". Druhá skupina pak tvrdí, že pracovat musí, že důchod od státu je neuživí, že nemají na jídlo ani na základní léky...

Pohled na pracující seniory není jednotný. "Sháním práci a nemohu nic najít. Mohou za to důchodci, všude jich je plno a stačí jim malý plat, protože ještě mají důchod," řekl Blesku osmnáctiletý Lukáš Holý, který by práci důchodcům nejraději zakázal zákonem.

Jenže objevuje se i názor, že naše ekonomika pracující seniory prostě potřebuje. „My jsme v takové demografické situaci, že mladé ročníky okolo dvaceti let jsou vlastně o třetinu menší než ročníky okolo šedesáti let. Potřebujeme, aby senioři vydrželi pracovat déle, aby se náš trh práce nesmrskával,“ uvedl na konferenci o aktivním stárnutí Dalibor Holý z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Lukáš Holý má velký problém práci sehnat. Viní z toho právě důchodce
Autor: Blesk - Richard Veselý
V Česku žije podle sčítání lidu takřka 1,7 milionu lidí nad 65 let. Z toho je milion žen. Statistikové také vědí, že dvě pětiny z nich jsou čiperové, které netrápí žádné zdravotní problémy. Na dalších 12% se sice už stáří trochu podepsalo, nicméně jim to nebrání v práci. Podle  expertů se český trh práce bez starších pracovníků prostě neobejde.

JSTE DŮCHODOVÉHO VĚKU, ALE CHODÍTE DO PRÁCE, ABY SE VÁM DOSTALO NA JÍDLO A NA LÉKY? SDĚLTE NÁM SVŮJ PŘÍBĚH NA TIP@BLESK.CZ

Pracují na částečný úvazek

Loni v září mělo zaměstnání téměř 76 000 lidí nad 65 let, což je asi 1,5 % všech zaměstnanců. Těch bylo 4,9 milionu. „Za poslední rok vzrostl počet pracujících důchodců o 11 000, a podílel se tak víc než 40 procenty na celkovém nárůstu zaměstnanosti,“ uvedl Holý.

Každý druhý pracující důchodce dělá na částečný úvazek. V průměru tak odpracuje 28 hodin týdně. Nejčastěji najde uplatnění ve službách, v nich působí tři čtvrtiny aktivních penzistů.

Seniorů-vysokoškoláků je nejvíc

Na 60 tisíc pracujících důchodců se uplatňuje ve vysoce kvalifikovaných profesích. V některých odvětvích se stávají »doslova nepostradatelnými«. Ve vědě a podobných odvětvích je ve starobním důchodu každý dvanáctý pracovník. Mezi penzisty se základní školou pracuje jen každý padesátý, mezi vysokoškoláky každý pátý.

V roce 2012 bude ministerstvo práce připravovat novou koncepci přípravy na stárnutí obyvatelstva pro roky 2013 až 2017, která by měla určit konkrétní kroky, jimiž chce ministerstvo zrovnoprávnění dosáhnout. Patronem Evropského roku aktivního stárnutí je například herečka Květa Fialová.