Video
délka: 01:05

Crash Team Racing: Nitro-Fueled trailer Activision

Chlupatý nezbeda Crash Bandicoot je stále velmi populární. Po remaku původní trilogie hopsaček Crash Bandicoot N. Sane Trilogy se nové podoby dočkaly i závody motokár Crash Team Racing z roku 1999. Co se konceptu závodění i jeho zpracování týče, je někdy při hraní znát, že původní látka, ze které remake čerpá, je staršího data. Stále je to ale převážně zábava.

Rychlá jízda, power-upy i hopsání

Crash Team Racing: Nitro-Fueled je založen především na prvním dílu závodnické série s Crashem Bandicootem. Jde o čistě arkádové závody motokár, v nichž jde o rychlou jízdu, řezání smyků, sbírání a používání nejrůznějších třeskutých power-upů a dokonce i hopsání. Ostatně, původní hry s Crashem byly hopsačky, takže se není vlastně vůbec čemu divit.

Crash Team Racing: Nitro-Fueled pro PlayStation 4

Ovládání chce zvyk. Prvních pár kol jsem docela častokrát boural a vyjížděl z tratí. Pak mi ale vše přešlo do rukou a stal se ze mě celkem obstojný závodník. Nebo jsem si to alespoň myslel. Závody vyžadují cvik a um. Jedním z jejich prvků je i zrychlení při smycích nebo skocích. Ve správný okamžik totiž musíte zmáčknout tlačítko, abyste se dočkali zrychlení. Načasování je klíčové.

Tratě je potřeba znát nazpaměť

Pokud budete chtít vyhrávat, budete se muset také naučit tratě nazpaměť. Je důležité vědět, kde jsou zrychlovací šipky, kde se nacházejí power-upy i překážky. Úroveň obtížnosti je docela vysoká, takže než se vrhnete na hlavní režim Adventure, doporučuji zvážit, zda na střední obtížnost, kterou považují spíše za vyšší, skutečně máte řidičské schopnosti i ocelové nervy. Lehká tu naštěstí je.

Crash Team Racing: Nitro-Fueled pro PlayStation 4

Adventure je k dispozici ve dvou podobách. Ve vylepšené Nitro-Fueled verzi, v níž můžete nastavit obtížnost, měnit závodníky, motokáry i si je mezi závody dle libosti upravovat. Zvolit můžete i původní podobu, v níž vás čeká jedna obtížnost a hra za jednu jedinou postavu po celou dobu. Hlavní režim nabízí ostrov plný závodů, v němž odemykáte další jízdy, nové jezdce, motokáry i jejich součástky.

Nic pro nervově labilní hráče

Jde o srozumitelný a zábavný koncept. Občas dojde i na nějaké to ozvláštnění jako závodní duely, sbírání krystalů na čas atd. Crash Team Racing: Nitro-Fueled není pro nerváky, protože se kdykoliv může stát, že závod, který se jede v osmi, projedete těsně před cílovou rovinkou, i když jste po celou dobu vedli. To když přiletí koule nebo raketa a sejme vás. Power-upy jsou záludné, ale zároveň zábavné.

Crash Team Racing: Nitro-Fueled pro PlayStation 4

Kromě dvou zmíněných, z nichž ten druhý jde odpálit ještě před zasažením cíle. Dále můžete po protivnících vrhnout bednou s TNT, kterou lze setřást skákáním, štít proměněný v projektilovou kouli, lektvary nebo získat cenné turbo. Používání power-upů je klíčové stejně jako znalost tratí. Adventure samozřejmě není jediný režim, Arcade skrývá mnoho dalších voleb a módů.

Tratě z dvojky a trojky

Najdete v nich a mezi nimi oproti hlavnímu módu i tratě z druhého dílu Crash Nitro Kart a trojky Crash Tag Team Racing. A to je více než fajn. K zahrání je samotná jízda, turnaj, bitva, v níž na ostatní útočíte zbraněmi, jízda na čas, sbírání relikvií, krystalů a písmenek CTR. Poslední zmíněný režim zní jednoduše, ale snadný není. Kromě posbírání CTR musíte totiž závod ještě vyhrát. Muehehehe.

Crash Team Racing: Nitro-Fueled pro PlayStation 4

Velkou pochvalu si zaslouží multiplayer, který je skvělý jak v online, tak offline podobě. Co si ale budeme nalhávat. V jednom obýváku je to s až třemi dalšími kamarády největší legrace. Hra podporuje režim rozdělené obrazovky stejně tak, jak tomu bylo před 20 lety. A jak je vidět, splitscreen je prostě nesmrtelný.

Pestrobarevná grafika

Vizuálně hra hodně prokoukla. Samozřejmě, že vypadá lépe než originál, když jde o rozdíl tří generací konzolí, ale na Crash Team Racing: Nitro-Fueled se fakt hezky kouká. Grafika je pestrobarevná, animace pěkné a je tak škoda, že hra jede jen v 30 fps. Tento závodní remake je tedy celkově velkou zábavou a důkazem, že retro hraní do šrotu stále nepatří. Mario Kart 8 Deluxe ale zůstalo neporaženo.

Fotogalerie
51 fotografií

Hodnocení Blesk.cz: 77 %

Plusy:
Povedené závody motokár
Remake provedený s citem
Vizuálně krásně pestrobarevné
Báječný offline i online multiplayer
Tratě i z druhého a třetího dílu

Minusy:
Ovládání chce zvyk
Chvílemi příliš těžké
Někdy je stáří na hře znát

Infobox
Datum vydání: 21. červen 2019
Platformy: PlayStation 4 (testováno na PS4 Pro), Xbox One, Switch
Cena: 999 Kč
Výrobce: Beenox
Vydavatel: Activision
Distributor v ČR: ABC Data
Jazyk: AJ
Oficiální stránka hry