Mezi hlavní pilíře důchodové reformy by mělo patřit to, že si lidé ve věku pod 40 let budou povinně od roku 2012 posílat část odvodů na sociální pojištění z platu na vlastní účet v soukromém státem garantovaném fondu. Kdo ale zaručí, že třeba za 30 let nepřijde nějaká jiná vláda a fondy znovu nezestátní?

Podobně to totiž dopadlo v Maďarsku, kde si lidé také povinně spořili do soukromých penzijních fondů. Vláda nakonec ale vloni v prosinci rozhodla, že všechny fondy zestátní, aby snížila rozpočtový deficit země. Peníze, které si lidé několik let spořili, chce pak Maďarsko využít na zalepení děr ve veřejném zadlužení.

Zda se nemůže něco podobného stát i u nás, ani experti, kteří s reformou sympatizují, nebyli schopní jednoznačně říct. I podle Listiny základních práv a svobod je totiž zestátnění soukromých fondů teoreticky možné.

Co na důchodovou reformu říkají odborníci?

Vít Samek, vedoucí právního odděleni ČMKOS
„To, co se stalo v Maďarsku, se klidně může stát i u nás! Raději navrhuji reformovat penzijní připojištění. Nebude to stát tolik a výsledek může být daleko výhodnější.“

Petr Dufek, analytik ČSOB
„Penzijní systém se musí stabilizovat. A co se týká Maďarska, tak je to podle mě nepředstavitelné. To, co se tam děje, by se v normální demokratické zemi stát nikdy nemělo.“

Markéta Šichtařova, ředitelka Next Finance
„Reforma je určitě zapotřebí. Nikdo nám ale nezaručí, že během padesáti let nepřijde třeba vláda populistická, která na penzijní fondy sáhne, podobně jako v Maďarsku.“

 

 

Miroslav Ševčík, šéf Liberálního institutu
„Důchodová reforma je nezbytná. Nemám strach, že dopadneme jako Maďaři. Kdyby ale třeba vyhrály představy odborářů o důchodové reformě, tak bychom se tam mohli dostat.“

Pavel Kohout, člen NERV
„Než udělat špatnou reformu, tak raději žádnou reformu. Je důležité, aby systém fondů byl navržený tak, aby nebylo možné peníze z fondů zneužít, jako se to stalo v Maďarsku.“