13. červenec 2020
Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

Blíží se konečný termín pro daňové přiznání: Tyhle slevy nezapomeňte uplatnit!

/
 • Nezapomeňte odevzdat daňové přiznání
  11. března 2020 ● 05:00

  Termín pro podání daňového přiznání je letos 1. dubna. Poradíme, na jaké odčitatelné položky či slevy na dani byste neměli při jeho vyplňování zapomenout.

 • 1.

  Sleva za sebe

  Většinu daňových slev je možné uplatnit měsíčně a snížit si tak daň z příjmu. Existují ale slevy, které je možné uplatnit jen jednou za celý rok. „Také v roce 2019 mohou poplatníci uplatnit základní slevu na poplatníka, která činí stejně jako v předchozích letech 24 840 korun,“ říká Jan Mašek, daňový poradce Kodap.

 • 2.

  Sleva za manželku

  Slevu na manželku nebo manžela, který s vámi žije ve společné domácnosti a nemá vyšší vlastní příjem než 68 000 Kč ročně (sleva ve výši 24 840 Kč; v případě manžela, který má průkaz ZTP/P dvojnásobek). Nejčastěji uplatňují tuhle slevu manželé na manželku během rodičovské dovolené.

 • 3.

  Životní pojištění

  Majitelé smluv soukromého životního pojištění si mohou odečíst až 24 tisíc korun za rok, tedy 3600 korun (15 procent z 24 tisíc) čisté daňové úspory. „V praxi se jedná o kapitálové životní pojištění nebo investiční životní pojištění,“ říká Lukáš Škopek ze společnosti Sirius Finance.

 • 4.

  Školkovné

  Odečíst z daní si můžete i tzv. školkovné (sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení. Částka na jedno dítě (13 350 Kč) je vyšší než vloni, protože se sleva stanovuje podle minimální mzdy. Na dvě děti je možné uplatnit slevu 26 700 Kč.

 • 5.

  Penzijní připojištění

  Díky němu si můžete snížit daňový základ až o 24 000 Kč ročně. Čistá daňová úspora je 3600 korun. „Penzijní společnost sečte vaše platby za rok 2019 (příspěvky zaměstnavatele se nepočítají) a pokud převýšily částku 12 tisíc korun ročně, vystaví vám potvrzení o platbách příspěvků účastníka,“ vysvětluje Lukáš Škopek ze společnosti Sirius Finance.

 • 6.

  Hypotéka a stavební spoření

  Pokud splácíte úvěr na bydlení, můžete si snížit základ daně až o 300 000 Kč. Čistého pak lze na daních ušetřit až 15 procent ze zmíněné částky, tedy 45 tisíc korun ročně. Daňový benefit ale platí jen u úvěrů na bydlení (pořízení nebo rekonstrukce domu, bytu či třeba koupě stavebního pozemku pro nový dům).

 • 7.

  Dárcovství, odbory i vzdělávání

  Hodnota daru ale musí být nejméně 1000 Kč nebo být vyšší než 2 % základu daně. Darem je možno snížit roční základ daně maximálně o 15 %. Například dárcovství krve je ohodnoceno částkou 3000 korun za jeden odběr, 20 000 korun je pak za odběr kostní dřeně. Uplatnit slevu lze i za členské příspěvky odborové organizaci nebo za zkoušky, kterými jste ověřili své vzdělávání.

 • 8.

  Každý měsíc si můžete odečíst:

  ➤ slevu na studenta (4020 Kč)

   

  ➤ slevu na invaliditu

   

  ➤ průkaz ZTP/P (částka 16 140 korun)

   

  ➤ daňové zvýhodnění na děti (na první dítě 15 204 Kč, na druhé dítě 19 404 Kč a třetí a další děti 24 204 Kč)

 • 9.

  Na slevu potřebujete »lejstro«

  Abyste mohli některou ze slev uplatnit, musíte mít příslušný doklad, který potvrzuje, že máte na danou slevu nárok. Automaticky vám vzniká nárok jen na slevu na poplatníka. Pokud například mzdové účetní nedoručíte potvrzení o studiu dětí a čestné prohlášení manželky, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak slevu na dani nedostanete.

  Nezapomeňte odevzdat daňové přiznání

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy