Pokud by se vám v dnešních časech hodila nějaká ta koruna navíc, neváhejte, a prozkoumejte sklepy, půdy a knihovničky. Možná tam máte poklad, který je možné výhodně zpeněžit.  Třeba se vám poštěstí stejně jako majiteli kolekce hororových příběhů Stopy hrůzy.

„Mnoho jedinců z generace mileniálů by pravděpodobně našlo nějaký jejich výtisk doma, nicméně jeden sběratel si pečlivě uchoval celkem 108 svazků, které v březnu prodal za 10 400 korun,“ popisuje Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

Velký úspěch můžete zaznamenat i s některými bankovkami. Za více než 100 tisíc korun se prodala sada 24 bankovek 1 000 Kč s přetiskem. „Bankovky se tak zhodnotily více než čtyřnásobně,“ upozorňuje Krejčíř.

Vydělat ale můžete i na starém, ale hodnotném nábytku, na který se vám možná někde jen práší. A vůbec přitom nevadí, že po desetiletích užívání není v nejlepší kondici! Za 52 tisíc se prodala dvě ikonická křesla českého nábytkářství První republiky. „Křeslo H-269 bylo jedním z nejznámějších návrhů Jindřicha Halabaly vyráběným sériově ještě v 50. letech minulého století,“ vysvětluje expert.

Sběratelskou lahůdkou byla i březnová aukce starých skautských opasků. Dnešní Junák – český skaut je největší organizací dětí a mládeže v Česku. Jeho kořeny však sahají až do začátků 20. století a možná proto byl sběratel ochoten dát za velmi staré opasky 40 tisíc korun.

A dražila se i práce českého fotografa a milovníka žen kyprých tvarů Jana Saudka (87). Za litografii Marie č. 1 podle fotografie z roku 1974 zaplatil sběratel 55 500 korun.

 

Video
Odemknout video

Druhý nejdražší obraz prodaný na české aukci. Kdo byla Toyen? Videohub

Fotogalerie
10 fotografií