Design přístroje je stejně jako u konkurentů jako je Galaxy S od Samsungu nebo iPhone od Applu velice vyvážený a svědčí o vyšší kategorii přístroje. Přesto se od svých kolegů, kteří si jsou velice podobní, v mnohém liší.

Dotykový display i klasická tlačítka

Tělo přístroje je z kombinace kovu lemujícího obrazovku a matného plastu, na kterém je méně vidět obtisk mastného prstu. U lesklého displaye se tomuto jevu nevyhnete. Obrazovka má úhlopříčku 3,7" (cca 9,5cm) vměstnává se tak mezi Galaxy S (10cm) a iPhone (cca 8.8cm).

V displayi je použita technologie AMOLED, která poskytuje krásné barvy a velice jemný rastr (mřížku obrazových bodů). Rozlišení je na velikost obrazovky naprosto dostačující (480x800) a umožňuje například při prohlížení internetu veliké přiblížení textu pro lepší čitelnost.

Většinu obsluhy telefonu zvládnete dotykem obrazovky, dále jsou vám k dispozici i klasická tlačítka, kterými se dostanete na hlavní nabídku, do menu nebo provedete krok zpět. Uprostřed je joystick, kterým se můžete směrově pohybovat v nabídkách nebo funguje jako potvrzovací tlačítko, popřípadě jako spoušť fotoaparátu.

Psaní sms zpráv je na chvíli oříšek

Při psaní sms je k dispozici qwerty klávesnice, se kterou jsme při testu trošku bojovali. Při kolmé poloze telefonu jsou tlačítka hodně úzká. Při vodorovném psaní palci byl občas problém se trefit. Tlačítka navíc reagují i na délku stisku, což je na jednu stranu praktické, rychle se tak dostanete k speciálnímu znaku jako je vykřičník nebo zavináč. Na druhou stranu se občas zapomenete, nezvednete prst a píšete nesmysly. Jako u jiných dotykových telefonů je psaní otázkou zvyku.

Pěkně zpracované je psaní s milovanou i nenáviděnou T9. Telefon vám nabízí pod textem hotová slova a počítá i s možnými překlepy. Při psaní slova například "sed" vám T9 nabídne různě časované sloveso "sedět". Stejně tak ale počítá s překlepem u prvního písmene "S". To původně mohlo být i "D" a v nabídce se objeví i podstatné jméno "děda".

Pracovní plochy na míru

Stejně jako u Galaxy S máte k dispozici sedm pracovních ploch, na které můžete umisťovat aplikace, odkazy na složky a mnoho dalšího. Přidání aplikace na plochu je opět jednoduché a lze ho uskutečnit několika způsoby. Buď přes tlačítko "přidat", nebo podržením prstu na obrazovce, poté již jen vyberete požadovaný odkaz a tahem prstu ho umístíte na obrazovku. Pokud vás již aplikace nebaví, podržíte na ní prst a odtáhnete ji do "červeného", čímž ji vymažete.

Tahem dvou prstů k sobě (takzvaný multitouch) otevřete zmenšeniny všech sedmi obrazovek a požadovanou si otevřete. Dále v obrazovkách můžete listovat prstem nebo joystickem. Na internetovém trhu lze přímo v telefonu stáhnout spousty aplikací k obsluze a správě telefonu nebo hry. Většina je zdarma.

Rychlá mašina

Přístroj jsme testovali již s novější verzí Androidu 2.2 Froyo. Dlouhodobý majitel telefonu nám potvrdil, že telefon po přechodu z původní 2.1 zrychlil. Na druhou stranu občas na několik vteřin zamrzne. Nám se nic podobného během několika hodinového testu nestalo.

K internetu jsme se připojovali přes mobilního operátora, tudíž rychlost připojení byla závislá na něm. Stránky se načítaly velice rychle, pohyb a listování v nich bylo plynulé. Přibližování a oddalování webu se opět provádí posunem dvou prstů k sobě nebo od sebe. Na Youtube jsme se nedostali na videa v HD rozlišení, při zapnutém režimu vysoké kvality se dalo na obraz v klidu dívat a nedocházelo k zasekávání.

Vcelku nudný je přehrávač hudby, snad půjde stáhnout jiný. Není nijak zajímavě graficky zpracovaný ani jeho funkce nejsou moc extra. Hudbu řadí dle interpretů, alb nebo žánrů. Nikde jsme nenašli ani ekvalizér. Zvuk z telefonu je ovšem kvalitní, díky standardnímu 3,5mm konektoru připojíte jakákoliv sluchátka.

Focení a spojení s počítačem

Jako u konkurence zde nalezneme fotoaparát s 5Mpx a možností točit videa v HD rozlišení (1280x720). Desire si, co se týče kvality snímků, může podat ruku s Galaxy S. Sice má oproti Samsungu přisvětlovací diodu fungující jako blesk, ale výsledné fotografie nejsou nijak úchvatné. IPhone je lepší.

Tam, kde je největší slabina iPhone - propojení s počítačem a rozšíření paměti, konkurenti válí. Telefon se bez problémů spojí s počítačem USB kabelem a funguje jako velkokapacitní paměťové zařízení pro přenos dat. Krom vnitřní paměti můžete kapacitu telefonu zvýšit i microSD kartou až do velikosti 32GB.

Dobrá volba

Závěrečné hodnocení je rozhodně pozitivní. Na telefonu jsme nenašli žádnou mouchu, která by nás vysloveně odrazovala od koupě. Cena se pohybuje kolem 12000 Kč. Za své peníze dostane uživatelsky velice vstřícný stroj, který brzy získá podobu dle přání svého majitele.