9. srpen 2020
Svátek slaví Roman, zítra Vavřinec

Díry v rodinném rozpočtu: 4 chyby, které děláte možná i vy!

/
 • Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné.
  Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné. (Shutterstock.com)
  3. listopadu 2016 ● 09:31

  Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné. Prozradíme vám 4 chyby, které možná děláte i vy.

 • 1.

  NEhlídáme si pravidelné platby za služby

  Platby za vodu, plyn, elektřinu a další odvody energií tvoří pravidelně každý měsíc značnou část rodinných rozpočtů. Často přitom právě zde je velký prostor pro ušetření na běžných výdajích. Mnoho domácností totiž na energiích platí více, než by bylo nutné. „V první řadě je dobré se zaměřit na všechny pravidelné platby – např. projít své smlouvy o dodávkách energií a ověřit, zda na trhu není dodavatel, který by mohl nabídnout výhodnější podmínky,“ radí  Hana Drápalová ze společnosti Sberbank.Vhodné je i dodržovat nějaká základní pravidla pro šetření energiemi. Je dobré prověřit i pravidelné platby pojišťovnám, mobilním operátorům, poskytovatelům internetového připojení nebo i poplatky bankám za různé služby. „Ušetření několika relativně malých měsíčních částek dokáže ročně značně vylepšit hospodaření. V ideálním případě je dobré udělat si seznam všech pravidelných plateb a podrobně si projít všechny možnosti, kde a jak ušetřit,“ dodává Drápalová.

  Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné.

 • 2.

  NEplatíme včas

  Rada, která může znít banálně, ale kvůli jejímu nedodržování platí každý měsíc mnoho českých rodin zbytečně, někdy až tisíce korun navíc zní: plaťte včas. Při promeškání stanoveného termínu při platbě účtu za telefon, energie či například pokuty se částka k úhradě rychle zvyšuje. Jen pár dní navíc může znamenat stovky korun k úhradě a měsíční zpoždění může dlužnou částku velmi prodražit. „V dodržování včasnosti plateb pomůže pečlivé plánování měsíčního rozpočtu. Používat doporučujeme i internetové bankovnictví, které vám přehledně ukáže, na co a jak často vydáváte své rodinné finance,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

  Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné.

 • 3.

  NEpoužíváme srovnávače

  Hlavně při nákupu dražších věcí je třeba porovnat ceny. Pomocí internetových srovnávačů můžete v snadno najít i nejvýhodnější pojištění nebo hypotéku či půjčku. „Pokud splácíte půjčku, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější,“ doporučuje Hana Drápalová. Dnes je běžné slučovat dohromady různé půjčky blízkých rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou částku.  Srovnání a sjednání půjček funguje také online, k lepšímu úroku se můžete proklikat během pár minut. Navíc i spotřebitelské půjčky stále zlevňují, proto se vyplatí si je pohlídat.

  Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné.

 • 4.

  NEspoříme na konkrétní věci

  Vždy je dobré udržet v rozpočtu dostatečnou finanční rezervu pro případ nenadálého výdaje. Další spoření na budoucí nákup něčeho, o čem zatím ještě nemáte přesnou představu, může ale být poněkud obtížné. Udržet si motivaci a osobní disciplínu nutnou ke spoření, když spoříte jen tak »do zásoby« je totiž mnohem obtížnější než při spoření na konkrétní věc a člověk je pak náchylnější k tomu, aby se odhodlání spořit vzdal. Proto je lepší spořit jednotlivě, na konkrétní věci. V každém případě je dobré mít naspořeno několikaměsíční rezervu pro případ náhlého výpadku příjmů, který může způsobit ztráta zaměstnání nebo také dlouhodobá nemoc.

  Ušetřit na jakoukoli větší investici do domácnosti nebo jen bez problémů vyjít s měsíčním rozpočtem, je pro mnohé takřka nemožné.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy