Důchodce Rudolf Maňas (72) ze Zlína je se slevami v dopravě spokojený.  S manželkou jsme byli třikrát v Brně. Jedna cesta autobusem za 22 Kč. To je jako za malé pivo. Vyvolává to až úsměv. Ušetřili jsme 500 Kč a chystáme se do Prahy za dcerou," vysvětluje penzista, podle něhož jsou slevy fajn, ale nemusely by být až tak razantní.  

Teď bývá ve vlacích takový nával, že vnučka, která jezdí do Prahy, má problém sehnat jízdenku. Studentům by výši slevy mohli nechat a důchodcům ať to sníží, ale maximálně na 50 %.“

Penzisté by se výhody levného jízdného samozřejmě vzdávali jen neradi. Je to jedna z největších slev ze všech, na které mohou díky věku dosáhnout. Zvýhodněné jízdné pro seniory a také pro studenty začalo platit loni v září. Byla to největší »slevová akce« vlády, která tím nahání body u značné části voličů. Stát byl ochoten vydat ročně 6 miliard, aby zlevněné jízdenky dopravcům doplatil. Podle statistik čtvrtinu z této slevy využili právě senioři nad 65 let.

Příkaz šetřit

Jenže ouha! Premiér Andrej Babiš (64, ANO) nedávno přišel s apelem, že bude nutné šetřit. A s nápadem jak, přispěchala i ČSSD. „Pokud by 75procentní slevu měli jen senioři nad sedmdesát let, stát by na úhradě dopravcům za její poskytování zaplatil ročně místo šesti miliard korun jenom jednu miliardu. Ušetřených pět miliard by tak mohl věnovat na důchody,“ řekl místopředseda strany Roman Onderka (53).

V létě se ukáže

Za námět do diskuze to označil i šéf ČSSD Jan Hamáček (40). „Ta věc funguje krátkou dobu, je potřeba vyhodnotit, zda to splnilo očekávání,“ pravil opatrně. Jak to tedy dopadne s výhodnými jízdami vlaky a autobusy, to se uvidí někdy v létě, kdy se bude finálně sestavovat rozpočet. V každém případě si senioři na tuto výhodu rychle zvykli. 

2,9 milionu penzí

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela loni v září 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Starobní důchody pobíralo 2,41 milionu lidí. Šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová před nedávnem podle ČTK řekla, že polovina seniorek a seniorů v Česku dostává méně než 13 258 korun. Své důchodové systémy mají i rezorty vnitra či obrany.

Ministryně financí Schillerová: Penze zvýšíme (asi) o 750 Kč

S jakým růstem důchodů senioři mohou v příštím roce počítat? „Teď to tipujeme na 750 korun, což je částka, se kterou já počítám ve státním rozpočtu na rok 2020,“ řekla včera v ČT šéfka státní kasy Alena Schillerová (54, za ANO) s tím, že konkrétnější částka bude známa až poté, co statistici dodají potřebné údaje. To ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (37, ČSSD) má jasno už teď. Trvá na růstu penzí minimálně o devět stovek! Která z dam nakonec tuhle bitvu o důchody vyhraje?

VIDEO: V autobusech i vlacích odstartovaly velké slevy.

Video
délka: 04:50

V autobusech i vlacích odstartovaly velké slevy. A v Brně rezidentní parkování Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk