ONLINE CHAT
Před třemi roky jsme mezi námi a sousedem udělali nový pletivový plot. Soused nasadil souběžně s plotem s 30 cm odstupem rychle rostoucí a velmi husté tuje, které prorostly celým plotem.. Přes naše několikateré prosby, aby tuje ostříhal, tak neučinil. Dnes mají tuje 2 metry, na naší straně hyzdí celou plochu,ničí plot, stíní nám . Můžeme my nějak zakročit? Děkuji(Janáková)
Foto
Jednak můžete tůje ostříhat. záleží zda jde o strom nebo o keř, což jako nebiolog opravdu nevím. Pokud jde o keř, tak můžete na své straně plotu šetrně stříhat jak chcete. pokud jde o strom, tak musíte první vyzvat souseda, aby si to ostříhal sám a on vám musí vyhovět. Jen v případě, že vám to skutečně objektivně vadí..a až pokud by vám nevyhověl a objektivně by vám stromy vadili, tak můžete větve nad svým pozemkem ostříhat sami. co se týče stínění to je jiná věc, tam se můžete domáhat u soudu toho, aby vás přestal stíněním obtěžovat.
Dobrý den, máme problém se sousedem už delší dobu, který to opravdu nemá v hlavě v pořádku. Ať to zkrátím, máme několik let zkolaudovanou firmu (pneuservis autoservis) v obci.On si vedle ní pak začal stavět dům, manžel mu ještě pomohl navážet stavební materiál.Jakmile postavil, začala mu firma silně vadit, a začal nám posílat kontroly, míváme propíchané gumy u aut, přeřezané hadičky (ovšem prozatím žádný důkaz v podobě fota nebo videa)ale viděn byl.Vyvrcholilo to házením petard pod okna dětí a ve finále si dal na dům kameru, která směřuje přímo na naši firmu. Sám si postavil zahradní plot tak, aby k němu nikdo neviděl a terasu si vyvýšil a pozoruje mne v létě u bazénu když se opaluji.Policie nám řekla že mu nic nemůžeme že je nemocný na hlavu, a starosta nás poslal do patřičných míst (je to jeho strýc) dokonce na ulic kde je firma zkouladouvaná dal zákaz vjezdu aut nad 3,5 t, čímž nám znemožnil podnikání.Dá se tohle vůbec řešit?(Evita)
Foto
Co se týče přeřezaných hadiček apod, tak tam musíte nejprve obstsrat důkazy. Proti posílán kontrol lze těžko něco udělat, ze zkušenosti vím, že však opakované kontroly konané na základě steného stěžovatele jsou formálního rázu. proti jeho terase nic neuděláte, musíte se bránit sami a u bazénu například dát plátěný plot, aby na vás neviděl. Určitě bych prověřil, zda daná značka na daném místě musí stát. Zde se ale obávám, že si bez advokáta neporadíte.
Dobrý den. Soused nám vysazuje stromky jehličnany jen necelý metr od plotu, který je náš. Navíc je to jižní strana, a náš dům stojí od plotu asi 10 m. Okna hlavních obývaných pokujů jsou situována na tuto stranu. Některé stromy jsou už vysoké 5 m a větve přerůstají do plotu a určitě budou časem stínit. Jaké máme možnosti se bránit. Děkuji. (Karla Halamíková)
Foto
Nově máte v občanském zákoníku možnost se domáhat odstranění stromu. Pokud vám začnou v budoucnu stromy stínit, mát samozřejmě možnost podat i klasickou žalobu, kterou se budete domáhat toho, aby vám soused přestal stínit.
Soused mi dráždí psa u plotu, můžu se bránit?(Jana Novotná)
Foto
Před tím než toto začnete řešit se pokuste obstarat důkazy - svědectví sousedů apod., v takových případech pak často stačí důrazná výzva a jednání soused zanechá. V praxi se to třeba vyřešilo, že se na zahradu k plotu dala maketa kamery, soused toho pak raději sám nechal.
Dobrý den, bydlím v bytě OV se zahrádkou. Soused si pořídil na zahrádku hlídacího psa, který pořád štěká. Máme nějaké práva na klid i přes den jako společenství vlastníků bytového domu nebo já jako jednotlivec? Děkuji za odpověď(Jana K.)
Foto
Obávám se, že vás právo v tomto případě nechrání a štěkání psa nedokážete zabránit.
Dobrý den, rád bych se zeptal jak postupovat, když mi soused brání v prodeji mého domu tím, že obtěžuje zájemce o koupi, vykládá jim nesmysly o nevýhodách koupě mého domu a všemožně se je snaží od koupě odradit. Děkuji za odpověd Tomášek(Tomášek)
Foto
Tato otázka nesouvisí s tím čemu říkáme sousedská práva, každopádně pokud vám vznikla škoda/újma, tak bych se pro začátek domáhal náhrady takové škody/újmy. Újmu však budete muset vyčíslit. Tady se asi bez advokáta neobejdete.
Dobrý den, na pozemek u domu nám vtéká potok z obecního pozemku. Může soused manipulovat s potokem u uměle si zvyšovat hladinu hrází kvůli svému bazénu? Občas při průtržích dešťů se potok dokáže velice rozvodnit. Máme strach, aby nás svým počínám neohrozil. Můžeme se nějak bránit, když k nám teče potok z obecního pozemku? Děkuji za odpověď.(Pavla)
Foto
Pokud vás soused svou úpravou ohrožuje a hrozí například podmáčení nemovitosti, tj. jde už o závažný zásah do vašich práv, tak se můžete obrátit na soud, aby takovému jednání zabránil. Podle toho co píšete je velká šance, že se u soudu svých práv domůžete.
Dobrý den, soused si bez povolení zvýšil těsně u mého plotu provizorní stavbu, takže vyčnívá až 1 metr nad můj plot. Bylo mu sice stavebním úřadem nařízeno stavbu odstranit, ale zároveň mu bylo doporučeno, ať si zažádá o dodatečné povolení předmětné stavby. Jak se proti tomu mohu bránit, když tato přístavba jednak zastiňuje můj pozemek a hlavně do značné míry snižuje hodnotu mého majetku. Za odpověď předem děkuji.(Josef Maleček)
Foto
Pokud se tedy jedná o tzv. černou stavbu, tak by stálo za to zkusit se u soudu domoci jejího odstranění. Půjde však o složitou věc a bez advokáta se v daném případě neobejdete.
Soused si dal na svůj plot břečťan a psí víno.Všechno roste k nám.On se o to nestará a když to ostříhám ještě dostanu vynadáno.(Zikmundová L)
Foto
To co přesahuje k vám (neplatí pro stromy) můžete šetrně bez dalšího ořezat, se sousedem se o tom nemusíte bavit, ale je asi slušností, dát mu předem vědět, aby případně mohl keř ořezat sám.
Bydlíme na vesnici a denně k nám běhají odnaproti od sousedů kočky, které jsou asi 4.Nejen, že umažou pěknou zeď, ale číhají na kosy, sýkorky, vrabce a 2 hrdličky, aby je sežraly. Ptáky krmíme celou zimu. Kočky k nám chodí i na WC, třeba poblíž kopané studně, která je v provozu. Bydlíme zde na stáří, máme pěknou zahrádku, dvorek, ale největší potíž nám dělají cizí kočky, které k nám nezveme. Jak s tím naložit ?(Zuzana Bačková)
Foto
s tím bohužel nic neuděláte, kočičí přirozeností je chodit na cizí zharady, proto tomu vás nový občanský zákoník neochrání.
Dobrý den,prosím o radu. Bydlíme ve vilové čtvrti a sousedé chovají asi 15 koček. Každou chvíli máme rozhrabané záhony a pokálenou celou zahradu.Chodí k nám hlavně v noci.Pes,kterého máme v kotci samozřejmě štěká a to si zase stěžují jiní sousedé. Domluvy zatím nepomohly a zrovna včera jsem četla v novém průvodci,že kočky mohou na cizí pozemek. Poraďte prosím. Přeji krásný den.(Pavlína)
Foto
Bránit kočce, aby navštěvovala sousedovic pozemek je prakticky nemožné a tudíž normální. jiná věc ovšem je, že někdo chová 15 koček ve vilové čtvrti, to už jako problém spatřuji. Nelze jednoznačně říct, zda budete úsoěšní či ne, o tom rozhodne na základě konkrétních okolností soud, ale určitě máte šanci u soudu uspět. Co se týče vašeho psa, tak s tím asi nikdo nic neudělá, prostě k psům patří, že štěkají, tomu se bránit nedá, stejně jako se nedá zabránit oné kočce, aby navštívila sousedovic pozemek.
Dobrý den, řešíme v domě problém - dvě rodiny bydlící pod/nad sebou. Jsme SVJ a jedna rodina s dětmi dělá neskutečný kravál, od pískání na píšťalku v 7h ráno, přes koupání dětí ve vaně s pokličkama od hrnců až po "tatínkovo" brnkání na kytaru ve 4h ráno...Sousedka bydlící pod těmito sousedy je, dle mého názoru, krůček před psychickým zhroucením, nemá si jak odpočinout. Na byt si půjčila peníze a chápu ji, že by se velice nerada stěhovala a tím této rodině ustupovala. Domluva mezi rodinami není možná, pokaždé se jí vysmějí do očí a s ledovým klidem jí odpovídají, že vlastně nic tak extra nedělají a nechápou, co sousedce bydlící pod nima vadí. Již jsme tento problém probírali na schůzi SVJ, ale nějak to vyplynulo ve společné diskuzi do ztracena a k nějakému ráznému závěru jsme nedospěli. Poradíte, zda se dá "právně" něco podniknout? Děkuji.(Kateřina G.)
Foto
Právo dává možnost se bránit proti v tomto případě hluku u soudu. problém je že soud bude posuzovat, zda se jedná o hluk nad míru přiměřenou místním poměrům. Kupání dětí ve vaně je běžně doprovázeno hlukem. občasné brnkán na kytaru tatínka, také není jednoznačným vybočením "od normálu". Hluk by musel být ve svém souhrnu opravdu velký a nepřiměřený. pro soud to bude těžké rozhodování, protože žít vedle hlučných sousedů je tragédie, přesto se domnívám, že sousedce ochranu před hlukem rodiny bohužel neposkytne.
Dobrý den , soused má na můj pozemek udělaný trativod ze své kanalizace (žumpy). Jak se můžu bránit a je to vůbec legální? (Radek Liška)
Foto
Braňte se žalobou, budete úspěšní. Jedná se o tzv. přímou imisi (soused k vám přímo svede něco co vás obtěžuje), která je bez dalšího zakázána. Souseda před tím vyzvěte, třeba dostane rozum a vyhnete se žalobě.
Dobrý den, soused má cca 2m od plotu 18m vysoký smrk, která nám větvemi značně zasahuje na pozemek (teče z nich smůla, padaší šišky, pod větvemi neroste tráva), stíní slunce a mám obavu, aby při nějaké vichřïci nespadl. Zkoušel jsem se s ním domluvit po dobrém, nabízel jsem i zaplacení kácení s tím, že si dřevo spravedlivě rozdělíme. Ale bez úspěchu. Je teď nějaké možnost či páka, jak se domoci kácení stromu? Děkuji za informaci(Marek83)
Foto
Máte možnost se jednak bránit žalobou na to, aby se soused zdržel stínění vaší zahrady a jednak nově odstranění takového stromu. Soud by vám měl vyhovět, protože strom už je opravdu hodně vysoký. Samozřejmě bude také záležet na tom,kde bydlíte, jeslti u lesa nebo v rodinné zástavbě, apod. ale tak jak to píšete, bych to viděl spíše ve váš prospěch.
