29. květen 2020
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

3 nejčastější podvody na internetu: Hrozí i vám! Jak se bránit?

/
 • Podvodné weby v Česku přibývají. Poznáte je podle velmi jednoduché grafiky i domény, která nekoresponduje s nabízeným zbožím.
  9. září 2019 ● 08:59

  Nákup na internetu nese svoje rizika. Zatímco u prověřených e-shopů už dnes není problém zboží vyzkoušet a to nevhodné vrátit, jinde je to složitější.

  Často jde přitom o na první pohled nejlákavější nabídky. Tohle jsou tři nejproblematičtější druhy zboží.

 • 1.

  Vstupenky

  Ať už jdete na koncert či sportovní utkání, situace se často opakuje. Vstupenky jsou vyprodané nebo za astronomické ceny. A pak uvidíte na internetu nabídku, které nelze odolat. Nákup od neautorizovaných prodejců se nemusí vyplatit.

   

  „Na vstupence bývá často vytištěna nižší cena, než kterou prodejci při nákupu uhradili. V horších případech kupující vstupenku neobdrží vůbec nebo je mu doručen neplatný padělek,“ varuje Mgr. Vendula Kroutilová, právnička D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

   

  Podvodníci ze zahraničí


  Webové stránky bývají sice v českém jazyce, ale v drtivé většině případů má společnost sídlo v zahraničí a dohledat kontaktní údaje bývá oříšek. Při stížnostech se společnost brání, že je pouze platformou umožňující prodej vstupenek, nikoli přímým prodejcem.

   

  Volejte bance


  „Řešením nastalé situace může být tzv. chargeback neboli reklamace provedené platby u poskytovatele bankovních služeb. Na provedení této bankovní operace však není právní nárok a vztahuje se pouze na platby provedené pomocí platební karty, nikoli bankovním převodem,“ doporučuje Kroutilová. Při úspěšném vyřízení je provedená platba připsána zpět na váš účet.

  Podvodné weby nabízejí zboží, které nekoresponduje s doménou obchodu.

 • 2.

  Levné zboží z druhé ruky

  I důvěryhodné inzertní nebo aukční portály se jen hemží podvodníky. „Pro získání důvěryhodnosti zasílají kupujícím kopii osobních dokladů, které však vylákali z jiné oběti. Kupní cena sice bývá velmi nízká, ale zboží zpravidla nikdy nedorazí,“ varuje právnička.

   

  Navíc je po zaplacení prakticky nulová šance, že dostanete zboží či vám vrátí peníze. Bankovní účty, na které pošlete peníze, jsou zpravidla registrovány na tzv. bílé koně. „Podobné případy podvodně vylákaných peněz jsou v dnešní době bohužel časté a upozorňuje na ně i Policie České republiky,“ dodává Kroutilová.

   

  Nesdělujte údaje každému


  „Při komunikaci na internetu důrazně doporučujeme nesdělovat osobní údaje, čísla platebních karet, identifikační údaje apod. Stejně obezřetně doporučujeme postupovat při zadávání přihlašovacích údajů na webových stránkách,“ radí právnička Kroutilová.

   

  Vždy si v hlavičce prohlížeče pro jistotu zkontrolujte, zda se skutečně nacházíte na dané webové stránce, a ne na podvodné, která jen vypadá stejně.

  Pokud jste se nechali napálit podvodným webem, pomoci by vám mohla vaše banka.

 • 3.

  Falešný parfém

  Jediné, co je na nich na první pohled podezřelé, je neuvěřitelná cena. Některé nabídky parfémů uveřejněných na internetu na hlavních stránkách portálů nabízí doručení do druhého dne a zvučné názvy výrobků. Jenže pak vám dorazí zcela jiné zboží.

   

  Podvodníci navíc argumentují tím, že podle zákona nejde odstoupit od kupní smlouvy u hygienicky zabalených kosmetických výrobků (podrobně viz § 1837 písm. g) občanského zákoníku). Tam spadá například rtěnka, zubní kartáček a podobné kosmetické výrobky. Podle právničky ale není nic ztracené.

   

  Od smlouvy odstupte


  „Parfém pod tuto výjimku nespadá. Při porušení obalu a vyzkoušení parfému nedochází k takové kontaminaci zboží, která by měla za následek úplné znehodnocení věci. Spotřebiteli tak zůstává právo na odstoupení od kupní smlouvy ve lhůtě 14 dní,“ dodává Kroutilová. A odstoupit od smlouvy můžete i bez udání důvodu. Navíc se proti padělku můžete bránit i po uplynutí lhůty 14 dní. „Prodávající se totiž dopustil podstatného porušení kupní smlouvy. A vy od ní můžete odstoupit. Musí se tak učinit bez zbytečného odkladu poté, co se o takovém podstatném porušení smlouvy dozvíte,“ připomíná právnička.

   

  Podle zákona byste tak podvodníkovi měli vrátit padělek a on by vám měl vrátit peníze. A to i v případě, že jste parfém vyzkoušeli. Pak by po vás prodávající mohl žádat jen peníze za snížení ceny výrobku vypočtené podle skutečně spotřebovaného množství tekutiny.

  Olympea

 • 4.

  Prodejce padělků nahlaste!

  Prodejce falešných parfémů můžete na pár kliknutí myší nahlásit na úřad Celní správy, který dozoruje ochranu práv duševního vlastnictví. Utracené peníze vám to sice nevrátí, ale alespoň podvodníkovi vrátíte úder. Stačí kliknout na odkaz Oznámení porušování právních předpisů na hlavní stránce úřadu.


  Obrátit se můžete i na Českou obchodní inspekci, na jejíchž stránkách je i seznam rizikových e-shopů.

   

  Tady si e-shopy můžete prověřit: ● stránky ČOI ● obchodní rejstřík ● insolvenční rejstřík ● ARES ministerstva financí.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy