Spoléhat se na to, že na vaši nelegální práci nikdo nepřijde, je od nového roku dost riskantní. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se letos plánuje v rámci šesti mimořádných kontrolních akcí kolem 15 tisíc kontrol. Ty se zaměří jednak na zaměstnavatele, kteří nelegální práci lidem zprostředkovávají, a jednak na lidi, kteří ji vykonávají.
Přibude kontrol
„V tomto roce zvyšujeme počet kontrol i kontrolorů. Lidé, kteří se nechávají načerno zaměstnat, budou mít velké problémy a můžou dostat pokutu až sto tisíc korun, zprostředkovatelům ilegální práce pak hrozí pokuta dokonce od 250 tisíc až do 10 milionů korun,“ varuje Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce. Pracovat pro někoho načerno už se vám tedy rozhodně nevyplatí. A to nejen proto, že byste svoje peníze »na ruku« nemuseli nikdy vidět nebo že vám hrozí tučné sankce od inspektorů. Jako nelegální zaměstnanec totiž ztrácíte i veškerý nárok na ochranu.
Bez důchodu i ošetření
Zaměstnavatel, který nelegální práci umožňuje, za své ovečky neplatí sociální ani zdravotní pojištění, které se započítává do nároku na důchod a nemocenskou. Bez zdravotního pojištění pak ztrácíte i nárok na lékařské ošetření při nemoci. Pokud byste onemocněli nebo přišli k úrazu, neuvidíte od státu ani korunu. A samozřejmě nemáte nárok ani na podporu v nezaměstnanosti, takže můžete snadno skončit v dluhové pasti.
Hlášení na poštách
Nelegálnímu zaměstnání chce zabránit i ministerstvo práce a sociálních věcí, které s úřadem práce rozjelo projekt nazvaný Docházka nezaměstnaných – DONEZ. Vybraní uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce se musí chodit »ohlašovat« na kontaktní místo Czech Point v určený čas v běžné pracovní době i několikrát týdně, aby dokázali, že nikde nepracují načerno. Pokud se nedostaví bez vážného důvodu, zahajuje s nimi úřad práce správní řízení, které může vést až k jejich vyřazení z evidence a odebrání dávek.
Proč firmy nabízejí práci načerno?
Zaměstnavatel nemusí za pracovníky odvádět poplatky státu. Neplatí za něj povinné daně, sociální ani zdravotní pojištění. Firmám tedy vyhovuje, že výrazně ušetří na odvodech do státní kasy a navíc můžou zaměstnance kdykoliv vyhodit, aniž by mu dali výpovědní lhůtu nebo odstupné. Pokud mu nevyplatí mzdu, nemá zaměstnanec šanci nijak se bránit.