Dobrý den, donutila jsem souseda po letech sporů opravit jeho plot s podezdívkou. Taras sice opravil, ale plot natáhnout odmítá, a já díky tomu nemohu užívat již tři roky svoji zahradu, protože máme psa, a bojím se i jeho vpádu na můj pozemek. Se zaplocením z mé strany souhlasit odmítl. Jak se mohu bránit, popřípadě jakým způsobem ho donutit, aby si pozemek opět oplotil? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.(Alžběta Čerňanská)
Foto
v takovém případě je na místě domáhat se žalobou uložení povinnosti pozemek oplotit. tuto možnost zná nový občanský zákoník a znal ji i starý občanský zákoník, takže už to bylo soudy vyšších stupňů několikrát řešeno. například soud rozhodoval proti tenisovým míčků z kurtů, proti volně pobíhajícím zvířatům souseda apod.
dobrý den chtěla bych vás poprosit o radu. Máme zatravněný pozemek. V případě, že by někdo projevil zájem o sklizen sena z tohoto pozemku, plynou z toho pro vlastníka nějaké závazky nebo povinnosti. Moc děkuji za odpověd Kozlová Iva(Kozlová Iva)
Foto
Nerozumím jak druh povinností máte namysli pokud vlastník umožní druhé osobě sklidit trávu na seno, tak by tam žádný problém neměl být.
Může si nás soused natáčet, fotit, monitorovat ? Už jsme to řešili, ale do jeho domu nikdo nevstoupí a nikdo mu to neprokáže. Taková zapeklitá situace. Co dělat?(Martina )
Foto
Rozhodně nemůže. Sice to není úplně právní rada, ale pro začátek bych souseda "šmíráka" "omylem" natočil jak si vás točí, abyste měli něco v ruce, protože jak správně naznačujete bude problém s tím, tuto skutečnost prokázat....:-) každopádně zvažte jiná patření, vysázení keřů, natáhnout látku, postvail neprůhledný plot apod.
Dobrý den, sousedka v bytě pod námi je profesionální muzikant,hraje na harfu.Hraním nás obtěžuje vždy v sobotu a nedeli po obědě,kdy cvičí.Přestože tvrdí,že mají v bytě udělané protihlučné stropy,její hru slyšíme.I přes prosby,aby cvičila jinde a ne v paneláku,nereaguje.Mnohdy s přidá ještě její mažel, který cvičí na klarinet.Stěžovali jsme si předsedkyni byt.družstva,která však nic dělat nebude,nebot jsou kamarádky.Prosím, jak se bránit?Mohou prof. hudebníci takto cvičit v obytném domě?děkuji(Zuzka)
Foto
Jde o hraniční případ, ale obávám se, že spíše bude v právu ona profesionální muzikantka. Souvisí to i jejím právem na realizaci. Pokud vyloženě nehraje v noci nebo tam nepořádá orchestry, tak to budete muset asi snést, i když chápu, že to je velice nepříjemné. Tím, že hraje jak píšete jen v sobotu a v neděli bude soud v případě sporu podle mého názoru stát na její straně
Jsem majitelkou bytu v osobním vlastnictví. Sousedé nad naším bytem vlastní dva psy, kteří v době nepřítomnosti majitelů obtěžují štěkotem a vytím, často několik hodin v kuse a to i v nočních hodinách. Prosím o radu, jaký způsobem se proti tomuto bezohlednému sousedovi mohu bránit. Na mou prosbu mi bylo sděleno, že chodí do práce. Děkuji (Pavla H.)
Foto
Poměrně častý problém. Přiznám se, že z praxe neznám případ, že by sousedi, kterým vadil štěkot psa sosueda úspěšní se svou žalobou u soudu. Je tam bohužel právo mít psa a pes holt štěká a někdy vyje. Je to složitá a nejednoznačná otázka, ale já bych si na žalobu prostě netrufl, protože nakonec bychom narazili na právo majitele psů mít své mazlíčky. Zkusil bych dohodu, tlačit na něj a't zajistí třeba častější venčení, které by mohlo pomoci. Spud zasahuje v případech, kdy má někdo doma třeba psí útulek, ale takto to je velice složité domoci se "práva na klid."
Dobrý den. Máme se sousedem trvalý spor o to, že mu vadí náš živý plot. Situace je následující - žijeme ve větším městě, ale v oblasti s většími zahradami, my máme vysázené plotové buky vysoké asi 3 - 4 metry, soused má na stejném místě za plotem vysazenou hrušeň, která je ještě vyšší a zasahuje až k nám na pozemek, takže našimi buky prorůstá. Slunce jde od něj k nám po celý den (vyjma večera, ale to už stíní samotný dům, takže buky přímo nestíní). A on chce, abychom je zlikvidovali, protože mu na podzim k němu padá listí. Z jeho hrušně padají k nám hrušky i listí, na což si my nestěžujeme, přijde nám normální to uklidit. Má právo po nás chtít, abychom ten plot zlikvidovali? Předem děkuji za odpověď. (Vilma Horová)
Foto
z důvodů jaké uvádíte, tj. kvůli padání listí, nemá právo toto požadovat. pokud z daného důvodu podá žalobu bude s největší pravděpodobností neúspěšný. Podle nového občanského zákoníku jsou spadlé listí, hrušky i jiné poldy ve vlastnictví toho na jehož pozemek spadly. Pokud tedy na váš pozemek spadly hrušky jsou podle nového občanského zákoníku (na rozdíl od toho starého) vaše. To stejné platí i o listí, takže mu vlatsně vadí jeho listí na jeho pozemku, i když spadlé z vašeho stromu.:-)
DObrý den. Bydlím v panelovém domě, kde si soused předělal koupelnu a to tak, že si vanu dal na společnou zeď. Když si napouští vanu, rezonuje celý můj byt. Tím mi vlastně snížil hodnotu mého bytu. Lze se nějak bránit?(Pavel)
Foto
To je zajímavý případ. Nemyslím si, že však můžete být s případnou žalobou úspěšný. Vana je běžné vybavení bytu a koupání je běžná činnost, navíc i kdyby byl soused extrémně čistotný, tak se bavíme řádově o minutách hluku denně, takže tuto tzv. imisi budete muset bohužel snést.
