„Před tím, než začnete vytvářet jakékoliv finanční rezervy, je nutné se ujistit, že vaše finance stojí na pevných základech,“ potvrzuje Věra Švecová ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Pojištění vás ochrání před nečekanými událostmi a výkyvy v příjmech. „V horších případech mohou takové události zapříčinit i zásadní existenční problém, kdy kvůli výpadkům příjmu nebo nečekaným vysokým výdajům může být složité udržet si současnou životní úroveň, pokrýt nezbytné výdaje či splátky úvěrů,“ dodává. 

Radčina poradna pro spořivé a nejisté každé úterý na Blesk.cz a v tištěném Blesku.
Autor: Infografika Blesk

Životní pojištění

Výše sjednaných pojistných částek by měla pokrýt výpadek příjmů v případě nenadálé životní situace. Zásadní je především dobře nastavené pojištění pro případ invalidity, smrti a dlouhodobé pracovní neschopnosti.

„Myslet bychom měli také na pojištění závažných onemocnění nebo trvalých následků úrazu. Naopak obejít se můžeme bez pojištění drobných rizik, které jsou spíše určitou formou bolestného,“ radí analytička.

Pojištění majetku

Nezapomeňte nejen na pojištění majetku, ale i na to, že pokud už ho máte, je potřeba ho pravidelně aktualizovat. Cena nemovitostí v poslední době výrazně stoupla a pokud vaše sjednané pojistné krytí neodpovídá skutečné hodnotě majetku, můžete v případě problémů (požár, vichřice apod.) dostat výrazně méně peněz, než jste čekali.

Pojištění odpovědnosti

Kvalitní pojištění občanské odpovědnosti, tzv. blbostku, pořídíte již za pár stovek ročně. Přitom škody, které můžete jiným způsobit na zdraví, se můžou vyšplhat do milionů.

Rekordní nadúmrtnost a největší pokles naděje dožití od války. Expertka promluvila o vlivu covidu.

Video
délka: 25:52.56
Video se připravuje ...

Rekordní nadúmrtnost a největší pokles naděje dožití od války. Expertka promluvila o vlivu covidu Blesk