Těžko tak budeme hledat člověka, který nějaký typ úvěru nevyužil. Navíc se do registrů dlužníků můžete dostat i tak, že zaplatíte později energie, telefon nebo leasing auta. V Česku máme pro účely získávání informací o dlužnících tři základní registry.

BRKI, NRKI a SOLUS

Bankovní (BRKI) a nebankovní (NRKI) registr klientských informací provozuje společnost CBCB. (Czech Banking Credit Bureau). Tyto registry využívají zejména české banky a jejich leasingové společnosti. V nějakém z těchto registrů jsme opravdu skoro všichni. Ale nebojte se. BRKI i NRKI sdružují totiž jak negativní, tak pozitivní informace o bankovních klientech, a pokud jste zodpovědní, mohou pro vás být naopak výhodou.

Pokud tedy řádně splácíte, bude u vašeho jména pouze pozitivní hodnocení, a tudíž vám k případné půjčce bude registr k dobru. BRKI a NRKI totiž sdružují všechny informace a na jejich základě ohodnocují každého dlužníka. Kdybyste čirou náhodou v registru nebyli, což se může stát zejména mladým lidem, kteří si nikdy nepůjčili a jsou “nepopsaným listem”, může to být paradoxně ke škodě. Některé banky totiž nepůjčují lidem bez úvěrové historie.

Záznam v bankovním registru je na dlouho

Pokud ale v některém z registrů figuruje vaše negativní hodnocení, může to být problém. Není to ale tak, že byste si nemohli půjčit, když jednu splátku zaplatíte s jednodenním zpožděním. Registr BRKI k vaší historii pozdních splátek přistupuje poměrně šetrně. Rozhodující přitom je, jak dlouho byla vaše úhrada po splatnosti, jak velká částka to byla a kdy došlo k vyrovnání všech závazků. Zejména kontokorenty mohou být v tomto ohledu problematické. Pokud se totiž do kontokorentu “podíváte” každý měsíc, nevypovídá to nic pozitivního o vaší finanční situaci a úvěr zřejmě nedostanete.

Největším problémem v bankovním registru může být takzvaný zesplatněný úvěr. To je úvěr, který je dlouhodobě neplacený a banka vás vyzve k jednorázovému doplacení všech závazků. Příkladem může být spotřebitelský úvěr na sto tisíc korun, který půl roku neplatíte, a banka vás vyzve k doplacení celé dlužné částky. Takový záznam bude v registru čtyři roky a zřejmě po celé čtyři roky se k dalšímu úvěru nedostanete.

Solus “krmí” hlavně mobilní operátoři a energetické společnosti

Třetím významným registrem v Česku je Solus. Jedná se o zájmové sdružení firem, které sdílí informace o svých klientech. Na rozdíl od registrů provozovaných společností CBCB se v Solusu sdílí především negativní informace o klientech. Platíte pozdě faktury mobilního operátora? Pak patrně budete vedeni v Solusu. Do registru Solus ale nenahlíží úplně všechny bankovní nebo nebankovní subjekty. Proto se vám může stát, že dostanete půjčku, i když negativní záznam v Solusu máte. Nicméně problémem pro klienty žádající o úvěr může být třeba jen nezaplacená faktura na pár stovek. Takže když například přecházíte od jednoho operátora k jinému, nezapomeňte vyrovnat všechny závazky. Je totiž nepříjemným překvapením, když jdete žádat o hypotéku na několik milionů a jste si jisti, že jste všechny půjčky platili včas, ale hypotéku nedostanete kvůli nezaplacené faktuře mobilnímu operátoru ve výši pár set korun.

Potřebujete peníze, a máte záznamy v registrech. Řešení existuje

Pokud s jistotou víte, že máte špatné záznamy ve výše zmíněných registrech, a nutně potřebujete půjčit, řešení přesto existuje. Některé nebankovní společnosti totiž do registrů nenahlížejí a půjčí vám i na základě potvrzení o příjmu a výpisu z účtu. Existují možnosti on-line půjček, například společnost CoolCredit, kdy bez návštěvy pobočky, jen na základě důkladné identifikace žadatele, o úvěr zažádat můžete. Jen mějte vždycky na paměti, že s půjčkou je to jako s ohněm. Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Vždy proto pečlivě propočítejte své finanční možnosti, výšku splátek i výsledný úrok, ať nespadnete do dluhové pasti. Z ní už je cesta opravdu velmi náročná.