Dobrý den, již druhým rokem řešíme problém se sousedy, kteří pálí ohně spojené s bujarým vysedáváním do ranních hodin (každé ráno vstáváme kolem 5:00 hod do práce). Tyto ohně jsou vzdáleny od naší nemovtisti cca 20 m a směřované směrem k naší ložnici. Přes opakované prosby žádná rekace spíše se tzv. přitvrdí. Po zavolání státní policie, se chovají jako beránci a na nás je hleděno jak na ty, kteří zbytečně otravují.Prosím o radu. Sousedé mají vcelku velký pozemek kam by byla možnosat oheň přestěhovat. (Dajaka)
Foto
podle tohto co píšete je jejich jednání nad míru přiměřenou místním poměrům, takže si myslím, že byste úspěšní mohli být, problém bude spíše se zajištěním důkazů, abyste přesvědčili soud, že tam ten hluk a oheň skutečně pravidleně dělají. Je třeba tedy před podáním žaloby donutit hlídku policie, zazńamenat skutečný stav - hluk, oheň a zajistit i svědectví sousedů Soudce s vámi nebydlí a musíte ho přesvědčit, že vás skutečně ruší. Bude to každopádně složitý případ a bez advokáta bych se do sporu nepouštěl. Především tam bude problém s prokazováním toho jakýcm hlukem a jakým ohňem vás pravidelně ruší. Nebude to rozhodně žádný jednoduchý ani jednoznačný případ.
Dobrý den, vlastním ideální polovinu RD. Soused, který vlastní druhou polovinu se před 3 roky odstěhoval, nekomunikuje a o stav nemovitosti se starám sám(úklid, zahrada, opravy atd.). Mohu po něm něco vymáhat? Děkuji(Jan Švec)
Foto
Spíše ne. Je to vaše iniciativa a těžko byste prokazoval z jakého titulu chcete "odměnu".
Bydlím v cihlovém domě z první republiky.Je zde poměrně vše slyšet a sousedi každý den kolem 1-2 hodiny v noci (někdy i později) se věnují sexu tak nahlas,že je to nemožné při tom spát.Ona sousedka fakt děsně křičí a tím kříčí myslím opravdu hodně hlasitý projev.Na upozornění reagovali tak,že týden to dělali v noci dokonce 2x a ještě při tom bouchali do zdi.Bohužel to trvá vždy jen 15 minut,takže než by dojela hlídka,bylo by po všem.Podotknu,že mají malé díte,které do toho často ještě řve jelikož se vzbudí.(Karel)
Foto
:-)s případnou, žalobou budete neúspěšní, ale určitě soudce pobavíte.
Dobrý den,chci od vás pane poradit.Soused má 0.5m od hranice a 0.7m od našeho domu postavenou garáž.Tu si vybavil jako stolářskou dílnu :pila,fréza,strojní bruska.vychází od nich hluk a vibrace které se přenáší až k nám do domu.Dokonce jsme přestali používat i pokoj sousedící s touto dílnou a ted´ v zimním období zde pravidelně v 7.00 řeže palivo na topení cca tak dvě minuty a pak je celé ráno až všechny probudí klid.Nejde mu to vysvětlit,že nás tím obtěžuje,spíž mu to dělá radost.Co s tím.(Metela)
Foto
jedná se o složitý případ. Přestože je jasné, že vás ruší, bojím se, že se za vás soud nepostaví. Pokud opravdu řeže dříví jen dvě minuty ráno, aby si měl čím zatopit, obávám se, že soud dojde k závěru, že nejde o jednání nad míru přiměřenou místním poměrům a nebudete v případné žalobě úspoěšní. Něco jiného by bylo kdyby vám tam řezal hodiny každý den, prottože by tam např. zpracovával dřevo na prodej, to byste již měli velkou šansci uspět. Zkuste se s ostatními sousedy na něj společně slušně obrátit a domluvit se na jiném čase řezání.
Náš soused má u plotu borovici vysokou již cca 12 metrů a náš dům je situován kvůli terénu cca 1 m od plotu. Dům má plochou střechu s terasou. Uvedená borovice se naklání na náš pozemek a stíní naši terasu a rovněž máme na terase samé jehličí jak v lese. Soused není ochoten borovici zkrátit ani ořezat přesahující větve. Nemůžeme v létě terasu využívat k opalování a koupání. Uspěli bychom u soudu se žalobou buď na zkrácení borovice či její úplné odstranění?(Novotná)
Foto
Podle toho co píšete byste s velkou pravděpodobností u soudu uspěli a minimálně zkrácení výšky bororvice se domohli. Doporučil bych tedy souseda písemně vyzvat a pokud věc neuvede do pořádku zažalovat jej na zdržení se stínění na vaši terasu. Žalobu na odstranění stromu, kterou nový občanský zákoník (oproti starému zákoníku) zná, bych raději nepoužil, myslím se, že podle toho co píšete, bude na místě zkrácení borovice a při žádosti o odstranění byste asi byli neúspěšní.
Dobry den, mohu pohrbit na svem pozemku domaciho mazlicka? Muze mi v tom soused branit? Jedna se o psa. (Dalibor)
Foto
Můžete. Nemůže vám v tom bránit.
Dobrý den. Sousedka neustále bouchá dveřmi že se klepe celí dům,dupe schválně a to každý den. Na soud nemáme protože jsme už v pokročilém věku. Domluva není možná protože je sprostá. Děkuji za odpověď.(Hana Vyskočilová)
Foto
To se bohužel svých práv u sosudu nedovoláte, to je prakticky neprokazatelné rušení, navíc by se museo prokázat, že dupe nad míru přiměřenou místním poměrům. Vezmětě si soudce, který si čte vaší žalobu a tam stojí dupe nám nad hlavu nad míru přiměřenou poměrům, jak asi takový soudce může rozhodnout. Zkusil bych se pokud je v nájmu ještě domluvit s vlatsníkem bytu, ale to přesahuje toto téma. Něco jiného by například bylo, kdyby tam provozoval aerobik a chodily by jí tam ženský na cvičení, tam byste naopak šanci měli.
