Česká obchodní inspekce (ČOI) bude moci ze zákona zveřejňovat podrobnější informace o prodejcích nekvalitního benzinu a nafty. Umožní to novela zákona o pohonných hmotách, kterou dnes schválil Senát. Blesk.cz a řidiči po tomto opatření přitom volali již dlouho.

Mohou zveřejňovat všechny

ČOI dříve tvrdila, že jména čerpacích stanic nemůže zveřejňovat, protože k tomu nemá v zákoně oporu. Současné vedení inspekce ale změnilo názor a v lednu poprvé zveřejnilo seznam čerpacích stanic, u kterých loni inspektoři zjistili nekvalitní pohonné hmoty.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) senátorům řekl, že ČOI bude zveřejňovat až pravomocná rozhodnutí po případných odvoláních. "Rozhodli jsme se zveřejňovat celý řetězec od výrobce až po konečného prodejce na benzinové pumpě," uvedl ministr. Důvodem je to, že dodavatelé pohonných hmot na sebe vzájemně svalovali vinu.

Není to šťastný krok, míní předseda pumpařů

Předseda představenstva Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Indráček nepovažuje zveřejňování jmen čerpacích stanic, u kterých ČOI zjistila pochybení, za šťastný krok. Společenství podle Indráčka dlouhodobě požaduje, aby byly zveřejňovány všechny stanice, u kterých je zjištěno závažné porušení kvality paliv.

U většiny benzinek na seznamu ČOI ale podle Indráčka nejde o snahu šidit zákazníky, nýbrž o lidské pochybení při přepravě nebo skladování zboží.