Osudnou se mu stala zakázka z roku 2003 na výstavbu kotelny. Kvůli údajnému nedodržení termínu předání stavby dostal pokutu, která kvůli různým poplatkům narostla téměř na čtvrt milionu. I když splácí, ohlásil se už exekutor.

Osudné penále

Vladimír Sém má malou firmu zajišťující instalace vody, odpadu, plynu a topení. Zakázka, kvůli které teď nespí, byla paradoxně první větší, kterou získal. Pro dnes už neexistující firmu Inženýrské stavby Postoloprty, která v Černčicích rekonstruovala dům, stavěl jako subdodavatel kotelnu. „Termín dodání byl 31. 8. 2003. Mám stavbyvedoucím podepsaný protokol, že jsem 28. 8. udělal tlakovou zkoušku. Víc udělat nešlo. V kotelně v té době ještě nebyl plyn, plynoměr byl namontován až 9. 10., den předtím byly dokončeny komíny, což ale nebyla moje chyba,“ řekl.

 VÝZVA! Máte dluhy a nevíte, jak splácet? Bojíte se exekuce? Napište nám svůj příběh na e-mail: snadnejsizivot@ringier.cz

Firma po něm ale přesto požadovala penále. Případ skončil u soudu, který rozhodl, že musí zaplatit 90 000 korun. Vladimír Sém se odvolal, nebylo mu to ale nic platné. Naopak, částka se postupem času zvyšovala o soudní a další poplatky až na 235 357 korun.

Platí, ale…

I když to cítí jako obrovskou křivdu, po malých částkách splácí. „Uhradil jsem už 47 000 korun. Mám na to doklady. Přesto mi teď přišel exekuční příkaz zdůvodněný tím, že jsem zaplatil jen 8000 korun,“ zoufá si. Dodal, že požádal o odložení exekuce, s tím, že splatil víc, příliš si od toho ale neslibuje. „Exekutor se ohlásil na 14. března. Nevím, co mám dělat, bojím se, že skončím na ulici,“ řekl.

Rada prezidenta Exekutorské komory ČR Mgr. Ing. Jiřího Proška:

Mgr. Ing. Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR
V případě, že se jako podnikatelé zavazujete pod smluvní pokutu k dodržení určitého termínu, měli byste si být jisti, že termín je reálný. V dané věci je otázkou, zda pan Sém nemohl před soudem vůči smluvní pokutě namítat, že prodlení vzniklo zaviněním ze strany objednatele. Ke zvážení je rovněž, zda takové podnikatelsky rizikové podnikání provozovat na živnostenský list či si raději nezaložit společnost s ručením omezeným, a právně tak oddělit majetek vlastní od majektu splečnosti určeného k podnikání. Pokud podobně jako v případu pana Séma, dojde k souběhu více exekucí, mějte především přehled o tom, kolik peněz posíláte kterému exekutorskému úřadu. Soudnímu exekutorovi můžete navrhnout plnění ve formě splátkového kalendáře, vyhovět vám ale nemusí. Přesto můžete posílat pravidelné částky, ukážete tak, že se před problémem neskrýváte.

Příručka o exekucích vyjde už v pondlěí 11. března společně s deníkem Blesk
Již v pondělí 11. března vychází ZDARMA příručka Blesku: 33 pravidel obrany před exekucí!