Kdo se má starat o opravu opěrné zídky, oddělující náš a sousedův pozemek? Dle informací mých rodičů ji postavili před více než 80 léty majitelé sousedního pozemku.(Milan)
Foto
Ozídku se má starat ten komu patří. zídka patří tomu na jehož pozemku stojí.
Dobrý den,prosím o radu. vlastníme nemovitost kterou jsme zrekonstruovali a od sousedů nám hrozí nebezpečí od vzrostlých stromů jedná se o smrky v průměru 40cm.asi deset kusů které k nám přesahují pět metrů přes plot a tři metry od nemovitosti při povětrnostních podmínkách jde o holý život a ztrátu domova pozemek se nedá požívat na žádné účely. Domluva se sousedy je nulová rady s obecním úřadem též na soudní jednání nemáme finance,prosím o váš názor předem moc děkuji(Zapletal Petr)
Foto
Podle toho co popisujete doporučuji naposledy písmně vyzvat sousedy a pokud to nepomůže podat žalobu.
Nový soused mi v době než jsem se ujala dědictví vykácel ovocný sad s 22 stromy a rozebral stavební materiál cca 350 tun kamene z likvidovaného hospodářství. Na trestní oznámení reagovalo Okresní státní zastupitelství, že jde o přestupek v celkové hodnotě 1.600,-Kč. Co mám dělat? Vše dosvědčili Policii svědkové.(Ivana Langová)
Foto
Nevím sice jaká je cena vzrostlé jabloně, ale očekával bych že například vzrostlá jabloň má větší hodnotu. Je třeba spojit se s advokátem, aby vyšetřovatele "trochu přitlačil" aby zjevný trestný čin skutečně za trestný čin považovali. Přestože spousta vyšetřovatelů dělá skvělou práci, tak často se klietni bez advokáta na nás obracejí, že se jejich tretsním oznámením nikdo nezabýval, po převzetí právního zastoupení v drtivé většině případů dojde minimálně k zahájení tretsního stíhání. Aby vám někod na vašem pozemku vyjácel 22 vzrostlých ovocných stromů a byl to přestupek pro mne není pochopitelné.
Náš dům je umístěn v rohu pozemku tak, že na hranici pozemku má své dvě strany. Sousedním pozemkem je pole. Těžké stroje provádí obdělávaní půdy i 1,5m od zdi domu. Obáváme se narušení statiky domu. Je postupovat?(Pavel Praha)
Foto
Oslovit znalce a pokud skutečně práce na obdělávané půdě poškozuje dům, domáhat se náhrady škody/újmy, případně zamezení takového jednání.
Dobrý den,máme souseda,který umístil tepelné čerpadlo asi 2m od hranice pozemku.Mezi našimi domy je odstup asi 6 metrů. Velmi nás to ruší ,protože na tu stranu máme ložnici a starší dcera pokoj. Bohužel s ním není rozumná řeč. Stojí si za tím,že to nemůžeme slyšet. Takže běžně se budíme několikrát za noc,když čerpadlo zapne a i o víkendech vstáváme v 6 hodin ráno.Pokud nás nasměrujete kam se máme obrátit budeme velice vděční. Moc děkuji za odpověď Jana Čížková(Jana Čížková)
Foto
To je poměrně hraniční případ, nejsem specilaista přes čerpadal a není mi tedy známo, zda se nedají nějak odhlučnit, pokud ano, tak byste měli, v případě, že hluk dosahuje určitých větších hodnot, právo se domáhat toho, aby hluk "omezil". pokud to u čerpadel nejde, tak by se posuzovalo, proč soused potřebuje čerpadlo, jak často čerpadlo hlučí, zda se to nedá vyřešit plotem, v čem vás to ruší, zda to třeba hlučí i v noci, proč to umístil, tam kde jej umístil, zda jej mohl umístit jinm, kde by vás rušilo méně apod. složitá otázka, ke které je třeba znát všechny konkrétní okolnosti.
Dobry den. muzu si na svuj plot, kteryj je vysoky 1,60 m dát bambusovou rohož? Mám problémy se sousedem, který tvrdí, že rohož muže být vysoká jako plot tudíž 1,60m a že potřebuji od nej souhlas s instalovaním bambusové rohože. Děkuji za odpoved (Drahoslav)
Foto
Takové pravdila z nového občasnkého zákoníku nevyplývají. Záleží na tom, proč mu to vadí. Pokdu mu tím zastíníte zahrádku, tak se brání právem, pokud se mu však jen nelíbí rohože, tak jste podle mého názoru v právu vy. Souhlas nepotřebujete, ale samozřejmě v rámci dobrých sousedckých vztahů je dobré tyto věci se sousedy předem probrat. Je to však slušnost nikoliv povinnost.
Dobrý den, náš hodný soused postříkal živý plot-(asi randapem) patrně několikrát, protože postříkaná strana v délce cca 20m a vysoká 2,5m uschla. postřik se jednou dostal i na zahradu -až do 4.metrů od plotu byla tráva žlutá. Prosím o radu jak postupovat a v jaké vzdálenosti od našeho plotu může soused provádět postřik např. plevele.(Pavel)
Foto
Tady mne předně napadá bu'd tedy, že něco svým postřikem poškodil a pak onu škodu - újmu chtít uhradit anebo je to zdraví škodlivé a soused to dělá pravidleně a pak se domáhat, aby s postřikem přestal. v krajním případě, kdyby si tam např. chodili hrát vaše malé děti, bych se domáhal zákazu takových postřiků u soudu.
Dobrý den, je možné se nějak bránit šmírování sousedů(důchodový věk). Bydlí přímo na vchodem do domu a jsou schopni stát několik hodin a sledovat kdo vchází a vychází do domu. Je to vážně obtěžující. Od jara do podzimu neúnosné. Při pobytu na balkóně neustále kouří a popel klepou na stříšku nad vchodem. Pak stačí aby zafoukalo a máte to na hlavě. Je nějaké řešení? Děkuji za odpověď.(Klára Krátká)
Foto
Proti tomuto druhu šmírování s ebránit podle mne nedá, to je neprokazatelné u soudu.Zakázat někomu aby stál před svým vchodem, to právo dá se říct neumožňuje, ani asi neumím předsatvit, jak by se pak kontrolovalo, že se daná osoba takovým zákazem řídí. Ten popílek je také problematický. bohužel mám za to, že vám právo v daném případě nepomůže.
