V průměru lidé, kteří v Česku hledají práci, touží podle pracovního portálu Profesia.cz brát každý měsíc částku 18 415 korun českých. Vyplývá to z jejich životopisů, ve kterých vyplňují takzvaný očekávaný plat na konkrétním pracovním místě. Částka 18 415 Kč je přitom téměř stejná jako před rokem. Je to tím, že lidé jsou ve svých platových touhách stále opatrnější.
I dlouhodobě jsou totiž jejich platová očekávání stále nižší a nižší. Dokonce už nám nevadí brát o stovky korun méně než před třemi roky. Podle Lubomíra Valenty ze společnosti Profesia CZ dokonce oproti třetímu čtvrtletí 2008 klesla platová očekávání lidí o 8 %. To představuje pokles o 1546 korun! Podle Valenty totiž lidé reagují jak na zhoršenou ekonomickou situaci, tak na problémy na trhu práce a svá platová očekávání raději utlumili.
Hodně lidí, kteří si práci hledají, se pak dokonce podceňuje. Za svou práci totiž chtějí menší plat, než kolik by mohli dostat. „Může to být na jednu stranu způsobeno tím, že si uvědomují, že na trhu převyšuje poptávka po práci její nabídku a slevují ze svých platových požadavků při hledání pracovního místa. A zároveň i tím, že nedostatek pracovních příležitostí v některých krajích způsobil, že lidé s vyšším vzděláním jsou ochotni vzít i práci pod svou kvalifikační úroveň za méně peněz,“ dodal Valenta.
Nejvíc chtějí brát šéfové
Nejvyšší mínění o sobě i svém platu mají – nijak překvapivě – šéfové. Tedy přesně řečeno lidé pracující v managementu, tedy v řízení jiných lidí. Ti očekávají, že dostanou 26 776 Kč. Těsně za nimi následují lidé z marketingu a reklamy, kteří si přejí brát 25 019. O něco málo skromnější jsou »ajťáci«, kteří chtějí 24 968 Kč. Na opačném konci žebříčku jsou lidé , kteří dělají pomocné práce (13 922 Kč), a optimismem neoplývají ani zaměstnanci ve zdravotnictví a sociální péči (16 264 Kč).
