Mezi hlavní pilíře už dohodnuté reformy patří podle Lidových novin to, že lidé ve věku pod 40 let si od roku 2012 budou povinně posílat tři procenta ze sociálního pojištění na vlastní účet v soukromém nebo státem garantovaném fondu. Od roku 2015 se odvod zvýší na čtyři procenta, od roku 2018 na pět procent ze sociálního pojištění.

Přesměrováním na soukromé účty přijde stát ročně o 25 až 30 miliard korun. Součástí penzijní reformy je proto i zvýšení spodní sazby DPH, která výpadek veřejných financí dorovná. Základní sazba placená ze všeho ostatního zboží a služeb navíc klesne z 20 na 19 procent.

Sociálně slabším lidem vyrovná vláda zdražení základních životních potřeb zvýšením životního minima. Senioři se dočkají kompenzace v podobě jednorázového zvýšení penzí. Rodiny s dětmi dostanou slevy ze sociálního pojištění nebo daní.

Do důchodu v 67 letech

Současně s tím se bude dále prodlužovat odchod do důchodu. Na tom se sice vláda sice ještě definitivně neshodla, nejpravděpodobnější hranicí pro odchod do důchodu je 67 let pro muže i ženy v roce 2035.

Zpřísní se také podmínky pro nárokování předčasného důchodu. Prodlouží se doba, po kterou si výdělečně činný člověk bude muset platit sociální pojištění, aby vůbec splnil podmínky nároku na starobní důchod.

Ti, kterým je dnes nad 50 let a stále pracují, se povinné spoření vyhne. Pozmění se jim však státní důchody. Pro lidi s vyšším platem se o něco zvýší, pro lidi s platem průměrným naopak státní důchod klesne.