Sousedovy tůje nasazené v hranici pozemku ,v .délce 10 m vyrostly do výšky asi 7m. Nejméně 1 m přesahují nad náš pozemek.Opadané suché větvičky tvoří u nás kolem plotu souvislou vrstvu .,kterou vítr po zahradě rozfoukává.Navíc vzrostlé tůje zasahují do přívodu elektřiny.Několikrát jsem souseda ústně žádala o ořezání větví k nám přesahujících.Na mé prosby nereagoval.Prosím. Vás o radu, jak v dané situaci postupovat.(Bočková)
Foto
to, že tůje zasahují do přívodu elektřiny by mohl být důvod i pro jejich odstraněni,ale o tom by rozhodoval až soud. Co se týče oních větviček, tak s tím asi nic neuděláte, z tůji prostě tyhle větvičky opádavají. Co se týče přesahu tůji to by vás musel přesah nějak skutečně objektivěn obtěžovat, aby se dalo z tohoto důvodu vůbec uvažovat o odstranění tůjí, což u těch tůjí nebude časté, záleželo by na konkrétní situacim ale obecně z tohoto důvodu nelze ořezat. Navíc je třeba dodat, že zákon stanoví ohledně ořezávání keřů a stromů různé pravidla, ale nestaboví co je strom a co keř., takže pokud byste došla k závěru, že jde o keř, tak by jako u keřů mohlo být bez dalšího řezáno co k vám přesahuje (ale šetrně). Kdybychom však došli k závěru, že tůje je strom, tak byste musela souseda vyzývat a odstranit byste mohla větve jen tehdy pokud by vám skutečně objektivně vadil, Wikipedie pkk říká, že je těžké rozlišit mezi stromem a keřem, protože je velká variabilita rostlin. :-)
Dobry den, rada bych se zeptala, jak lze resit, prakticky neustale stekani sousedova psa v prubehu celeho dne? Pes je zavren v ohrade asi 2x 2m a opravdu porad steka. V prubehu dne nelze otevrit okno, natoz dat kocarek na terasu, grilovat....proste nic. Dekuji za odpoved(Dagmar)
Foto
Složitá otázka, obávám se však, že soud vám ochranu neposkytne, protože psa štěkat neodnaučíte. neznám specifika případu, ale do sporu bych raději nešel.
Dobry den . Mam na svem pozemku prijezdovou cestu kterou vyuziva i soused .Jeho deti se ale chovaji velice neprijemne.Jak jim rici ze pouzivaji moji cestu nebo jakym zpusobem to osetrit.(Lenka )
Foto
Nespecifikujete jakým způsobem se chovají nepříjemně a zda to souvisí s užíváním cesty. obecně však platí, že se musí chovat ohleduplně. V první fázi bych oslovil souseda, aby svým dětem domluvi, často to zabere, přece jenom cesta k nim vde přes vás, tak by se s vámi měl chtít domluvit.
Dobrý den,mám velmi dlouhé a zlé vztahy se sousedkou z vedlejšího ,řadového domu.nyní to již skončilo trestním oznámením na mou osobu,že jsem jim zapálila vchodové dveře,že jsem ji několkrát napadla po novém roce atd.Policie stojí za sousedy,nebot jsou starší a sehnali si několik svědků,kteří v době denní jsou doma,také starší osoby.Jsem po onkologické ,náročné léčbě a po pátečním výslechu,velmi nechutném jsem se psych.složila.I když ,doufám,vyhraji,útoky a výmysly budou pokračovat dále,domluva je již nemožná.Co mám dělat,jsem ve slepé uličce,příme důkazy proti mé osobě nejsou,ale tahanice policie,st.zastupitelství,to už nedám.Děkuji za odpověd(Zuzana Herníková)
Foto
v trestním řízení je na státním zástupci, aby vám prokázal vinu. pokud jsou zde pochybnosti, musí být posuzovány ve váš prospěch. V takových případech se často nestává, že by soud odsoudil nevinného. Pokud proti vám jiné osoby křivě svědčí dopouští se sami tretsného činu. V dané věci bych se obrátil určitě na advokáta, aby důsledně začal hájit vaše zájmy.
Dobrý den, chci se zeptat na dvě věci. Mám souseda, který má těsně u hranic zahrady k mé zahradě na na ploché střeše jeho budovy umístěno asi sedmero úlů se včelami, které nás obtěžují. Manželka je silně alergická na včelí žihadlo (stále sebou musí vozit injekci pro případ žihadla). Jak se proti tomu bránit. Druhý dotaz se týká také včel, protože asi 0,5 - 0,75 m od hranic pozemku jsem vysázel zmrky, které částečně brání náletu včel. Může požadovat pokácení stromů.(Jaroslav Němec)
Foto
Neznám přesně možnosti zahrady Vašeho souseda, ani kde leží vaše zahrady, zda v zemědělských oblastech nebo v rodinné zástavbě, každopádně podle toho co píšete byste měli mít velkou šanci na nějakou změnu. Rozhodující je také kolik včel k vám zalétá. Bez znalostí všech konkrétních detailů lze těžko posoudit pravděpodobný úspěch u soudu. Odpově'd na druhý dotaz je jasnější, nemůže vám to zakázat. pokud jste vysázel stromy jako ochranu před včelami kvůli své dcery alergičce, tak se těžko domůže jejich odstranění.
Pane doktore, co se dá dělat se zřejmě duševně nemocnou sousedkou. Celý den ťuká v komoře a hraje komedii, že není doma. Děkuji za odpověď.(Janina)
Foto
Už jsme to v praxi několikrát řešili, je třeba nějakým způsobem dostat ji k obvodnímu lékaři, aby bylo možné zahájit řízení o způsobilosti, což pak většinou končí umístěním takové osoby v nějakém pro ni vhodném zařízení, protože je zde obava, že by si takový člověk mohl ublížit. určitě v praxi pomáhá spojit se s rodinou takto poškozené osoby a domluvit se s nimi.
