Jiřina Jirásková se ráda obklopovala hezkými a drahými věcmi. Bydlela ve vile v Malenicích, kterou postavil otec hereččina osudového muže Zdeňka Podskalského (†70). A i když svému partnerovi, pod jehož režijním vedením vznikla dnes již kultovní filmová komedie Světáci, na smrtelné posteli slíbila, že svou část domu vrátí jeho rodině, neudělala to. Veškeré movité a nemovité statky připadly univerzální dědičce, paní Janě Svítivé (67), která jí a hlavně panu Podskalskému v Malenicích poskytovala v posledních letech ošetřovatelskou péči... S dědictvím však nezacházela zrovna s patřičnou úctou.

Jiřina Jirásková neměla žádné děti, takže po ní neměl kdo dědit, jenže ani sestra Petra Jandová (76) nedostala nic. Té se sice sestřino rozhodnutí vše odkázat Svítivé nelíbilo, jelikož z ošetřovatelky nikdy neměla dobrý pocit a domnívala se, že se jenom herečce šikovně vloudila do přízně, ale respektovala Jiřinino přání. Musela pak přihlížet, jak Svítivá prodává v Galerii Blatná majetek, který její sestra schraňovala po celý život.

Do prodeje šly hodiny, porcelán i stříbrné příbory... Za nábytek jak z pražského bytu Jiráskové, tak i z Malenic, například nádherný barokní konferenční stolek, čajový stoleček a třeba pozdně barokní komodu, pak univerzální dědička zinkasovala něco přes 300 tisíc. Část domu, kterou Svítivá získala do vlastnictví, a která měla být původně režisérova syna Zdeňka Podskalského mladšího (65), si musel muž znovu odkoupit. Což je poměrně velký paradox.

Video
Video se připravuje ...

Rozloučení s Jiráskovou ve Vinohradském divadle Jan Jedlička, Markéta Reinischová, Hana Hoschlová

Dražily se také obrazy, jichž si herečka za svého života tolik považovala. Pyšnila se totiž malbami výtvarníků skutečně zvučných jmen – od Jana Zrzavého (†86) přes Luďka Marolda (†33) a Jiřího Anderleho (86) až třeba po Jiřího Trnku (†57). Jenže co je smutné, žádné ohromující částky za ně v internetové aukci nepadly. Nejvíc, tedy 80 tisíc korun, vynesla notně překvapivě malba herce malých rolí Jiřího Líra (†72) s názvem Ráj lvů, na druhé příčce skončila Dvorní dáma od Trnky za 77 tisíc. 

Ještě že se toho herečka nedožila. Jistě by ji zamrzelo, že portrét její maminky se vydražil za pouhé 4 tisíce korun. Obraz Antonie Jiráskové (†97) totiž Jiřina opatrovala jako oko v hlavě, visel v pražském bytě na stěně proti jejímu oblíbenému křeslu, aby ho měla stále na očích, a pod ním stála urna s popelem. Nový majitel za něj dal pár korun. Univerzální dědička sice na této konkrétní aukci slušně vydělala, vynesla jí necelý půl milionu korun.... nicméně hodnota mnoha uměleckých děl byla nepochybně mnohem vyšší...

Na ztracené poklady se podívejte v naší galerii.

Fotogalerie
49 fotografií