Na výplatu důchodů v roce 2009 podle státního závěrečného účtu chybělo 31 miliard korun. V příštím roce má podle schváleného rozpočtu na rok 2011 na důchody chybět 32,3 miliardy korun. Ekonomové jsou v podstatě zajedno. Pokud stávající penzijní systém nebude změněn, zhroutí se a může dojít až ke státnímu bankrotu.

Spoření na důchod vláda nařídí

Mladých lidí totiž přibývá méně, než lidí, kteří jdou na penzi. Největším problémem pak je silná generace tzv. Husákových dětí narozených kolem roku 1970. Stát nutně potřebuje díru v rozpočtu na důchody zalátat. TOP 09 a ODS se zřejmě shodnou na tom, že se lidé částečně vyvážou ze státního penzijního systému a budou 3–5 % z odvodů na sociální pojištění posílat do státem garantovaných soukromých fondů.

Pro lidi do 40 let to má být povinné, pro ty starší dobrovolné. Ministr práce Jaromír Drábek včera popřel informaci LN, že by již koalice byla na reformě dohodnutá. „Jednání probíhají dále, diskutuje se, nic není uzavřeného,“ řekl i zástupce VV Pavel Rusý. Právě VV jsou největší odpůrci sjednocení DPH na 19 %. Podle ODS je to ale jediná cesta, jak zalátat úbytek peněz ve státní kase v prvních letech reformy penzí.

Důchodová reforma po volbách 2017? >>>

Češi mají z plánu obavy

Blesk.cz na ulici vyzpovídal na různých místech čtyři náhodně vybrané občany. Otázka byla jednoduchá: Budete se bát posílat peníze na důchody do soukromých fondů?

Anketa 

Fotogalerie
4 fotografie

10 otázek, které vás trápí

1. Proč se musí reformovat penze?

Současný systém je neudržitelný. Rodí se méně lidí, než přibývá důchodců. Vyplácení důchodů funguje na bázi tzv. letadla neboli pyramidové hry. Když začnou ubývat nováčci, kteří systém živí, systém se zhroutí.

2. V kolika letech se půjde do penze?

To ještě koalice dohaduje. ODS chce od roku 2035 jednotný odchod do důchodu v 65 nebo 67 letech. To by platilo pro muže i ženy bez ohledu na to, kolik měli dětí. Věk by se pak ještě mohl postupně zvyšovat.

3. Co se pro lidi změní?

Hlavní změna je ta, že 3–5% z odvodů z platu na důchod budeme nově místo do státní kasy posílat do soukromých a státem garantovaných fondů. Odpovědnost státu za penze se tak částečně přenese i na lidi.

4. Odkdy budeme muset spořit?

Reforma má odstartovat příští rok. Pro lidi do 40 let bude spoření formou odvodů do fondů povinné, pro lidi mezi 40 a 50 lety bude zatím dobrovolné. Lidé nad 50 let už si spořit nebudou. Nynějších penzistů by se reforma vůbec dotknout neměla.

5. Kolik si budeme spořit?

Odvody by měly první rok činit 3 %, postupně by v roce 2015 vystoupaly až na 5 %. Odvodem z průměrného platu, který je nyní 24 tisíc korun, bychom si v prvním roce posílali 8640 Kč ročně.

6. Jak chce stát vklady do fondů garantovat?

Absolutní garance je samozřejmě nemožná. Stát by fondy ale jistil tím, že by jim nastavil podmínky, které by byly co nejméně rizikové. Byly by stanoveny hranice, mimo něž se fond nesmí odlišovat od průměru trhu.

7. Máme se bát případu Maďarska?

Lidé se bojí maďarského příkladu, kde loni vláda systém soukromých fondů totálně zestátnila. Lidé v nich měli 280 miliard Kč. Podle českých politiků se maďarský systém hroutil, protože do fondů se dávaly příliš velké částky a na státní kasu zbylo málo.

8. Šly by fondy zestátnit?

V Listině základních práv a svobod stojí: Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. Teoreticky je tedy zestátnění fondů možné.

9. Proč se zvýší DPH?

Tím, že budeme část odvodů na důchody dávat místo státu do soukromých fondů, státní kasu za první rok reformy připravíme o 25–30 miliard. Ty chce vláda získat tím, že sjednotí DPH na 19 %. Zdraží se hlavně potraviny a léky, které se nyní daní 10 %.

10. Jak se bude zvednutí DPH kompenzovat?

Dnešním seniorům se kvůli zdražení jednorázově zvýší penze. Ti, kdo mají děti, získají nové úlevy ze sociálního pojištění a daní. Zvýší se také hranice životního minima, z něhož se vypočítávají sociální dávky.