Bydlení prudce zdražuje
Bydlet ve vlastním je sen, který žene nahoru i ceny bytů. Jen od roku 2010 vyletěly ceny domů a bytů v Česku o 31,8 %. Zdražuje se sice téměř všude, ale ne tak prudce jako u nás. V evropském srovnání je u nás po Irsku (33,3 %) druhý nejvyšší nárůst. Třetí je Maďarsko s nárůstem o 30,9 %. Jedinou zemí v Evropě, kde ceny nemovitostí poklesly, je Itálie, kde současné ceny tvoří 98,4 % cen z roku 2010.

Čtvrtina všech výdajů
Bydlení je nejdražší položkou rodinných rozpočtů. Na bydlení, energie, vodu a další platby dáme v průměru přes čtvrtinu všech výdajů. Kupříkladu za potraviny a nápoje dáme 16,3 % toho, co utratíme, a na dopravu jen desetinu (10,1 %). Češi musejí kvůli bydlení sahat do peněženek hlouběji než obyvatelé většiny ostatních států Evropy. Větší podíl z výdajů ukrajují náklady na bydlení jen v pěti státech Unie – ve Finsku, Dánsku, Velké Británii, Francii a Švédsku.
„Díky vysokému procentu vlastního bydlení vydáváme na nájmy skoro o polovinu méně, než je průměr EU. Ale více platíme za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě díky utilitám se nám bydlení prodražuje,“ komentuje čísla Eurostatu hlavní analytik České spořitelny David Navrátil.

Splácíme vzorně! Zatím…
Co se splácení týče, jsme pro hypoteční společnosti spíš jistota výdělku. Problémy s placením hypotéky má v ČR jen 1,8 % domácností, což je hluboko pod evropským průměrem (3,3 %). Nejvzornější jsou Rumuni, kde má problémy se splácením jen 0,3 % domácností. Naopak nejrizikovější jsou pro hypoteční banky Řekové, kde má problémy splatit napůjčované peníze 13,5 % domácností.
Takhle vzorní jsme ale vždycky nebyli. Ještě v roce 2009 měl u nás problémy splatit hypotéku dvojnásobný počet domácností. A současný stav nemusí vydržet dlouho. „Jsme na vrcholu ekonomického cyklu, takže jisté zhoršení lze čekat,“ říká David Navrátil a dodává: „Nicméně odhady ČNB a také opatření, která mají omezovat dostupnost hypoték pro lidi s nižšími příjmy, chrání stabilitu jak domácností jako celku, tak finančního sektoru.“
Bydlíme ve svém
Většina Evropanů bydlí ve vlastním. Průměr je 69,3 %. A Česko je se svými 78,5 % vysoko nad průměrem. Ve vlastním bydlí nejvíce lidí v Rumunsku, kde nájem platí jen 3,2 % domácností. Naopak unikátní v Evropě je Švýcarsko, kde bydlí v nájmu většina domácností (57,5 %). Populární je nájemní bydlení i v Německu a Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen 51,4 % a 55 % domácností.
Počet hypotékářů roste
Zatímco v roce 2010 mělo hypotéku nebo úvěr na bydlení 17,5 % domácností, v roce 2017 to bylo už 20,7 % domácností. V Evropě to je ale stále méně než průměr. Přestože se tam od roku 2010 počet hypoték snížil, mají jich v Evropě nejvíc na Islandu (63,9 %). V těsném závěsu jsou Nizozemci se 60,7 % a Norové se 60,5 % domácností, které bydlí v bytě či domě zatíženém hypotékou. Nejméně hypoték mají obyvatelé Makedonie, kde bydlí na hypotéku jen 0,6 % obyvatel.
Video: Ceny bytů letí nahoru. Má cenu kupovat teď kupovat nemovitost?