Jobs uvedl, že již není schopen vykonávat povinnosti generálního ředitele. Ve společnosti Apple však bude i nadále působit, protože byl jmenován předsedou správní rady. Ve funkci ho nahradí provozní ředitel Tim Cook. Jobsovo odstoupení vyvolalo spekulace, že se jeho zdraví zhoršilo.

Jobs je považován za srdce i duši společnosti Apple, která se tento měsíc na krátkou dobu stala podle tržní hodnoty největším podnikem ve Spojených státech. Apple v posledních letech slaví úspěchy zejména s mobilními telefony iPhone a tablety iPad.

"Stevovy mimořádné vize a vůdčí schopnosti zachránily Apple a přivedly ho na pozici nejinovativnější a nejhodnotnější technologické společnosti světa," uvedl člen rady Applu Art Levinson. Dodal, že Jobs bude firmě nadále poskytovat "své unikátní náhledy, kreativitu a inspiraci".

Jobs se v uplynulých letech vypořádal se vzácnou formou rakoviny slinivky břišní. Letos v lednu však z blíže nespecifikovaných důvodů odešel na další zdravotní dovolenou. Počátkem března se objevil na tiskové konferenci k uvedení počítačového tabletu iPad 2 na trh. Později se zúčastnil setkání představitelů technologického sektoru s americkým prezidentem Barackem Obamou. ´

Akcie Applu po zprávě o rezignaci oslabily až o sedm procent. Podle analytiků však nebyla Jobsova rezignace neočekávaná a na každodenní provoz podniku bude mít pouze malý vliv. "Spotřebitelé nekupují výrobky Applu, protože jsou od Steva Jobse. Kupují je, protože splňují jejich požadavky," upozornil podle internetového serveru BBC analytik Michael Gartenberg ze společnosti Gartner.