Dobrý den! Po zřízení přepadu z odpadové jímky mi soused znehodnotil vodu ve studni. Jak tento problém se sousedem vyřešit?(Slanina P.)
Foto
to je závažné narušení Vašich práv, souseda bych vyzval k nápravě a pokud by to nepomohlo, uplatnil bych své práva u soudu.
Dobrý den! Prosím o radu, jak se mám bránit proti štěkajícímu psu sousedky. Ráno kolem 6,45 hod. (někdy po šesté), jakmile sousedka odejde do práce, hned za zdí mé ložnice začne stěkat její pes a vydrží s malými přestávkami cca 1 hodinu. Já chodím spát kolem půlnoci a vstávám nejdříve v 8 až 8,30 hodin (jsem důchodce). Děkuji za radu!(V. Bucháček)
Foto
to je situace, která by byla bohužel pro vás řešena ve prospěch vaší sousedky. Její "právo na domácího mazlíčka" je poměrně silné a psovi štěkat nezakáže ani soud. něco jiného by bylo, kdyby tam těch psů nyblo 10. Se štěkáním tedy asi nic neuděláte
Dobrý den, jsme majiteli vodního koryta do kterého jsou ze sousedního pozemku prostřednictvím septiku vypouštěny odpaní vody z objektu, který je používán k podnikatelské činnosti (penzion - ubytování). Již několikrát jsme žádali ,aby byla vyřešena likvidace odpaních vod mimo náš pozemek ,ale zatím zcela bez úspěchu. děkuji(Petra)
Foto
Pokud vás neohrožuje vypouštění na zdraví, tak máte právo pouze na finannčí kompenzaci (vycházím však z toho, že vše u penzionu je řádně povoleno).
Sousedím s potokem, který má ve správě povodí. Opěrná zeď se bortí. Kdo ji musí opravit? Zeď stojí na pozemku povodí,které tvrdí, že zeď mu nepatří.(J. M.)
Foto
Zjednodušeně řečeno podle nového občanského zákoníku platí, že ze'd patří tomu komu patří pozemek pod ní a ten by se také o ze'd měl postarat. pokud vás špatný stav zdi ohrožuje, máte právo se domáhat u majitele, aby ze'd dal do pořádku.
Dobrý den, bydlíme v paneláku, sousedovi nad námi pořád něco hučí v bytě. Už jsme mu koupili i podložku, ať si ji dá pod lednici (nebo pod to, co tam hučí). Nic s tím ale nedělá, zkoušeli jsme se domluvit po dobrém, i trochu po zlém. Máme doma jak v kosmické lodi. Když u něj zazvoníme, buď neotevře, nebo jen na škvírku ,neche nás pustit dovnitř. My jsem ho již několikrát pozvali - jednou přišel, aby slyšel, že si evymýšlíme. Dá se něco dělat?(Daniela z Tábora)
Foto
Dobrý den, to je velice složitá otázka, obávám se, že se svého práva nedomůžete. U soudu byste museli prokázat ono hučení, otázka je jaké by bylo intenzity, podle toho co píšete takové hučení asi ani nepřekračuje žádné hygienické limity. Soud z tohoto důvodu k sosedovi nevtrhne, u vás doma přístroje nic mimořádného nenaměří, takže nevím jak by se tomu dalo bránit. Jediné co mohu doporučit jsou s trochou nadsázky špunty do uší. Podle mne jde o typický důkaz toho, že právo nemá spravedlivou odpověď na všechny otázky a neumí vyřešit všechny problémy. Zkuste se tedy domluvit se sousedem a enbo nějak zjistit zdroj hluku.
soused vysadil podél svého plotu smrky a borovici .Stromy jsou již vzrostlé a při sebemenším větru máme všude samé jehličí,obzvlášt´z té borovice.Je možné jej nějak donutit aby alespon tu borovici skácel.Domluva není možná.Děkuji za odpověd´.(Miloš Surovík)
Foto
Dobrý den, obávám se že imise v podobě jehličí ze stromu se budete bránit docela těžko. V těchto sporech, kdy vám zjednodušeně "něco vadí" bude muset soud, aby Vám mohl vyhovět, totiž dojít k závěru, že je obtěžování nad míru přiměřenou místním poměrům. Neumím si přdstavit, že by soud rozhodl o zákazu souseda obtěžovat Vás jehličím, což by vlastně znamenalo pokácet strom, abyte Vy neměla na zahradě jehličí. Lidsky Vám rozumím, ale obávám se, že v daném případě Vás právo "neochrání" a borovice zůstane, kde je.
Dobrý den.Soused má na zahradě velice vzrostlý ořech,který nám zastiňuje zahradu včetně bazénu.Listí padá na náš pozemek a kořeny prorůstají zahradou a samozřejmě i pod bazénem.Ořech je tak vysoký,že již přerůstá i jejich opravdu hodně vysoký dům.Při velkém větru máme obavu o rozlomení či vyvrácení stromu.Již několikrát jsme je žádali o zkrácení větví,ale vše je marné.Prosím o radu co dál.Děkuji.Iva(Ivana)
Foto
Pokud Váš soused nechává růst svůj strom do závratných výšek a ten už ohrožuje nejen váš bazín, ale i vaše zdraví, když při větru hrozí jeho pád, tak bych jej vyzval, aby situaci vyřešil a pokud to nezabere, podal bych žalobu, podle toho co píšete budete s velkou pravděpodobností ve věci úspěšní a soud bude muset strom odstranit nebo alespoň ořezat větvě a zabezpečit jej. Nový občanský zákoník navíc přišel s novinkou a to množností podat přímo žalobu na odstranění stromu, strom by však musel stát do 3 metrů od Vašeho plotu, aby bylo možno žalobu podat. Museli byste sice soudu prokázat, tzv. rozumný důvod, ale ten je ve Vašem případě, podle toho co píšete, podle mého názoru jednoznačně dán.
