Bydlení prudce zdražuje

Bydlet ve vlastním je sen, který žene nahoru i ceny bytů. Jen od roku 2010 vyletěly ceny domů a bytů v Česku o 31,8 %. Zdražuje se sice téměř všude, ale ne tak prudce jako u nás. V evropském srovnání je u nás po Irsku (33,3 %) druhý nejvyšší nárůst. Třetí je Maďarsko s nárůstem o 30,9 %. Jedinou zemí v Evropě, kde ceny nemovitostí poklesly, je Itálie, kde současné ceny tvoří 98,4 % cen z roku 2010.

Kde od roku 2010 zdražovaly nemovitosti k bydlení nejvíc?(v %)
Autor: Infografika Blesk, Evropa v datech

Čtvrtina všech výdajů

Bydlení je nejdražší položkou rodinných rozpočtů. Na bydlení, energie, vodu a další platby dáme v průměru přes čtvrtinu všech výdajů. Kupříkladu za potraviny a nápoje dáme 16,3 % toho, co utratíme, a na dopravu jen desetinu (10,1 %). Češi musejí kvůli bydlení sahat do peněženek hlouběji než obyvatelé většiny ostatních států Evropy. Větší podíl z výdajů ukrajují náklady na bydlení jen v pěti státech Unie – ve Finsku, Dánsku, Velké Británii, Francii a Švédsku.

„Díky vysokému procentu vlastního bydlení vydáváme na nájmy skoro o polovinu méně, než je průměr EU. Ale více platíme za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě díky utilitám se nám bydlení prodražuje,“ komentuje čísla Eurostatu hlavní analytik České spořitelny David Navrátil.

Kolik české domácnosti utratí za jednotlivé druhy zboží a služeb(v %)
Autor: Infografika Blesk, Evropa v datech

Splácíme vzorně! Zatím…

Co se splácení týče, jsme pro hypoteční společnosti spíš jistota výdělku. Problémy s placením hypotéky má v ČR jen 1,8 % domácností, což je hluboko pod evropským průměrem (3,3 %). Nejvzornější jsou Rumuni, kde má problémy se splácením jen 0,3 % domácností. Naopak nejrizikovější jsou pro hypoteční banky Řekové, kde má problémy splatit napůjčované peníze 13,5 % domácností.

Takhle vzorní jsme ale vždycky nebyli. Ještě v roce 2009 měl u nás problémy splatit hypotéku dvojnásobný počet domácností. A současný stav nemusí vydržet dlouho. „Jsme na vrcholu ekonomického cyklu, takže jisté zhoršení lze čekat,“ říká David Navrátil a dodává: „Nicméně odhady ČNB a také opatření, která mají omezovat dostupnost hypoték pro lidi s nižšími příjmy, chrání stabilitu jak domácností jako celku, tak finančního sektoru.“

Kde mají největší problémy se splácením hypoték či nájmů(v %).
Autor: Infografika Blesk, Evropa v datech

Bydlíme ve svém

Většina Evropanů bydlí ve vlastním. Průměr je 69,3 %. A Česko je se svými 78,5 % vysoko nad průměrem. Ve vlastním bydlí nejvíce lidí v Rumunsku, kde nájem platí jen 3,2 % domácností. Naopak unikátní v Evropě je Švýcarsko, kde bydlí v nájmu většina domácností (57,5 %). Populární je nájemní bydlení i v Německu a Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen 51,4 % a 55 % domácností.

Bydlení ve svém, nebo v nájmu?
Autor: Infografika Blesk, Evropa v datech

Počet hypotékářů roste

Zatímco v roce 2010 mělo hypotéku nebo úvěr na bydlení 17,5 % domácností, v roce 2017 to bylo už 20,7 % domácností. V Evropě to je ale stále méně než průměr. Přestože se tam od roku 2010 počet hypoték snížil, mají jich v Evropě nejvíc na Islandu (63,9 %). V těsném závěsu jsou Nizozemci se 60,7 % a Norové se 60,5 % domácností, které bydlí v bytě či domě zatíženém hypotékou. Nejméně hypoték mají obyvatelé Makedonie, kde bydlí na hypotéku jen 0,6 % obyvatel.

Kde je ráj hypotékářů?
Autor: Infografika Blesk, Evropa v datech

Video: Ceny bytů letí nahoru. Má cenu kupovat teď kupovat nemovitost?