Video
délka: 01:59.63

Shadow of the Tomb Raider trailer Tomb Raider

Příběh Shadow of the Tomb Raider nezačíná nijak pozitivně. Lara odjíždí do Mexika po stopách zločinecké organizace Trinity. Nachází tam bájnou dýku, kterou bez rozmyslu vezme a dá tak do pohybu temné proroctví. Lidé umírají při tsunami a na vině je sama Lara. Pokud chce zastavit mayskou apokalypsu, musí odcestovat do Jižní Ameriky a pokusit se když ne napravit, tak alespoň zmírnit škody, které napáchala.

Po parádním restartu Tomb Raidera z roku 2013 (recenze definitivní verze) a následném ještě vybroušenějším pokračování Rise of the Tomb Raider (recenze výroční edice) tu máme hodně povedené završení novodobé trilogie o Laře Croft. Tón je podstatně temnější. Při hraní hráči uvidí i smrt malého dítěte. I když nejde o nic krvavého, ve mně osobně hrklo. Retrospektivní část, ve které je Lara ještě holčička a je svědkem velké životní tragédie, také není nic milého.

Shadow of the Tomb Raider pro PlayStation 4.
Po herní stránce je to správný Tomb Raider stejně jako dva předešlé díly. Všechna nádherně zpracovaná a atraktivní prostředí včetně oslňujících podvodních lokací jsou menším otevřeným světem. Pohybovat se budete v koridorech, ale narazíte i na velká prostranství s mnoha vedlejšími úkoly. Pokud budete chtít, můžete jít výhradně po hlavní dějové lince, ale byla by to škoda. Když se budete věnovat i nepovinným aktivitám, vyšplhá se životnost hry i na více než hodně slušných 20 hodin.

Lara je opět velmi fyzicky zdatná. Nedělá jí problém šplhání, podlézání, horolezectví, daleké skoky ani mnoho dalších akrobatických kousků. Slečna Croft však není jenom nadaná sportovkyně. Má taky pod čepicí. Shadow of the Tomb Raider je mnohem více zaměřen na řešení hlavolamů, což jenom vítám. Mnohdy jsem svou šedou kůru mozkovou opravdu namáhal. Zvláště nepovinné skryté kobky jsou občas hotové peklo.

Shadow of the Tomb Raider pro PlayStation 4.

Přestřelek naopak ubylo. Většinu konfliktů Lara vyřeší kradmým plížením a tichým zabíjením zezadu. S žoldáky z Trinity se vůbec nepárá, hrdlo jim bez lítosti rozpárá. Zbraně včetně užitečného luku lze vylepšovat. Stejně tak lze Laru převlékat téměř jako panenku Barbie. Hráče čekají nejrůznější kostýmy včetně retro podoby hlavní hrdinky z Tomb Raider II. Během hraní si však budete moci vytvořit vlastní kusy oblečení jako boty nebo přehozy.

Díky nim získáte nové schopnosti. Budete tišší, hůře spatřitelní, odolnější atd. RPG prvky také opět nechybí. Lara sbírá zkušenosti za objevené poklady, dobyté kobky, rozšifrování starobylého jazyka i zabité nepřátele. Použít je může k získání nových chvatů i schopností. Zde je vše v pořádku. Vytvářet může ze surovin i lektvary a předměty. Jenže přísady se nalézají všude kolem vás. Nikdy po nich nepátráte. Jejich získání není žádná výzva.

Shadow of the Tomb Raider pro PlayStation 4.

Shadow of the Tomb Raider je hra vynikající v detailech, jako je maskování Lary blátem či pohyb lovné zvěře v přírodě. Exceluje také v epických scénách jako zmiňované tsunami, v souboji s jaguáry nebo napadení murénou pod vodou. „Wow“ jsem při hraní zahlásil hned několikrát. Zpracování je vážně parádní. Jen obtížnost to chce zvednout, jinak vám bude hra až příliš radit. Nemalou mírou k bombastičnosti hry přispěla grafika i ozvučení.

Všechna prostředí včetně Mexika a Peru jsou do detailu propracovaná, textury v pořádku a animace hlavní hrdinky parádní. Zvuk je také povedený a nejinak je na tom i dabing. Camilla Luddington (34, Californication) odvádí se svým anglickým přízvukem parádní práci. Shadow of the Tomb Raider je skvělá hra, kterou musím doporučit všem, jimž přijde série Uncharted příliš povrchní. Sice je to opět to samé, co minule, ale pokud vám to nevadí, tak proč měnit něco, co funguje? Tohle je exemplární příklad povedené videohry.

Fotogalerie
101 fotografií

Vše o sérii Tomb Raider přehledně na Blesk.cz

Hodnocení Blesk.cz: 90 %

Plusy:
Tomb Raider, jak má být
Skvělé završení novodobé trilogie
Temnější tón
Více hlavolamů
Spousta vedlejších úkolů
Nádherná grafika

Minusy:
V podstatě stejné jako minule a předminule
Příliš mnoho surovin pro tvorbu předmětů

Infobox
Datum vydání: 14. září 2018
Platformy: PlayStation 4 (testováno na PS4 Pro), Xbox One, PC
Cena: 1699 Kč
Výrobce: Eidos Montréal a Crystal Dynamics
Vydavatel: Square Enix
Distributor v ČR: Cenega
Jazyk: AJ