Dobrý den, náš soused na své rozlehlé zahradě neseká trávu, jeho vysoké kopřivy (kromě jiného urputného ) plevele prorůstají přes plot k nám a my je musíme srpem odsekávat a likvidovat, kromě toho, u nás ty jeho vysemení, takže i na naší zahradě u plotu rostou kopřivy. Jsme z toho nešťastní, se sousedem není možná domluva. Prosím, poraďte nám. Děkuji(Milada V.)
Foto
Dobrý den, Tady Vás asi bohužel zklamu, byť tedy soused nemá právo Vás obtěžovat nad míru nepřiměřenou místním poměrům, u těch kopřiv a plevele to bude docela složité. Soud bude hodnotit každou situaci individuálně a těžko říct, jak by rozhodl. Kdybyste například měli malé dítě alergické na kopřivy a u plotu měli pískoviště, kde si hraje nebo nějaký podobný případ, kde by Vás to obětžovalo "silněji" než jen běžně, tak byste asi měli u soudu šanci, jinak bych se do sporu raději nepouštěl. Dal bych si k plotu ze své strany dřevěný plůteček, aby ke mne rostliny nemohli...i to by totiž soud posuzoval, zda tomu nemůžete sami nějak zamezit. Přiznám se, že já být soudce, tak Vám nevyhovím, ale jako zahrádkář s Vámi soucítím.:-) Každopádně co zákon stanoví jednoznačně je Vaše právo mu všechen ten plevel, co leze k vám do zahrady na své straně posekat.
Dobrý den,sousedka pronajala byt. Nájemkyně ho obývá s druhem. Neustále nás obtěžují hlasitými debatami a hlavně hlasitou reprodukcí hudby. Na naše výtky sdělují, že platí nájem, znají svá práva a že do 22. hodiny si mohou dělat co chtějí. Pronajímatelka nechce nic řešit, potřebuje prý splácet hypotéku na byt. Samospráva také nečinná, bojí se druha nájemkyně. Co s tím? (Jarek)
Foto
Máte právo obrátit se na soud, aby jim hlučení zakázal, nikdo nemá právo Vás doma rušit hlasitou hudbou. Jinak to co tvrdí "rodina hlučných" není pravda, rušit hlukem Vás nikdo nesmí kdkyoliv ne jen po desáté. Něco jiného je, kdybyste si stěžovala na hlučný vysavač souseda, který každou sobotu dlouho uklízí, což vám vadí, tam byste měla smůlu Vy, ale v daném případě je právo na Vaší straně, takže nenechte si to líbit a sousedům hlučení zatrhněte.
Dobrý den, , mám za sousedy příslušníky minoritni mensiny.Mysli, ze mohou v dome delat vše....protoze ONI mohou! Muj problém a stále konflikty spocivaji v nadměrném hluku.Bydli nade mnou a velice hlasite poslouchaji hudbu. Argumentuji tim, že neni nocni klid.Me se trepe lustr a okenni tabulky, veci na poličce také pěkně rezonuji.Kdyz jim neco reknu a to je opakovane, , pošlu mě do patricnych mist.Nevim co dělat, pracuji na směny a spat po noční nekdy nejde.Dekuji.(Romana Stohlova)
Foto
Právo měří všem stejně, i když všude často slyšíme, že to tak není. Sousedi nemají právo Vás rušit hlukem, pokud Vás takto obtěžují a je to nad míru přiměřenou poměrům (například v paneláku těžko docílíme u souseda s dětmi úplného klidu, takže běhání dětí by obtěžování nebylo) máte právo se u soudu domáhat, aby s tímto rušením přestali. Ve Vašem případě, kdy jde o rušení hlasitou hudbou, jste podle mého názoru na první pohled v právu Vy a měla byste u soudu uspět. Tedy vyzval bych je písmeně a pokud to nepomůže, tak bych se obrátil na soud. Dále by stálo za to, řešit to s majitelem domu, pokud jsou v nájmu apod., ale to už je mimo dnešní téma.
Kdsyž bude soused bourat zed a mně opadá z fasády omítka... Toi nejde po něm vymáhat?? Prý bych musel prokázat, že fasáda byla před tím nedotčena.. (Vlada Musil)
Foto
Pokud Vám soused způsobí svou činností - např. bouráním své zdi nějakou škodu (újmu), tak máte po sousedovi právo na její náhradu. Musel byste ale skutečně prokázat, že fasáda byla zničena jeho činností, což je u těchto sporů to nejobtížnější. jedná se však spíše o otázku odbornou mimoprávní a odpově'd na ni většinou najdou až znalci, kteří jsou na rozdíl od advokáta nebo souseda schopni objektivně posoudit, zda škoda/újma skutečně vznikla danou činností - bouráním sousedovic zdi. Než bych šel do sporu v daném případě, chtěl byh tedy určitě slyšet vyjádření znalce k tomu, zda budeme u soudu schopni prokázat, že sousedovým bouráním zdi, byla Vaše zeď skutečně poškozena.
Dobrý den,máme chatu a vedle souseda, který často pálí trávu. Dým a smrad je strašný. Posledně jsme se už neudržela a šla jsem za ním s tím, že pálit tráva se nesmí. Řekl mi, že pálí dříví. Je možné na něj zavolat hasiče? Nebo jak se bránit? Díky(petra k.)
Foto
Dobrý den, tento problém řeší více lidí. Záleží na tom jak často je tráva sousedem pálena a zda to není nepřiměřené místním poměrům. Pokud se sousedovi nedá domluvit, vyzval bych jej písemně, aby svého jednání zanechal a do výzvy bych uvedl i data, kdy trávu skutečně pálil. Pokud ani to nepomůže, můžete se domáhat svých práv u soudu,ale před tím bych si opatřil důkazy - svědectví dalších sousedů, kamarádů na návštěvě, fotky dýmu apod. Soud by pak mohl sousedovi uložit zákaz Vašeho obtěžovaní kouřem.